NwP: W Skierniewicach powstało Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej

Łódzkie/ W Skierniewicach powstało Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej

Od Poli Dec

Łódzkie/ W Skierniewicach powstało Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej

 

Nawet 30 tys. genotypów roślin warzywnych i zielnych będzie składowanych w otwartym w środę Regionalnym Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej w Skierniewicach. Placówka będzie pełnić istotną rolę w budowaniu polityki bezpieczeństwa żywnościowego i zachowania dziedzictwa przyrody.

„Nawet 30 tysięcy genotypów roślin warzywnych i zielnych będzie składowanych w Regionalnym Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej w Skierniewicach, które dziś zostało otwarte. Naukowcy będą nie tylko pracować nad tym, by truskawki i pomidory miały smak taki jak dawniej, Centrum będzie też pełnić niezwykle istotną rolę w budowaniu polityki bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce” – poinformował Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej w skierniewickim Instytucie Ogrodnictwa to nowocześnie zaprojektowany obiekt, obejmujący Bank Nasion, Laboratorium Fizjologii Nasion oraz część technologiczną, spełniającą standardy FAO dla banków genów w zakresie przygotowywania do deponowania zasobów genowych w formie nasion.

Będzie w nim przechowywana kolekcja aktywna nasion zasobów genowych roślin ogrodniczych, której utrzymanie jest jednym z zadań szczególnie ważnych dla planowania i realizacji polityki państwa; jego realizację powierzono Instytutowi Ogrodnictwa – Państwowemu Instytutowi Badawczemu, nadzorowanemu przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowo utworzony obiekt pozwoli na zgromadzenie i zachowanie ok. 30 tys. genotypów, co skutecznie zabezpieczy bioróżnorodność roślin ogrodniczych oraz regionalne dziedzictwo przyrody, umożliwiając jednocześnie ich udostępnianie zainteresowanym podmiotom.

„Jestem pod ogromnym wrażeniem realizacji tego przedsięwzięcia. Sami początkowo nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak istotne będzie ono dla budowania polityki bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce. Dawno temu bioróżnorodność, mnogość genotypów i różnego rodzaju odmian zbóż, warzyw i owoców była naturalna i specyficzna dla każdego regionu, ale rolnictwo się zmieniło, mamy zupełnie inną specyfikę, bioróżnorodność jest zdecydowanie niższa, tym bardziej gratuluję sukcesu w realizacji tego projektu” podkreślił wiceminister Krzysztof Cieciura, który wziął udział w otwarciu obiektu.

Uruchomienie Centrum przez Instytut Ogrodnictwa była możliwa dzięki współfinansowaniu inwestycji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020. Koszt inwestycji to ponad 6,8 mln zł, z czego przeszło 4,7 mln to dofinansowanie UE.

PAP – Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

źródło: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C92639%2Clodzkie-w-skierniewicach-powstalo-centrum-bioroznorodnosci-ogrodniczej.html

Podziel się!