1. wR24.pl: Koronawirus w Niemczech! Czy lockdown był i jest potrzebny? Skala tej zarazy?; 2. Onet.pl: Cieszyn – Bunt restauratorów. Otworzyli lokal mimo zakazu; 3. WM: Siłownie się zbuntowały! Zapowiadają pozew zbiorowy

Koronawirus w Niemczech! Czy lockdown był i jest potrzebny?

 

 

1. wR24.pl: Koronawirus w Niemczech! Czy lockdown był i jest potrzebny? Skala tej zarazy?

 

https://www.facebook.com/TelewizjawRealu24/videos/409746840137242

2. Onet.pl: Bunt restauratorów z Cieszyna. Otworzyli lokal mimo zakazu, interweniowała policja i sanepid

Właściciele restauracji „U Trzech Braci” w Cieszynie postanowili zaprosić swoich klientów pomimo obowiązujących restrykcji epidemicznych – informuje „Dziennik Zachodni”. Policja i sanepid żądają zamknięcia lokalu. W niedzielę w obronie restauratorów, którzy nie zamierzają poddać się zakazom stanął poseł Lewicy Przemysław Koperski.

więcej  u źródła: https://www.onet.pl/informacje/onetslask/cieszyn-restauracja-otwarta-mimo-zakazu-interweniowala-policja-i-sanepid/ebj7gc6,79cfc278

3. WM: Siłownie się zbuntowały! Zapowiadają pozew zbiorowy

Polska Federacja Fitness opublikowała oświadczenie w mediach społecznościowych. Zapowiada w nim przygotowanie pozwu zbiorowego przeciwko obowiązującym restrykcjom. Właściciele siłowni i klubów fitness będą domagać się odszkodowań.

https://youtu.be/JX8KHWcig9U

 

„Po kilkutygodniowych analizach prawnych, spotkaniach z licznymi kancelariami oraz dokładnej weryfikacji potencjalnych szans – ponownie uruchamiamy projekt pozwu przeciwko obowiązującym restrykcjom i kwestii odszkodowawczej” – piszą przedsiębiorcy. „Z oficjalnych informacji przekazywanych przez rząd, otwarcie branży może nastąpić na przełomie marca i kwietnia… ale i ten termin nie może być pewny. Nikt z Nas nie może dłużej czekać, dlatego podjęliśmy decyzję dot. pozwu”. W poście znajduje się numer telefonu oraz adres mailowy, na jaki należy słać zgłoszenia.

PFF twierdzi, że posiada opinię prawną na podstawie której zapadła decyzja o pozwie zbiorowym. Precedensem w tym wypadku ma być wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Stwierdził on, że lockdown był… niezgodny z Konstytucją i uchylił karę 10 tys. zł nałożoną przez sanepid na jeden z zakładów fryzjerskich.

„Rada Ministrów zrezygnowała z formalnego i przewidzianego w art. 232 Konstytucji RP wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Uznała, że przyznane jej zwykłe środki konstytucyjne w rozumieniu art. 228 ust. 1 Konstytucji są wystarczające, aby opanować istniejący stan epidemii. Dlatego do uregulowań prawnych dotyczących ograniczeń praw i wolności człowieka i obywatela mają zastosowanie wszystkie konstytucyjne i legislacyjne zasady, obowiązujące poza regulacjami właściwymi dla stanów nadzwyczajnych z Rozdziału XI Konstytucji RP. W związku z tym w celu wprowadzenia ograniczeń wolności i praw człowieka nie można powoływać się na nadzwyczajne okoliczności, uzasadniające szczególne rozwiązania prawne oraz okolicznościami tymi nie można usprawiedliwiać daleko idących ograniczeń swobód obywatelskich wprowadzanych w formie rozporządzeń” – to fragment uzasadnienia tego wyroku. Obecne ograniczenia reguluje rozporządzenie wydane na podstawie ustawy z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, które weszło w życie 28 grudnia 2020 r.

„Lockdown jest niekonstytucyjny i nielegalny” – pisze PFF i zapowiada walkę o odszkodowania. „Wiele podmiotów z branży fitness znajduje się w grupie, która albo kwalifikuje się tylko i wyłącznie do tarczy 6.0, albo nie kwalifikuje się do wsparcia wcale. Mimo niektórych wprowadzonych zmian dot. Narzędzi finansowych, finalne warunki nadal są daleko od oczekiwanych, aby branża mogła faktycznie odczuć wsparcie Państwa”.

Pierwszą w Polsce „ofiarą” pandemii jest sieć „Fitness World” prowadząca 19 klubów w całym kraju. Z powodu lockdownu zmuszona była złożyć wniosek o upadłość.

Autorstwo: Antonina Świst
Na podstawie: Facebook.com
Źródło: pl.SputnikNews.com

źródło: https://wolnemedia.net/silownie-sie-zbuntowaly-zapowiadaja-pozew-zbiorowy/

 

Podziel się!