1. Gadowski TV: Gdzie znikają generałowie?; 2. Dr Basiukiewicz uniewinniony! Chcieli go zniszczyć za poglądy + Odszkodowania za powikłania po szczepionkach; 3. Ukraina – Rosja wysyła do boju poborowych-studentów; 4. Gwarantowany Dochód Podstawowy w Polsce

Gdzie znikają generałowie?

 

1. Gadowski TV: Gdzie znikają generałowie?

https://www.youtube.com/watch?v=2iQ_goElTKU

2. PILNE! Dr Basiukiewicz UNIEWINNIONY! Chcieli go zniszczyć za poglądy oraz Odszkodowania za powikłania po szczepionkach

2a. PILNE! Dr Basiukiewicz UNIEWINNIONY! Chcieli go zniszczyć za poglądy
Piotr Schramm, prawnik, opublikował w mediach społecznościowych, informację o tym, że dr Paweł Basiukiewicz został uniewinniony przez sąd Sąd Lekarski. Lekarz był oskarżony o postępowanie niezgodnie z etyką lekarską – przez co rozumiano głoszenie niepoprawnych politycznie poglądów na temat pandemii koronawirusa.

– Mój Mocodawca, Dr Paweł Basiukiewicz, został właśnie uniewinniony w całości przez Sąd Lekarski przy Okr. Izbie Lekarskiej w Warszawie w związku z zarzutami prezentowania w ostatnich 2 latach poglądów niezgodnych z zasadami Etyki Lekarza – napisał na Twitterze mecenas Piotr Schramm.

– Bardzo dziękuję za tę Sprawiedliwość – dodał dalej prawnik.

Dr Paweł Basiukiewicz jest na liście lekarzy, którzy otrzymali wezwania na przesłuchania do Naczelnej Izby Lekarskiej.

Izba miała podejrzewać, że medyk naruszył zasady etyki lekarskiej, głosząc poglądy na temat covida, które odbiegały od tych stanowiących większość w mainstremowym przekazie.

Inni wezwani lekarze to m.in.:

– dr Zbigniew Martyka – kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej

– prof. dr hab. n. med. Ryszard Rutkowski

Wymienieni lekarze „podpadli” systemowi za sprzeciwianie się m.in. lockdownowi i oficjalnej narracji w sprawie COVID-19 i metod jego zapobiegania. Jak widzimy, żyjemy w czasach, w których można być sądzonym za odmienne poglądy. Tym bardziej cieszy uniewinnienie dr Pawła Basiukiewicza, który miał odwagę iść pod prąd w słusznie sprawie.

Dr Paweł Basiukiewicz został właśnie całkowicie uniewinniony przez Sąd Lekarski przy Okr. Izbie Lekarskiej w Warszawie w związku z zarzutami prezentowania w ostatnich 2 latach poglądów niezgodnych z zasadami Etyki Lekarza! Gratuluję doktorze i dziękuję w imieniu Polaków! – napisał na Twitterze dziennikarz telewizji wRealu24 Marcin Rola.

źródło: https://prawy.pl/120066-pilne-dr-basiukiewicz-uniewinniony-chcieli-go-zniszczyc-za-poglady/

https://www.facebook.com/photo/?fbid=554355452724333&set=a.273706444122570

2b. Odszkodowania za powikłania po szczepionkach

Od trzech miesięcy działa fundusz, z którego płyną odszkodowania za komplikacje po szczepieniu. W sumie wypłacono już ok. 700 tys. zł. – przyznał rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Komu należy się odszkodowanie?

– Najwyższa dotychczas kwota wypłacona jednemu pacjentowi to 87 tys. zł – powiedział Chmielowiec w wywiadzie opublikowanym w środę w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Zgodnie z przepisami odszkodowanie należy się w przypadku wystąpienia skutku ubocznego szczepienia (wymienionego w charakterystyce produktu leczniczego danej szczepionki), który spowodował hospitalizację przez co najmniej 14 dni albo w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Wysokość odszkodowania określa Rzecznik Praw Pacjenta. – Już teraz wiadomo, że co najmniej 40 osób otrzyma odszkodowanie – pieniądze wpłyną na konto pacjentów – poinformował Chmielowiec.

Biuro rzecznika zasypały wnioski

Jak dodał, w ciągu tych 3 miesięcy wpłynęło aż 880 wniosków – to czterokrotnie więcej niż się spodziewano. – Wszczęliśmy na razie 418 postępowań, z czego 40 zakończyło się decyzją pozytywną, a 57 – negatywną. W 164 sprawach pacjenci muszą jeszcze uzupełnić dokumentację, a w 298 odmówiliśmy wszczęcia postępowania – mówił.

Wyjaśnił, że „z tych 40 spraw – 20 to są wstrząsy anafilaktyczne, a 20 sprawy poważniejsze, gdy hospitalizacja trwała powyżej 14 dni, i to jest m.in. zespół Guillain-Barré”. Dochodzi wtedy do porażenia nerwowego i wśród łagodniejszych objawów są bóle mięśni, drętwienia i niedowład, co u części pacjentów jest niestety nieodwracalne.

Ile maksymalnie można dostać?

Wysokość świadczenia kompensacyjnego zależy od długości okresu hospitalizacji. Na przykład w przypadku pobytu na SOR w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego – 3 tys. zł, ale już gdy po wstrząsie nastąpił pobyt w szpitalu będzie to kwota 10 tys. zł. Natomiast w przypadku hospitalizacji trwającej od 14 dni do 30 dni wypłata wyniesie od 10 tys. zł do 20 tys. zł. Elementem świadczenia mogą być także koszty dalszego leczenia lub rehabilitacji po wypisaniu ze szpitala – do 10 tys. zł.

– Liczą się pobyt w szpitalu i zabiegi, które miały tam miejsce, a także dodatkowe koszty związane z późniejszym leczeniem. Przy czym maksymalne odszkodowanie na jedną osobę to 100 tys. zł. Najwyższa dotychczas wypłacona kwota to 87 tys. W sumie to ok. 700 tys. zł – podał rzecznik praw pacjenta.

Jak składać wniosek o odszkodowanie za NOP

Wniosek można złożyć w formie tradycyjnej bądź elektronicznej. Musi być złożony w terminie roku od ostatniego dnia pobytu w szpitalu czy na obserwacji i nie później niż po upływie 5 lat od szczepienia.

Przy składaniu wniosku o odszkodowanie trzeba wnieść opłatę w wysokości 200 zł na rachunek bankowy Funduszu Kompensacyjnego. Kwota ta będzie zwracana, jeśli świadczenie zostanie przyznane. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku.

źródło: https://www.salon24.pl/newsroom/1227981,odszkodowania-za-powiklania-po-szczepionkach-ile-maksymalnie-mozna-dostac

3. Ukraina – Rosja wysyła do boju poborowych-studentów

Rosyjska armia wciąż traci ludzi na Ukrainie. Putin sięga po… studentów

Putin zwalnia dowódców

Opozycja oskarża Scholza o celowe opóźnianie dostaw na Ukrainę. Zbrojeniówka czeka na… licencje

Gdzie trafili żołnierze ewakuowani z Azowstalu? Media: Część z nich przewieziono do aresztu śledczego w Taganrogu. Co dalej?

WNET: Gen. Wroński: Ukraina może przejść w lipcu do kontrofensywy. Siły rosyjskie są mocno nadszarpnięte

https://www.youtube.com/watch?v=WoePGc48Geg

Marcin Strzyżewski: Świat zbroi Ukrainę?

https://www.youtube.com/watch?v=07qe22qXMuE

Łukaszenka nie może uniknąć konsekwencji

Broń nuklearna w Finlandii? „Nie odrzucamy żadnej opcji”

Propaganda Kremla zaczyna pękać. „Muszą przygotować Rosjan na porażkę”

Siły powietrzne Ukrainy przeprowadziły uderzenie na rosyjskie zgrupowanie

4. Gwarantowany Dochód Podstawowy w Polsce

BI: Przetestują w Polsce dochód bezwarunkowy. Kilka tysięcy Polaków dostanie pieniądze za nic

Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza planuje przetestować na przynajmniej 5-tysięcznej grupie Polaków działanie tzw. dochodu bezwarunkowego. Przez dwa lata te osoby mają otrzymywać 1300 zł miesięcznie.

 • Polska ma dołączyć do krajów, w których testowany będzie bezwarunkowy dochód podstawowy. Za projektem stoi Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza oraz grono naukowców
 • Eksperyment ma potrwać dwa lata i będzie polegał na wypłacaniu 1300 zł grupie mieszkańców, których ma być min. 5 tys., a maksymalnie nawet 31 tys.
 • Obszar pogranicza polsko-rosyjskiego wybrano, gdyż „źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia”

Bezwarunkowy dochód podstawowy, inaczej dochód gwarantowany, to świadczenie wypłacane każdemu obywatelowi w równej wysokości. Nie ma konieczności spełniania żadnych warunków, aby otrzymać tego rodzaju wsparcie. Pieniądze przyznawane są bowiem jedynie z tytułu bycia obywatelem kraju, który podejmuje się prowadzenia opisywanego programu socjalnego.

Od lat różne rządy i grupy badaczy eksperymentują z tym rozwiązaniem. Głównym założeniem tego rozwiązania jest pokrycie podstawowych potrzeb każdego człowieka. Tego rodzaju świadczenia społeczne mają również umożliwić wyrównanie szans na dostęp do edukacji oraz rozwoju dzieci i młodzieży z biednych rodzin. Program określa, iż wszelkie dostępne zasoby są wspólnym dobrem, dlatego należą się wszystkim obywatelom niezależnie od zajmowanego stanowiska. Państwo nie narzuca jednak, na co dokładnie pieniądze powinny zostać przeznaczone. Każdy samodzielnie może wybrać cel — zależnie od potrzeb własnych czy rodziny.

Test dochodu gwarantowanego w Polsce

O planach przetestowania tego rozwiązania w Polsce pisze portal uniwersyteckie.pl, podlegający Uniwersytetowi Adama Mickiewicza w Poznaniu. „W maju 2021 r. Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych rozpoczął eksperyment, w którym przez 3 lata 122 osoby otrzymują 1200 euro. W Katalonii wkrótce rozpocznie się pięcioletni program – 5 tys. osób będzie otrzymywać 700-900 euro i 300 euro na dzieci przez 24 miesiące. W Polsce natomiast Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza planuje eksperyment w północnych gminach, leżących przy granicy z Rosją” – czytamy.

Eksperyment ma potrwać dwa lata i będzie polegał na wypłacaniu 1300 zł grupie mieszkańców, których ma być min. 5 tys., a maksymalnie nawet 31 tys.

„Ten obszar źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Interwencja, jaką byłby program pilotażowy bezwarunkowego dochodu podstawowego, mogłaby przynieść istotny efekt. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 r.” – tłumaczy dr Maciej Szlinder z UAM.

„Socjologowie będą badać szereg zmiennych, m.in.: aktywność ekonomiczną, społeczną, edukacyjną, kwestie dobrobytu (struktura konsumpcji, dochody, oszczędności, sytuacja mieszkaniowa, nierówności majątkowe), dobrostan mieszkańców (poczucie zadowolenia z życia, sprawstwa, niepewności itp.), zmiany w relacjach międzyludzkich mierzonych poziomem zaufania społecznego oraz bezpieczeństwo (zagrożenie przestępczością)” – czytamy.

źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/przetestuja-w-polsce-dochod-bezwarunkowy-kilka-tysiecy-polakow-dostanie-pieniadze-za/l7l5vpb?utm_medium=pushpushgo&utm_source=browser&utm_campaign=allonet_00d_&utm_site=onetsg&utm_push_id=6284b6e49443b6fc70277265

1300 zł przez dwa lata dla 31 000 Polaków. Skonsumują czy zainwestują te pieniądze? Bezwarunkowy dochód podstawowy rusza w Polsce
W Polsce rusza bezwarunkowy dochód podstawowy. Nawet 31 000 osób będzie przez dwa lata otrzymywać 1300 zł miesięcznie. Po co? Ekonomiści chcą sprawdzić, czy skonsumują czy zainwestują te pieniądze. Czy będą się uczyć, próbować awansować albo tworzyć firmy.

Autorem projektu jest Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Według planów stowarzyszenia przez dwa lata od 5000 do 31 000 Polaków będzie otrzymywać 1300 zł w ramach bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Sprawdzenie tego na co wydają pieniądze osoby otrzymujące 1300 zł miesięcznie „za nic” odbędzie się na pograniczu polsko-rosyjskim. Celem eksperymentu jest obserwacja, czy 1300 zł /miesięcznie zostanie wydane na konsumpcję, edukację, działalność gospodarczą jako kapitał startowy (?).

Co to jest „Bezwarunkowy dochód podstawowy”

Bezwarunkowy dochód podstawowy (BDP, dochód gwarantowany, dochód obywatelski) to świadczenie pieniężne, w ustalonej wysokości, wypłacane obywatelom przez państwo. Ma na celu zapewnienie pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Kto może skorzystać z bezwarunkowego dochodu podstawowego?

Dochód gwarantowany charakteryzuje się tym, że nie trzeba spełniać żadnych warunków, aby go otrzymać: ani kryteriów dochodowych, ani dotyczących pracy czy też posiadania dzieci. Przysługuje on każdemu.

W 2021 r. ekonomiści wyliczyli BDP na 1200 złotych dla każdego Polaka

Możliwość wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego w Polsce w wysokości 1200 złotych dla osób dorosłych i 600 złotych na dziecko wskazali w swoim raporcie z 2021 r. Polski Instytut Ekonomiczny. Koszt? 376 mld złotych rocznie !! Czy taki projekt oznaczałby więc wzrost podatków, zadłużenia i rezygnacji ze znacznej części obecnych wydatków socjalnych? Łączna wartość wydatków socjalnych na zabezpieczenie i pomoc społeczną w Polsce w 2018 r. wyniosła 343 mld złotych.

1300 zł przez dwa lata dla nawet 31 000 Polaków – opis projektu z 2022 r.

Opis projektu można znaleźć na portalu uniwersyteckie.pl z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który prezentujemy poniżej:

Pierwszy program pilotażowy bezwarunkowego dochodu podstawowego w Polsce jest planowany na Warmii i Mazurach. W grupie przygotowującej eksperyment biorą udział naukowcy i absolwenci UAM – dr Maciej Szlinder, dr Mariusz Baranowski i prof. Piotr Jabkowski.

Budzący emocje bezwarunkowy dochód podstawowy (bdp) był tematem seminarium, w którym wziął udział dr Maciej Szlinder, absolwent UAM i UEP, prezes Polskich Sieci Dochodu Podstawowego, a także autor przewodnika po idei bezwarunkowego dochodu. Publikacja zajęła drugie miejsce w konkursie Economicus 2019 w kategorii na najlepszą polską książkę, szerzącą wiedzę ekonomiczną. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Jakie nowe konstytucje?”, organizowanego przez Zakład Teorii i Badań Praktyk Społecznych Wydziału Socjologii.

O idei bezwarunkowego dochodu podstawowego dyskutuje się od lat. Upraszczając – zwolennicy widzą w nim sposób na zmniejszenie nierówności społecznych i aktywizację zawodową, krytycy obawiają się wysokich kosztów i tego, że ludziom nie będzie się chciało pracować. Ale czym tak naprawdę jest bdp? Jest bezwarunkowy czyli osoby, które go otrzymują, nie muszą spełniać określonych wymagań; jest powszechny, co oznacza, że otrzymują go wszyscy, a nie wybrana grupa ludzi; ma charakter indywidualny – przysługuje jednostkom. Jest to świadczenie pieniężne, wypłacane regularnie przez państwo. Dochód podstawowy powinien wystarczyć do realizacji podstawowych potrzeb. Co to znaczy? Punktem odniesienia może być próg ubóstwa lub np. w Polsce minimum socjalne.

Dr Maciej Szlinder z początku był przeciwnikiem bdp, ale im bardziej zagłębiał się w dowody empiryczne i argumenty, zaczął dostrzegać jego zalety. Co go przekonało? Bdp bezpośrednio likwiduje ubóstwo, wyraźnie zmniejsza nierówności, zapewnia bezpieczeństwo socjalne, zmniejszając niepewność dochodu. Ponadto wzmacnia pozycję pracowników na rynku pracy, co sprzyja zdobywaniu lepszego zatrudnienia, a także stymuluje gospodarkę.

Zaskoczenie dla naukowców – spadło spożycie alkoholu

W XXI w. przeprowadzono kilka eksperymentów z bdp w różnych częściach świata. Program pilotażowy w jednym z najbiedniejszych regionów Indii odbył się w latach 2011-12. Co miesiąc wypłacano świadczenia mieszkańcom 8 wiosek (ponad 5 tysięcy osób). Zaobserwowano wiele pozytywnych zmian. Poprawiła się higiena i odżywianie oraz poziom zdrowia – wzrosło spożycie warzyw i owoców, mięsa, a jedyne co spadło, to spożycie alkoholu.

– Jest to o tyle istotne, że odpowiada na jedno z powszechnych w społeczeństwach uprzedzeń, że jeśli przekażemy bezpośrednio pieniądze do ręki, to ludzie je zmarnują, przepiją – mówił dr Szlinder. – Inne społeczne eksperymenty również potwierdzają, że to uprzedzenie nie jest potwierdzane przez fakty.

Mieszkańcy poświęcali więcej czasu na pracę zarobkową, co skutkowało ożywieniem przedsiębiorczości – kupili więcej zwierząt gospodarskich, sprzętów rolnych. W jednej z miejscowości zawiązała się kooperatywa rybaków, którzy zakupili i zarybili staw, a potem odławiali w nim ryby. Powstała też kooperatywa szwaczek, która kupiła maszynę do szycia i zaczęła szyć odzież.

W jakich krajach był testowany bezwarunkowy dochód podstawowy?

W maju 2021 r. Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych rozpoczął eksperyment, w którym przez 3 lata 122 osoby otrzymują 1200 euro. W Katalonii wkrótce rozpocznie się pięcioletni program – 5 tysięcy osób będzie otrzymywać od 700-900 euro i 300 euro na dzieci przez 24 miesięcy.

BDP w Finlandii – 2017 – 2018 r.

W latach 2017-2018 Finlandia przeprowadziła eksperyment z gwarantowanym dochodem podstawowym. Projekt poprawił setkom tysięcy ludzi samopoczucie, choć sytuację zawodową już niekoniecznie.

Jeszcze w 2017 r. główny orędownik wprowadzenia powszechnego dochodu podstawowego prof. Guy Standing mówił w rozmowie z EURACTIV.pl, że może „już teraz przewidzieć, że efekty fińskiego eksperymentu będą pozytywne – potwierdzi on, że ludzi nie trzeba zmuszać do pracy warunkowymi przywilejami”.

Przez dwa lata (wyniki badań obejmują jedynie okres od listopada 2017 do października 2018) 2000 osób otrzymywało bez żadnych zobowiązań 560 euro miesięcznie. Głównym celem eksperymentu było zbadanie, czy dochód podstawowy będzie stanowił zachętę do wejścia na rynek pracy, a tym samym zmniejszy biurokrację związaną ze świadczeniami socjalnymi. Dziś, kiedy znamy ostateczne wyniki (wstępne podsumowanie Finowie opublikowali w lutym 2019 r.), wiemy, że projekt choć nie miał znaczącego wpływu na poziom zatrudnienia, doprowadził do zmniejszenia biurokracji, a także do większego zadowolenia z życia i dobrego samopoczucia badanych osób.

źródło: euractiv.pl

BDP w Polsce w 2022 r.

W Polsce natomiast Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza planuje eksperyment w północnych gminach, leżących przy granicy z Rosją. W zespole przygotowującym pilotaż uczestniczy m.in. dr Szlinder oraz socjologowie z UAMdr Mariusz Baranowski i prof. Piotr Jabkowski z Wydziału Socjologii. Eksperyment potrwa 2 lata i będzie polegał na wypłacaniu 1300 zł grupie mieszkańców (min. 5000, max. 31000 osób).

– Ten obszar źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Interwencja, jaką byłby program pilotażowy bdp, mogłaby przynieść istotny efekt. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 r. – informował dr Maciej Szlinder.

Socjologowie będą badać szereg zmiennych, m.in.: aktywność ekonomiczną, społeczną, edukacyjną, kwestie dobrobytu (struktura konsumpcji, dochody, oszczędności, sytuacja mieszkaniowa, nierówności majątkowe), dobrostan mieszkańców (poczucie zadowolenia z życia, sprawstwa, niepewności itp.), zmiany w relacjach międzyludzkich mierzonych poziomem zaufania społecznego oraz bezpieczeństwo (zagrożenie przestępczością).

źródło: https://samorzad.infor.pl/sektor/finanse/5469272,Ile-wynosi-bezwarunkowy-dochod-podstawowy-w-Polsce.html

Bezwarunkowy dochód podstawowy wysokości 1200 zł dla każdego. Od kiedy w Polsce?
Od jakiegoś czasu coraz więcej słyszymy na temat Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego, który w teorii ma oznaczać darmowe pieniądze dla wszystkich. Dlaczego? 1200 zł dla każdego ma być przyznawane niezależnie od dochodu oraz sytuacji materialnej. Bezwarunkowy Dochód Podstawowy w Polsce jeszcze nie funkcjonuje, ale pojawiły się plany jego wprowadzenia. Sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć.

Po wprowadzeniu w życie bezwarunkowego Dochodu Podstawowego (BDP) przeciętna, trzyosobowa rodzina powinna otrzymywać co miesiąc aż 3000 zł. Po 1200 na każdego dorosłego i 600 zł na dziecko. To oznaczałoby koniec problemów finansowych wielu gospodarstw, które teraz muszą ratować domowy budżet chwilówkami czy kredytami gotówkowymi. Ekonomiści biją jednak na alarm: naszego kraju nie stać na kolejne świadczenia. Przyjrzyjmy się temu, jak miałoby to wyglądać w praktyce.

Definicja bezwarunkowego dochodu podstawowego

Darmowe rozdawanie pieniędzy wielu osobom kojarzy się z czasami PRL-u, kiedy to funkcjonowało powiedzenie: „Czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy”. Co jakiś czas pojawiają się pogłoski mówiące o tym, że coś podobnego ma zostać wprowadzone w naszym kraju, tym razem pod postacią dochodu podstawowego. To wszystko za sprawą Polskiego Instytutu Ekonomicznego, czyli pomysłodawcy BDP.

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy? Definicja mówi o tym, że jest to taki model finansów, który zakłada, że każdy obywatel danego kraju, niezależnie od osiąganych dochodów, powinien otrzymywać od państwa jednakową kwotę pieniędzy. Dochód ten, pozbawiony innych form zarobku (wynagrodzenia z pracy czy świadczeń socjalnych), powinien zapewnić każdemu człowiekowi tzw. minimum egzystencji.

Dochód gwarantowany w każdym państwie ma nieco inną nazwę. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych znany jest jako Basic Income Guarantee (BIG), natomiast w Wielkiej Brytanii, Kanadzie czy Nowej Zelandii podobne koncepcje określano mianem Social Credit. W krajach, w których językiem urzędowym jest niemiecki, używa się określeń: Grundeinkommen, Sozialdividende czy Existenzgeld. Jak widać, nie ma jednej, słusznej nazwy, podobnie jak nie funkcjonuje jedna kwota, która byłaby odpowiednia dla wszystkich.

Bezwarunkowy dochód podstawowy a wysokość emerytury

Temat BDP wzbudza wiele emocji. Nic w tym dziwnego, ponieważ środki, które miałby zapewnić wypłatę świadczenia wszystkim obywatelom, miałyby zostać pobierane z tej samej puli, z których wypłacane są emerytury. Bezwarunkowy dochód podstawowy a emerytura czy seniorzy mają się czego obawiać?

Rządowi eksperci uspokajają. Bezwarunkowy dochód podstawowy przyznawany byłby również dla emerytów, niezależnie od wysokości pobieranego świadczenia. To oznaczałoby, że 1200 zł dla każdego Polaka mogłoby realnie zwiększyć dochody wszystkich seniorów.

Czy Bezwarunkowy dochód podstawowy pojawi się w Polsce?

Świadczenia od zawsze wzbudzały wiele kontrowersji. Budżet państwa nie jest z gumy, a finanse, które do niego wpadają, pochodzą z kieszeni podatników. Wprowadzenie 1200 zł dla każdego Polaka oznaczałoby z pewnością wzrost kosztów życia. Przez to większość obywateli tylko iluzorycznie poprawia swoją sytuację materialną.

Aktualnie, pomimo zgody wielu partii, nie ma konkretnych planów wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego. Lewica, która nie jest u władzy, również popiera kwestię wprowadzenia świadczenia. Temat wciąż jednak wzbudza wiele kontrowersji i dzieli Polaków. Czy w przyszłym roku nowe świadczenie zostanie wprowadzone? Zobaczymy.

Bezwarunkowy dochód podstawowy – od kiedy możemy się go spodziewać?

1200 dla każdego, od kiedy? Na chwilę obecną nie wiadomo, od kiedy zostanie wprowadzony Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. W 2021 roku na pewno się to nie zadzieje. Rząd nie podał żadnej konkretnej daty wprowadzenia świadczenia.

Jak wygląda Bezwarunkowy dochód podstawowy w różnych europejskich krajach?

Bezwarunkowy dochód podstawowy funkcjonuje w wielu krajach pod różnymi nazwami. W niektórych państwach poparcie dla dodatkowego świadczenia jest ogromne (np. w Rosji, gdzie ponad 70 proc. społeczeństwa jest za gwarantowanym dochodem), a w innych krajach nie. Dla przykładu Szwajcarzy w 2016 roku zadecydowali w referendum, że nie chcą otrzymywać od rządu 2,5 tys. franków szwajcarskich, które miałyby być przyznawane na każdego dorosłego obywatela. A jak to wygląda w innych europejskich krajach?

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Niemczech

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Niemczech znajdzie się aktualnie w fazach testu. Eksperyment rozpoczął się w czerwcu 2021 roku i objął 122 osoby, które przez trzy lata mają otrzymać 1200 euro miesięcznie. Czy dodatkowe świadczenie sprawdzi się w tym kraju? Nie wiadomo, jednak w państwie, w którym mieszka ponad 82 mln obywateli, do testów zgłosiło się tylko nieco ponad 2 mln osób.

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Finlandii

Bezwarunkowy dochód podstawowy swego czasu funkcjonował również w Finlandii. Rządzący przeprowadzili w swoim kraju dwuletni eksperyment, który objął dwa tysiące bezrobotnych. Grupa ta otrzymywała 560 euro miesięcznie, niezależnie od tego, czy aktywnie poszukiwała pracy, czy nie. Wnioski z badania pozwoliły stwierdzić, że osoby, które otrzymywały dodatkowe środki, były w lepszej kondycji psychicznej i rzadziej chorowały na depresję. Gwarantowane świadczenie nie sprawiło jednak, że bezrobotni, którzy znajdowali się w trudnej sytuacji materialnej, rozwiązali swoje problemy materialne.

Bezwarunkowy dochód podstawowy i Szwajcaria

Referendum przeprowadzone w 2016 roku w stanowczy sposób odrzuciło pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu w Szwajcarii. Według obliczeń szwajcarskiego rządu realizacja inicjatywy obciążałaby budżet państwa kwotą 208 mld franków rocznie. Niestety znaczną część tych kosztów pokryłby transfer środków, które do tej pory były przeznaczane na inne świadczenia społeczne.

Bezwarunkowy dochód podstawowy we Francji

Wprowadzenie BDP w krajach bogatych takich jak m.in. Francja, gdzie systemy socjalne są bardzo hojne, sprawiłoby, że dotychczasowi odbiorcy świadczeń staliby się pokrzywdzeni. Dodatkowo mentalność mieszkańców kraju położonym pomiędzy Morzem Celtyckim a Śródziemnym sprawiłaby, że gwarantowane świadczenie skutecznie zniechęciłoby wielu obywateli do podjęcia pracy.

Bezwarunkowy dochód podstawowy i Włochy

Od kwietnia 2019 roku we Włoszech funkcjonuje coś na kształt BDP. Każdy obywatel otrzymuje świadczenie, które nie może być niższe niż 480 euro, ani wyższe niż 780 euro. Czteroosobowa rodzina z dwojgiem dzieci otrzymuje miesięcznie kwotę maksymalną 1180 euro, a rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci i jednym dorosłym dzieckiem dostanie do 1330 euro miesięcznie. Świadczenie skierowane jest tylko do najbiedniejszych mieszkańców Włoch, wśród których znajdują się osoby bezrobotne oraz imigranci, którzy legalnie zamieszkują kraj. Szacuje się, że świadczenie pochłania rocznie ok. 7 mld euro.

Czy 1200 zł dla każdego to dobry pomysł? Wady i zalety bezwarunkowego dochodu podstawowego

Ekonomiści nie są zgodni w sprawie dochodu gwarantowanego. Świadczenie to, jak każde inne ma swoje zalety, ale też wiele wad, o których warto pamiętać. Poniżej przedstawiam najważniejsze argumenty „za” oraz „przeciw” wprowadzeniu 1200 zł dla każdego obywatela.

Bezwarunkowy dochód podstawowy  plusy:

 • zabezpieczenie finansowe osób, które nie mają pewnej sytuacji materialnej,
 • zmniejszenie poziomu ubóstwa w kraju,
 • szansa na wyeliminowanie nierówności społecznych,
 • poprawa bezpieczeństwa w kraju (nierzadko to osoby najuboższe dopuszczają się drobnych przestępstw).

Bezwarunkowy dochód podstawowy  wady:

 • zagrożenie zmniejszenia podaży pracy,
 • nadmierne obciążenie budżetu państwa,
 • działanie demotywujące dla osób bezrobotnych,
 • zagrożenie inflacją lub hiperinflacją.
Bezwarunkowy dochód podstawowy, czyli 1200 zł dla każdego Polaka. Podsumowanie

Bezwarunkowy dochód podstawowy budzi skrajne uczucia i wywołuje wiele kontrowersji. Darmowe otrzymywanie dodatkowych środków od państwa bez konieczności spełniania żadnych warunków może nie tylko dziwić, ale też wzbudzać obawy, na temat pochodzenia pieniędzy. Jak wiadomo, rząd nie dysponuje swoimi finansami, a wszystkie te, które zasilają budżet państwa, pochodzą z kieszeni podatników.

O tym, czy Bezwarunkowy dochód podstawowy ma więcej wad, czy zalet, trudno jednoznacznie stwierdzić. Wyniki eksperymentów przeprowadzonych przez wiele krajów jednoznacznie wskazują, że dodatkowe świadczenie wpływa na poprawę samopoczucia obywateli, ale nie przyczynia się do potrawy sytuacji materialnej. Wiele osób, rezygnuje z dodatkowego dochodu lub porzuca plany znalezienia pracy w związku z otrzymywanym dochodem gwarantowanym.

W naszym kraju Bezwarunkowy dochód podstawowy na pewno nie zostanie wprowadzony w 2021 roku. Ciężko też powiedzieć, kiedy to nastąpi. Mieszkańcy wielu państw sami odrzucili propozycję wprowadzenia świadczenia, a Polacy są w tej sprawie mocno podzieleni. Od kiedy mogłoby wejść w życie bezwarunkowe 1200 zł dla każdego Polaka? Z pewnością wtedy, gdy poradzimy sobie z szalejącą inflacją, która na chwilę obecną osiąga rekordowe wartości.

źródło: https://www.finansowysupermarket.pl/artykul-bezwarunkowy-dochod-podstawowy-dla-kazdego-od-kiedy-w-polsce-2468881

 

Podziel się!

    © Czesław Białczyński