Ratomir Wilkowski – Wieszczba Słowiańska

Ratomir Wilkowski – Wieszczba Słowiańska

20 maja 2022 roku swą premierę miała Wieszczba Słowiańska, której autorem jest Ratomir Wilkowski. Publikacja przybliża słowiańskie i neosłowiańskie systemy wróżebne, prezentuje ich zastosowanie w praktyce, a przy okazji omawia kluczowe aspekty wierzeniowe naszych przodków odnośnie losu i przeznaczenia, koncepcji osi kosmicznej (axis mundi), duszy i zaświatów, sił natury i jej składowych żywiołów, kalendarza agrarnego oraz symboliki zawartej w ikonograficznym przekazie posągu ze Zbrucza. Serdecznie zapraszamy do lektury.

 

 

Tytuł: Wieszczba Słowiańska
Autor: Ratomir Wilkowski
Wydawnictwo: RKP Kłobuk
Data wydania: 2022-05-20
Liczba stron: 84
Język: polski
Oprawa: miękka, broszurowa
ISBN: 978-83-959983-0-0

 

Fragment:

Kalendarz agrarny z czary z Lepiesówki w odniesieniu do poszczególnych pór roku – Wieszczba Słowiańska, Rozwinięcie znaczeniowe symboliki związanej z posągiem ze Zbrucza.
https://zrzutka.pl/z/Wieszczba

Przedstawiony wyżej [patrz również odnośnik do publikacji] w oparciu o koncepcję Borysa Rybakowa kalendarz wegetacyjny naturalnie rozpatrywać należy w sposób uproszczony i schematyczny. Poszczególne pola symbolizujące prace agrarne oraz etapy rozwoju płodów rolnych nie pokrywają się bowiem wiernie z zakresami kolejnych miesięcy. Za kluczowe należy przyjąć tu pole, które w dość jednoznaczny sposób przedstawia radło. Zgodnie z zachowanymi przekazami źródłowymi wszelkie poważniejsze prace związane z uprawą roli można było przeprowadzać dopiero po pierwszej wiosennej burzy. Tym samym orkę rozpoczynano najwcześniej z początkiem trzeciej dekady marca i kontynuowano co najmniej do połowy kwietnia. Z tego względu pole przedstawiające radło przypisać można marcowi jako miesiącowi, w którym porozpoczynano tego rodzaju zakres prac lub większościowo kwietniowi, jeśli chcąc być bardziej precyzyjnym koło kalendarza agrarnego, w przybliżeniu o 2/3 pola, obrócimy w prawo (zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara) względem koła kalendarza rocznego przedstawiającego poszczególne miesiące.

Podziel się!