„Zaginione miasta Trojan” („Lost Cities of the Trojans”) w Polsat Viasat History

„Zaginione miasta Trojan”

nadesłał Jarek z Bielska

Dzięki wysokiej klasy grafice, zapierającym dech w piersiach zdjęciom lotniczym i innowacyjnej technice komputerowej seria przedstawia kluczowe znaleziska archeologiczne i rekonstruuje zaginione budowle Troi.

Porywająca historia o oblężeniu i ostatecznym zniszczeniu Troi przez wieki była uznawana za urzekającą, przekazywaną przez wieki legendę. W mitologii greckiej wojna trojańska jest jednym z najważniejszych wydarzeń, a nowy program dokumentalny „Zaginione miasta Trojan” przywraca do życia tę wyjątkową opowieść.

(Cieszą jak zwykle – takie filmy które potwierdzają zawarte w Księdze Ruty moje własne odkrycia i dokumenty Hettytów, które wiążą tę nazwę z rdzeniem słowiańskim: Wilia – Ilion -Wilios – Wilusa- Widłuża).

Historia wojny trojańskiej została rozsławiona przez Homera – starożytnego greckiego poetę żyjącego w VIII w. p.n.e. Do dziś zachowały się tylko dwie jego księgi – „Iliada”, przedstawiająca wydarzenia ostatnich 50 dni wojny, oraz „Odyseja”, która opowiada o długiej podróży do domu jednego z wojowników po zakończeniu konfliktu. Epos Homera przedstawia historię oblężenia i zdobycia miasta. Greccy wojownicy otoczyli Troję, by dokonać zemsty po tym, jak trojański książę uciekł z grecką królową. Przez 10 lat oblegali miasto i toczyli potyczki wokół jego murów. W końcu wymyślili chytry plan, by ukryć wojowników w drewnianym koniu i podstępem dostać się do środka. Obrońcy dali się nabrać, a Grecy wkroczyli do Troi i zniszczyli miasto, kończąc wojnę.

Zagadką, która od dawna zastanawia historyków, jest to, czy wojna trojańska wydarzyła się naprawdę. Czy historia znana jako „Cykl epicki” jest czystą fantazją, czy też opiera się na prawdziwych wydarzeniach? W programie archeolodzy odwiedzają Turcję, Grecję i Holandię. Odkrywają nowe znaleziska i śledzą pracę ekspertów historycznych, zarówno dawnych, jak i obecnych, aby przeanalizować dowody i ujawnić prawdę. W Turcji badają posągi, które pomagają im udowodnić, że odkryte na wzgórzu Hissarlik miejsce jest rzeczywiście historyczną Troją. Znajdują wskazówki w krajobrazie, które łączą ten obszar z miastem opisanym przez Homera i innych starożytnych pisarzy. Zespół w Amsterdamie bada dowody pomagające wskazać, która z wielu warstw miasta może odpowiadać domniemanej dacie wojny trojańskiej. Tymczasem w Grecji zespół dokonuje zdumiewającego odkrycia – starożytnej glinianej lampy z wizerunkiem trojańskiego wojownika uciekającego z Troi. Historycy badają słynną historię i to, co może stać za tą niezwykłą legendą.

Czytaj więcej na: https://satkurier.pl/news/213391/zaginione-miasta-trojan-w-polsat-viasat-history.html

 

 

 

Podziel się!