Janusz Bieszk na FB – Smaczek historyczny nr 4; II Starożytność

Smaczek historyczny nr 4; II Starożytność

47. Smaczek historyczny numer 4

II. Starożytność
Budownictwo starożytne Ariów-Prasławian na terenie Sławii.
Drodzy Czytelnicy, okazuje się na podstawie wyników badań archeologów, że już w głębokiej starożytności i jeszcze w okresie tzw. przedkrólewskim, Sławia inaczej Scytia Europejska lub Sarmacja Europejska, tętniła życiem gospodarczym i militarnym. To archeolodzy stwierdzili, że „pradziejowe osady obronne były bardziej powszechne niż sądzono”. Archeolog Marcin P. z UJ w Krakowie stwierdził; „Znaliśmy około 20 takich założeń. Tymczasem tylko w ostatnim roku [2019] odkryliśmy aż 15 kolejnych w północnej Małopolsce”. Niektóre miały imponujące rozmiary ponad 20 ha (powierzchnia 20 boisk do piłki nożnej).

 

A to tylko Małopolska, a gdyby przeprowadzić intensywne wykopaliska w całym kraju, ile by takich osad obronnych Ariów-Prasławian znaleziono ? Należy dodać, że Polska w poszukiwaniu najstarszych osad obronnych była dotychczas na ostatnim miejscu na tle innych sąsiednich krajów, jak; Czechy, Słowacja, Niemcy czy Ukraina. Mobilizacja naukowców nastąpiła niewątpliwie w wyniku rosnącej popularności wśród społeczeństwa polskiego badań Sławii oraz Królestwa Lehii, przez popularnych, niezależnych badaczy historycznych i w związku z tym znalazły się także środki finansowe na prowadzenie wykopalisk. „I szydło wyszło z worka”, że nasze sławiańskie ziemie nie były białą czy pustynną plamą, tylko pełne dowodów na aktywność budowlaną Prasłowian oraz artefaktów !
Okazało się, ze obszar Sławii był zaludniony od tysięcy lat, przez autochtonów Ariów-Prasławian, którzy prowadzili już w głębokiej starożytności osiadły tryb życia w kamienno-drewniano-ziemnych osadach obronnych, grodach, protomiastach i portach morskich oraz śródlądowych. Osady, miasta obronne posiadały fosy, wały obronne z palisadami, wieżami i bramami raz zabudowania mieszkalne a także gospodarcze.
Drodzy Czytelnicy, mam nadzieję, że będziecie mile zaskoczeni rozmachem i skalą, tylko tych odkopanych przykładów budownictwa Ariów-Prasławian, na ogromnym obszarze Sławii.
Poniżej prezentuję właśnie takie przykłady kompleksów militarnych, mieszkalno-gospodarczo-rolniczych , portowych, grobowych (megaksylony), miejsc zebrań Prasławian (okola lub rondele), czy sanktuariów, odkopanych i zbadanych przez archeologów, z niżej wymienionych różnych okresów.

Część I. Okres przedkrólewski.
7000 lat p.n.e., Bolków koło Szczecina, sanktuarium szamańskie/kapłańskie, z różnymi artefaktami oraz włócznią rytualną.
7000-6000 lat p.n.e. – duża osada w Januszkowie w woj. kujawsko-pomorskim.
– 6000 lat p.n.e., osada obronna w Zagórzycach koło Kazimierzy Wielkiej, na północny wschód od Krakowa. Archeolodzy odkryli tutaj aż osiem faz osadnictwa (osad), z przerwami między nimi, trwającymi niekiedy tysiąc i więcej lat. Stąd podam poniżej tylko jedną późniejszą starożytną osadę z tego miejsca.
– 5500 lat p.n.e., osada obronna w Dzielnicy w woj. opolskim. Znaleziono tu najstarsze w Europie ślady (ziarna) uprawy żyta, pszenicy, jęczmienia i lnu.
– 5500-4000, 7 okoli zwanych rondelami, zlokalizowanych przez archeologów w:
– okolicach Oławy (woj. dolnośląskie),
– Pietrowicach Wielkich (woj. śląskie),
– Wenecji (woj. kujawsko-pomorskie),
– Rudzku Małym (woj. kujawsko-pomorskie),
– Nowym Objezierzu (woj. zachodniopomorskie),
– Bodzowie (woj. lubuskie),
– Rąpicach (woj. lubuskie).
Są to owalne obwarowane obszary o średnicy od 35 do 150 m z dwoma lub czterema bramami , z osadnictwem na zewnątrz. Służyły one zapewne jako miejsce kultu, wieców lub ostatecznej obrony przed wrogiem.
– 5200 lat p.n.e., osada obronna w Zagórzycach (patrz wyżej).
– 5200 lat p.n.e., osada rolnicza w Kornicach koło Raciborza, z dużymi domami słupowymi.
– 5000 lat p.n.e., Mierzyna koło Szczecina, osada z domami słupowymi.
– 5000 lat p.n.e., Ostoja pod Szczecinem, osada z dużymi domami słupowymi o długości 30 m.
– 5000 lat p.n.e., Cedynia w woj. zachodniopomorskim, osada i niedaleko okole.
– 5000 lat p.n.e., Łysomice w woj. kujawsko-pomorskim, 2 okola zwane rondelami o średnicy około 85 m, składające się z systemu trzech okólnych rowów z placem w środku i dwoma wejściami naprzeciwko siebie.
– 4600 lat p.n.e., osada z domami słupowymi w Stobnie w woj. zachodniopomorskim.
– 4600-4100 lat p.n.e., Osłonki w woj. kujawsko-pomorskim, duża osada obronna z fosą i palisadą, z 30 długimi domami słupowymi i ponad 80 grobami, zawierającymi 92 ludzkie szkielety.
– 5000 lat p.n.e., Majdanskoje I (obecna Ukraina, także cztery poniższe miasta) – mniejsze protomiasto obronne w Jarze Grebieniukowa, o powierzchni 2 ha, zamieszkałe przez około 5 tysięcy ludzi.
– 4000 lat p.n.e., Nebliwka – duże protomiasto obronne o powierzchni 260-300 hektarów, mające 15-17 tysięcy mieszkańców. Zlokalizowano w nim 1200 budynków wzdłuż 50 ulic oraz główną, wielką piętrową świątynię o wymiarach 60 m długości i 20 m szerokości, z dziedzińcem w środku, otoczonym galeriami.
– 4000 lat p.n.e., Dobrowody – duże protomiasto obronne z ulicami i budynkami, o powierzchni 2,5 km kw., mające około 16 tysięcy mieszkańców.
– 3850-3700 lat p.n.e., Talianki –duże protomiasto obronne, o powierzchni 450 hektarów, wzniesione na planie zaokrąglonego w rogach prostokąta. Posiadało 2700 budynków w tym wiele piętrowych oraz miało około 21 tysięcy mieszkańców.
– 3700 lat p.n.e., Majdanskoje II –duże protomiasto obronne, leżące około 235 km na południe od Kijowa. Zajmowało 250 hektarów powierzchni na planie owalnym i mierzyło 1,5 km długości i 1,1 km szerokości i zawierało około 2968 budynków, w tym mieszkalne, fortyfikacje, świątynie i magazyny. Ilość mieszkańców ocenia się między 29 a 46 tysięcy.
– 4000 lat p.n.e., 7 megaksylonów w Słonowicach koło Kazimierzy Wielkiej, które miały 120 m długości.
– 4000 lat p.n.e., 3 megaksylony w miejscowości Rudno Górne, na zachód od Krakowa, które miały kilkadziesiąt metrów długości.
– 3500 lat p.n.e., 16 megaksylonów w okolicy Izbicy Kujawskiej, które miały ponad 100 m długości, w tym 9 w Sarnowie, 5 w Wietrzychowicach, jeden w Gaju, długości 150 m oraz jeden w Opałkach o kolistym kształcie.
– 3500 lat p.n.e., jeden megaksylon na ziemi łobeskiej w woj. zachodniopomorskim o długości 128 m.
– 4000-3000 lat p.n.e., 18 megaksylonów w Dolicach w powiecie starogardzkim, częściowo zniszczonych, zasypanych ziemią.
Odkryto w sumie 45 megaksylonów, olbrzymich grobowców, w kształcie zwężającego się ku końcowi trapezu, długości do 150 m, wysokości 5 m i szerokości do 10 m, zbudowanych z belek o średnicy 30 cm, kamieni i ziemi. Największe kamienie użyte do budowy ważyły od 7 do 10 ton. Megaksylony miały w środku kamienno-drewniane, dzielone komory grobowe. Zmarli byli chowani głowami w stronę wschodzącego słońca, co wskazuje na religię solarną, kosmiczną tzw. wedyjski arianizm, który m.in. objawiał się w wierze w boga Słońce-Swaroga.
– 4000 lat p.n.e., osada obronna w Żyglinie na Śląsku, niedaleko lotniska Katowice-Pyrzowice.
– 4000 lat p.n.e., osada obronna w Browinie w woj. kujawsko-pomorskim.
– 3900 lat p.n.e., wiele osad przemysłowych w Krzemionkach z warsztatami przy kopalniach krzemienia pasiastego, rozlokowanych w pasie o długości 4,5 km, które produkowały z niego gładzone siekiery i noże, rozprowadzane w Sławii i w Europie.
– 3500 lat p.n.e., osada obronna w Bronocicach koło Działoszyc, na północ od Krakowa. Sensacją było odkrycie w centrum budynków piętrowych z okrągłymi oknami oraz wazy z wycyzelowanym wizerunkiem wozu towarowego z czterema kołami, dyszlem dla dwóch zwierząt pociągowych (tury), oraz kołem zapasowym. Jest to najstarszy taki wizerunek dużego lądowego środka transportowego na świecie ! Ariowie-Prasławianie jako pierwsi produkowali, eksploatowali i remontowali takie wozy towarowe już 5500 lat temu.
– 3500 lat p.n.e., osada przemysłowa w Wieliczce z warzelniami soli.
– 3500 lat p.n.e., osada przemysłowa w Baryczach z warzelniami soli.
– 3500 lat p.n.e., osada przemysłowa w Bochni z warzelniami soli.
– 3200-2850 lat p.n.e., rozległa osada w Nowej Wsi w woj. wielkopolskim.
– 2600 lat p.n.e., osada w Tarkowie w woj. kujawsko-pomorskim.
– 2500 lat p.n.e., osada obronna w Raszynie koło Warszawy.
– 2500 lat p.n.e., osada obronna w Jaworowej koło Warszawy.
– 2500 lat p.n.e., osada obronna w Michałowicach koło Warszawy.
– 2400 lat p.n.e., osada obronna w Zosinie, na wschód od Hrubieszowa.
– 2200 lat p.n.e., osada obronna w Sadowie, na północ od Krakowa.
– 2100 lat p.n.e., duża osada z grodem w Trzcinicy, na południe od Jasła w woj. podkarpackim.
– 2100 lat p.n.e., gród obronny w Bruszczewie i wokół kilka osad przemysłowych wytwarzania brązu w Wielkopolsce koło Śmigla (na północny zachód od Leszna).

więcej u źródła: https://www.facebook.com/Janusz.Bieszk.Officialprofil

Podziel się!