Przybyłówka: „ZIOŁA W TRADYCJI LUDOWEJ” – spotkanie tematyczne w Soli

„ZIOŁA W TRADYCJI LUDOWEJ” – spotkanie tematyczne w Soli

26. sierpnia 2021 odbyło się pierwsze spotkanie tematyczne zorganizowane przez nas w Przybyłówce w ramach projektu Działaj Lokalnie: „W zgodzie z naturą – wychodzimy poza ramy”. Tematem spotkania były ZIOŁA W TRADYCJI LUDOWEJ.

Ze względu na deszczową aurę skróciliśmy część plenerową do przyjrzenia się okolicznym ziołom – nazwania ich i krótkiego omówienia, a następnie przenieśliśmy się do Przybyłówki.

Na uczestników warsztatów czekał wspaniały ziołowy bukiet stworzony i podarowany nam przez panią Iwonę Śliwę (za co z serca dziękujemy!), poczęstunek oraz degustacja ziołowych syropów, przede wszystkim zaś ogrom zielarskiej i etnograficznej wiedzy. Niezwykły duet wykładowy w osobach etnografa (Barbary Rosiek) oraz zielarki, gawędziarki i twórczyni ludowej (pani Marii Grzegorek) w przystępny i momentami naprawdę zabawny sposób odkrywał przed nami tajniki ludowego ziołolecznictwa.

Dowiedzieliśmy się kiedy i jak zbierać zioła, które zioła zbierało się na jakie święta, które z nich przeznaczone były dla zwierząt, a które dla ludzi. Poznaliśmy kilka przydatnych leczniczych receptur i przepisów na ziołowe polewki. Dowiedzieliśmy się, jak robić ziołowo-owocowe herbatki na bazie słomy owsianej i którą żywicę żuło się „na apetyt”. Rozmawialiśmy o sposobach okadzania, o czarownej mocy ziół, obrzędu i użycia słowa. Pani Maria zdradziła nam, że babki czyli wiedźmy-wiedzące chodziły święcić niektóre zioła trzy lub siedem razy, by moc ich zwielokrotnić. Dowiedzieliśmy się też, jakie zioła należy wplatać w warkocz, żeby uchronić się przed utopcami, a które ziółko ochroni nas przed „gadami”.

Obydwie panie chętnie odpowiadały na pytania uczestników i dzieliły się znanymi sobie przepisami. Pani Maria rozbawiła nas gawędami o ziołach, opowiedzianymi góralską gwarą z jej okolicy.

Każdy z uczestników warsztatów otrzymał od nas własny zielnik do uzupełniania jako zachętę do samodzielnego rozpoznawania naszych polskich roślin mocy.

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy zorganizować to spotkanie, stwarzając możliwość dla przekazywania wiedzy i zgodnego z przyrodą obrazu życia naszych przodków. Obrazu, którym chcemy się inspirować teraz i w przyszłości.

Dziękujemy za Waszą obecność i entuzjazm –

Organizatorzy – Słowiańskie Dusze: Joanna Czubak, Barbara Rosiek oraz Piotr Kudrycki

 

 

więcej u źródła: http://przybylowka-sol.blogspot.com/2021/08/zioa-w-tradycji-ludowej-spotkanie_27.html

Podziel się!