1. Sommer: Góralskie VETO vs. Gliński – co zrobił góralom Minister Kultury?; 2. Niebezpiecznik: Kto od pół roku atakuje Polaków na OLX? (UWAGA!!!)

Kto od pół roku atakuje Polaków na OLX?

W związku z narastającymi atakami i kradzieżami środków finansowych każdy kto wystawia aukcje na OLX albo innych portalach dla własnego bezpieczeństwa niech się zapozna z poniższym artykułem na niebezpieczniku:

 

1. Sommer: Góralskie VETO vs. Gliński – co zrobił góralom Minister Kultury?

https://www.youtube.com/watch?v=hn4vSb7yp4U

2. Kto od pół roku atakuje Polaków na OLX?

Od kilkunastu tygodni obserwujemy narastającą falę ataków wymierzonych w Polaków. Nie ma dnia, aby nie zgłosiły się do nas poszkodowane osoby. Ofiary tracą średnio po kilkanaście tysięcy złotych, a niektórzy wszystkie swoje oszczędności. Policja jest bezradna, a problem urósł do skali, jakiej do tej pory jeszcze nie widzieliśmy w Polskim internecie.

Najważniejsze z tego artykułu do zapamiętania:Nigdy nie podawaj numeru karty płatniczej po to aby otrzymać pieniądze. Podanie numeru karty oznacza, że ktoś pobierze z niej pieniądze.

Wyjaśnienie i szczegóły poniżej.

Wschodni sąsiedzi okradają nas na potęgę

Od ponad 10 lat prowadzimy w Niebezpieczniku statystykę najgroźniejszych dla Polaków ataków. Do zeszłego miesiąca, najpopularniejszym obserwowanym przez nas atakiem były tzw. “SMS-y na dopłatę“, których różne warianty (na kuriera, na komornika, na dezynfekcję) opisywaliśmy wielokrotnie na Niebezpieczniku. Tygodniowo zgłaszało się do nas od kilku do kilkunastu osób, które traciły dziesiątki, a czasem nawet setki tysięcy złotych w tych atakach.

W drugiej połowie 2020 roku na polski rynek weszli jednak “nowi gracze” zza wschodniej granicy (ten wątek jeszcze rozwiniemy w dalszej części artykułu). Na celownik wzięli osoby sprzedające różne rzeczy na OLX. Po pół roku funkcjonowania tego scamu, stał się on najpopularniejszym zgłaszanym do Niebezpiecznika internetowym oszustwem.

Obecnie, dziennie otrzymujemy nawet kilkadziesiąt zgłoszeń od oszukanych osób, z których każda traci od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Poniżej opisujemy ten scam, jego różne warianty i to jak się przed nim uchronić oraz co robić, jeśli ktoś dał się podejść.

STOP!
Mamy do Ciebie olbrzymią prośbę, drogi Czytelniku. Zanim doczytasz ten artykuł do końca, zanim Cię coś rozproszy i uciekniesz z tej strony — skopiuj linka do tego artykułu i prześlij go wszystkim znajomym. Teraz. Prześlij nawet tym, którzy nie korzystają z OLX. Nawet tym, którzy — jak Ci się wydaje — nigdy nie daliby się nabrać. Wrzuć na osiedlowe forum, WhatsAppową grupę ze znajomymi ze studiów, do firmowego newslettera.Prawie nigdy nie prosimy o tak “drastyczne” działania. Ale w tym przypadku trzeba. Naprawdę trzeba. Wśród ofiar tego przekrętu są ludzie, którzy sami e-maila do nas zaczynaja od słów “Czytam Was regularnie, bo pracuję w IT. Nigdy nie sądziłem, że coś do Was napiszę jako ofiara, ale…“.Weź więc tego linka i ślij do wszystkich znajomych, póki nie jest za późno. A oni niech ostrzegą swoich znajomych. Takiej skali ataku jeszcze w Polskim internecie nie widzieliśmy. Nigdy.

Na czym polega atak?

W dużym skrócie, na udawaniu kupującego i wyciągnięciu od ofiary (sprzedającego) numeru karty płatniczej oraz innych danych pod pretekstem otrzymania zapłaty za zakupiony produkt. W szczególe, wygląda to tak:

  1. Wystawiasz coś na OLX
  2. Odzywa się do Ciebie osoba, która jest zainteresowana Twoim przedmiotem. Może odezwać się na OLX i poprosić Cię o adres e-mail, na który wyśle Ci fałszywą wiadomość podszywającą się pod OLX:

więcej:https://niebezpiecznik.pl/post/olx-scam-karta-platnicza/

Podziel się!