1. Jerzy Zięba: Pana Braunowe akcje sejmowe; 2. III Wojna Światowa: Historia Realna- Walka mocarstw o Arktykę + WNET: Gen. Skrzypczak – Rosja w Donbasie przeszła do obrony; 3. Biełsat: Kazachstan wycofał się z porozumienia o Komitecie Walutowym WNP ; 4. Wolne Media: 147 miesięcznica Katastrofy Smoleńskiej

Pana Braunowe akcje sejmowe

A ty Polsko?!

1. Jerzy Zięba: Pana Braunowe akcje sejmowe oraz Zmiana planów

https://vk.com/video-201956532_456241422

Zmiana Planów – Kontynuacji Braungate nie będzie

https://vk.com/video-201956532_456241424

2. Historia Realna: Walka mocarstw o Arktykę. Putin rozpęta nową wojnę? – Dr Szymon Kardaś i Piotr Zychowicz

https://www.youtube.com/watch?v=5EOmSyPM36I

 

WNET: Gen. Skrzypczak – Rosja w Donbasie przeszła do obrony. Nowa amunicja do HIMARS-ów da Ukrainie przewagę

https://www.youtube.com/watch?v=vJkgil0-zk0

3. Kazachstan wycofał się z porozumienia o Komitecie Walutowym WNP

Kazachstan wycofał się z porozumienia Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) z 1995 r. w sprawie Międzypaństwowego Komitetu Walutowego. Mówi o tym opublikowany dekret prezydenta Kazachstanu Kasym-Żomarta Tokajewa, poinformowały dziś kazachskie media. Dokument już wszedł w życie.

– Zatwierdzić protokół o wypowiedzeniu umowy o utworzeniu Międzypaństwowego Komitetu Walutowego z dnia 26 maja 1995 r., sporządzony w Mińsku 25 października 2013 r. – napisano w dekrecie.

Komitet ten został utworzony „w celu promowania organizacji wielostronnej współpracy w dziedzinie płatności walutowych i stosunków kredytowych, konwergencji i poprawy ustawodawstwa walutowego wpływającego na wielostronne stosunki rozliczeniowe i kredytowe, rozwoju form i metod koordynacji polityki walutowej państw członkowskich umowy o utworzeniu unii płatniczej państw członkowskich WNP oraz współpracy i realizacji skoordynowanych działań w zakresie kontroli dewizowej”.

Wypowiedzeniem tej umowy Kazachstan zrobił kolejny krok do wyjścia ze wspólnych mechanizmów gospodarczych zdominowanej przez Rosję WNP.

Ostatnio stosunki Kazachstanu i Rosji zaczęły ulegać pogorszeniu. Niedawne oświadczenie Tokajewa o potrzebie dywersyfikacji szlaków eksportu kazachskiej ropy naftowej nastąpiło w związku z decyzją rosyjskiego sądu o wstrzymaniu na 30 dni działalności Konsorcjum Rurociągu Kaspijskiego.

Firma ta odpowiada za 80 proc. eksportu ropy przez Kazachstan, w tym ze złoża Tengiz. Powodem wstrzymania przez Rosję działalności Konsorcjum były rzekome nieprawidłowości w sprawie dokumentacji o likwidacji potencjalnych szkód dla środowiska, takie jak niewłaściwa dokumentacja planu reagowania na możliwe wycieki ropy.

W ubiegłym miesiącu Rosja wstrzymała transport kazachskiej ropy przez terminal portu w Noworosyjsku (z którego korzysta Konsorcjum). Powodem była rzekoma likwidacja w pobliżu min z II wojny światowej.

Kłopoty w pracy Konsorcjum Rurociągu Kaspijskiego zaczęły się pojawiać po tym, jak Tokajew podczas swojej wizyty w petersburskim Międzynarodowym Forum Ekonomicznym (SPIEF) ogłosił niemożność uznania tzw. „Donieckiej Republiki Ludowej” i „Ługańskiej Republiki Ludowej”. A także po tym, jak Ministerstwo Finansów Kazachstanu opublikowało projekt rozporządzenia zakazującego dostaw do Rosji i Białorusi towarów objętych sankcjami zachodnimi.

Wcześniej w tym tygodniu Kasym-Żomart Tokajew polecił państwowej spółce naftowo-gazowej zorganizować sprzedaż kazachskiej ropy z pominięciem wykorzystania terytorium Rosji.

https://belsat.eu/pl/news/08-07-2022-kazachstan-wycofal-sie-z-porozumienia-o-komitecie-walutowym-wnp/

 

4. Wolne Media: 147 miesięcznica Katastrofy Smoleńskiej (10.07.2022)

https://www.facebook.com/wolnemediapl/videos/570826044743752

Podziel się!