1. Niezalezna: Portugalski TK: Przymusowe kwarantanny były niezgodne z konstytucją; 2. Andy Choinski: Jerzy Zięba – W ogniu pytań – Demokracja Bezpośrednia; 3. NTV: Protest głodowy – dr Zbigniew Kękuś walczy o odszkodowanie; 4. Biełsat: „Żółta wstążka” – ukraiński ruch oporu na Krymie i okupowanych terenach

Przymusowe kwarantanny były niezgodne z konstytucją

 

1. Niezalezna: Portugalski TK: Przymusowe kwarantanny były niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny Portugalii wydał orzeczenie, w którym uznano, że obowiązujące w latach 2020-21 decyzje rządu nakazujące przymusowe izolowanie obywateli z powodu pandemii Covid-19 były niezgodne z ustawą zasadniczą. Określono je mianem „aresztu domowego”.

W swoim orzeczeniu sędziowie TK, cytowani w środę przez dziennik “Publico”, wskazali, że poprzez przymusową kwarantannę obywateli “naruszone zostało konstytucyjne prawo do swobody przemieszczania się”.

Sędziowie zaznaczyli, iż rząd Portugalii nie miał też prawa zmuszać do profilaktycznej 14-dniowej izolacji osoby przybywające z określonych państw świata. Skrytykowali też nakaz do izolowania podejrzanych o zakażenie koronawirusem osób w sytuacji, kiedy na terytorium Portugalii nie obowiązywał stan wyjątkowy.

Portugalskie media, informując w środę, że werdykt TK może doprowadzić do fali żądań o odszkodowanie od państwa, cytują konstytucjonalistów, według których orzeczenie “jest polemiczne”, gdyż stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa sanitarnego państwa.

Eksperci ds. prawa konstytucyjnego cytowani przez portal Observador twierdzą, że werdykt TK jest “przesadny”, “rygorystyczny” oraz uniemożliwia rządowi Portugalii wprowadzanie w przyszłości restrykcji w korzystaniu przez obywateli z przestrzeni publicznej podczas nowych pandemii i zagrożeń sanitarnych.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

2. Andy Choinski: Jerzy Zięba – W ogniu pytań – Demokracja Bezpośrednia

https://www.youtube.com/watch?v=z4_lFKGKNjs

 

3. NTV: Protest głodowy – dr Zbigniew Kękuś walczy o odszkodowanie

https://www.youtube.com/watch?v=YVS-xoKVoM8

 

4. Biełsat: „Żółta wstążka” – ukraiński ruch oporu na Krymie i okupowanych terenach

 

Na okupowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim, a także w zajętych przez wroga Chersoniu i Melitopolu na południu Ukrainy działa ruch oporu pod nazwą „Żółta wstążka”. Podziemna organizacja zajmuje się m.in. rozpowszechnianiem proukraińskich ulotek i plakatów – oznajmiło przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy na Krymie.

Na półwyspie aktywiści rozklejają ulotki ze zdjęciem masowego antyrosyjskiego protestu na Krymie, który miał miejsce w lutym 2014 roku podczas aneksji tego terytorium przez Kreml i podpisami przypominającymi, że Krym to część Ukrainy. W Sewastopolu rozpowszechniane są natomiast ulotki-ostrzeżenia dla okupantów, głoszące, że miasto jest przeciwko wojnie – czytamy w komunikacie przedstawicielstwa prezydenta.

– Miejscowi partyzanci wiedzą, gdzie mieszka każdy okupant. Rosyjskich żołnierzy i ich lokalnych współpracowników ostrzega się, że czeka na nich odpowiedzialność za zbrodnie wojenne w Buczy, Mariupolu, Irpieniu i innych miejscach na Ukrainie – dodano w oświadczeniu.

Plakat rozwieszany przez ukraińską partyzantkę na Krymie, zdj.: FB Przedstawicielstwa Prezydenta Ukrainy na Krymie

Jak przekazało przedstawicielstwo Kijowa na Krymie, „zorganizowany oddolnie ruch partyzancki” na okupowanym półwyspie „przekazuje prawdę o wojnie Rosji z Ukrainą, a także zbiera informacje o przemieszczaniu się rosyjskich oddziałów i sprzętu wojskowego”.

W komunikacie powiadomiono również o kolejnych prześladowaniach Tatarów z Krymu na terytorium Rosji. Sąd w Rostowie nad Donem skazał na 13 lat pozbawienia wolności aktywistów Ernesta Ibrahimowa i Ołeha Fedorowa, natomiast Ismet Ibrahimow otrzymał wyrok 19 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

6 lipca przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa oznajmiła, że na półwyspie od czterech miesięcy trwa ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą. Według niej odnotowano tam też 108 pochówków żołnierzy wroga, spośród których 56 prawdopodobnie miało ukraińskie obywatelstwo.

https://belsat.eu/pl/news/11-07-2022-zolta-wstazka-ukrainski-ruch-oporu-na-krymie-i-okupowanych-terenach/

Podziel się!