Tomasz J. Kosiński – BOLESŁAW WIELKI CESARZEM

BOLESŁAW WIELKI CESARZEM

Przypominam ten artykuł ponieważ mamy właśnie w Krakowie wystawę skarbów Piastów z okazji 700 lecia koronacji Władysława Łokietka w 1320 roku na króla Polski. A wśród eksponatów można obejrzeć Włócznię Świętego Maurycego, która jest jednym z cesarskich insygniów koronacyjnych, należała zaś do Bolesława Chrobrego od roku 1000, jako symbol następstwa na cesarskim tronie. Chciałbym bardzo podzielić koncepcję profesora Urbańczyka, iż był to tylko symbol władzy oddanej przez Ottona III Bolesławowi nad Wschodnią częścią Europy, jako że chciał on tam „odbudować” wpływy Cesarstwa, ale nie mogę się z tymi słowami zgodzić, ponieważ Cesarstwo Rzymskie nigdy nie miało żadnych  wpływów na Wschodzie Europy. Nim zdążyło je osiągnąć po prostu upadło, więc nie miało czego odbudowywać. Ten gest czynił Bolesława Chrobrego co najmniej RÓWNYM CESARZOWI OTTONOWI III. CB

Bolesław Chrobry był Świętym Cesarzem Rzymskim po śmierci Ottona III, który już na Zjeździe w Gnieźnie desygnował go na swojego następcę wkładając mu na głowę cesarską koronę w obecności wszystkich biskupów polskich i niemieckich. Chrobry piastował ten urząd do roku 1014, czyli przez 12 lat.

 

W tym okresie wojował z królem Niemiec Henrykiem II, który nie mógł się pogodzić z tym, że to nie on jest Cesarzem. Nie mogąc pokonać Chrobrego w wojnach, zaczął knuć intrygi, próbował nawet otruć Chrobrego, ale tego ostrzegli przed tym jego niemieccy poplecznicy. Po nieudanym zamachu Henryk II doniósł na Chrobrego do papieża oskarżając go o praktykowanie pogaństwa.

 

więcej u źródła: http://slavia-lechia.pl/boleslaw-wielki-cesarzem-id25

Podziel się!