JasnaPolska.pl: 3 Niesamowite Polki, sławne i uznane na świecie, o których w Polsce nikt nie pamięta (Archiwum)

3 Niesamowite Polki, sławne i uznane na świecie, o których w Polsce nikt nie pamięta

Cieszę się że Jasna Polska kontynuuje cykl Wielcy Polacy, a także z tego że przedstawiła te trzy wspaniałe Polki o których poniżej. Pozdrowienia dla RA! – CB

Jako Polacy dopiero odkrywamy swoje i zaczynamy się nim cieszyć. “Cudze chwalicie, swego nie znacie” – to hasło opisuje nas bezbłędnie. Na szczęście wszystko się zmienia, zaczynamy się coraz bardziej doceniać i poznawać – po wiekach lub dekadach historycznych przekłamań.

Mamy na blogu 2 hitowe teksty o 2 zupełnie niesamowitych facetach – Julianie Ochorowiczu – polskim Tesli oraz Jacku Karpińskim – polskim Gatesie, Jobsie i Woźniaku w jednym (choć raczej powinnam napisać, że Gates, Jobs i Woźniak to byli amerykańscy Karpowicze).

Teraz czas na panie.

 

Poznaj 3 kolejne wspaniałe kobiety, które swego czasu narobiły szumu w świecie, a o których teraz mało kto pamięta.

Oto one:

1. Nina Górniak 1915-1939 – Projektantka mody

Uznana w świecie projektantka tkanin i mody, wizażystka. Osiągnęła sukces w bardzo młodym wieku i był to sukces światowy.

Jej nazwisko znajduje się w encyklopediach sztuki wydanych we Włoszech.

W 2000 r. w Neapolu miała miejsce wystawa „Podróż przez świat mody” – znalazły się na niej kreacje Niny opisane jako „oryginalne i nowoczesne”. Faktycznie, można by je nosić i dzisiaj, bez żadnych modyfikacji.

Nina zrobiła na owe czasy zawrotną karierę – była gwiazdą okładek, pracowała z najlepszymi, a jej stroje, materiały, kostiumy teatralne były rozchwytywane.

Po Wystawie Sztuk Aplikowanych 1934r w Paryżu, jej unikalne, nowatorskie tkaniny zaczęły kupować takie firmy jak Rodier, czy Chanel (miała wtedy 19 lat!).

Tymczasem hasła „Nina Górniak” nie ma nawet w Wikipedii (może ktoś z Czytelników to zmieni?).

więcej u źródła: https://jasnapolska.pl/3-niesamowite-polki-slawne-i-uznane-na-swiecie-nina-gorniak-maria-czaplicka-zofia-kielan-jaworowska/

 

 

Podziel się!