(Archiwum 2015) Copernicus Center for Interdisciplinary Studies: Umysły innych zwierząt, Maciej Trojan

Umysły innych zwierząt, Maciej Trojan

Liczne dyscypliny naukowe od kilku dekad intensywnie zakopują przepaść pomiędzy ludźmi i zwierzętami, jaką w czasach nowożytnych wykopał Kartezjusz, ogłaszając, że inne gatunki pozbawione są umysłów. W swoim wykładzie prof. Maciej Trojan przedstawi współczesny stan wiedzy na temat tego, jakimi zdolnościami poznawczymi cechują się zwierzęta różne od człowieka i jak funkcjonują ich umysły.

A człowiek torturuje kury, krowy i świnie w masowej przemysłowej produkcji na mięso, czy nawet dla pozyskania jajek, mleka, śmietany i masła! Urządza im Auschwitz od urodzenia aż do śmierci – nie ma tam wolnej soboty ani niedzieli – w klatce, w bezruchu, faszerowane antybiotykami, a jeśli zbyt chore to zabijane w bestialski sposób, transportowane w bestialski sposób. Człowiek, który tak postępuje  okazuje się być  jedyną prawdziwą, przerażającą BESTIĄ żyjącą na Matce Ziemi. Gdzie są tutaj Prawa Przyrody i Prawa Przyrodzone?! Co na to religia katolicka? – „Człowieku czyń sobie Ziemię poddaną!” – to słynne zawołanie, do leśników i myśliwych „świętej pamięci wielkiego miłośnika przyrody, wybitnego przyrodoznawcy i ekologa” Ministra Ochrony Środowiska w rządzie PIS poprzedniej kadencji. Tak mówili o nim pan prezydent Duda i inni przedstawiciele rządu czyniąc mu pośmiertną laurkę.

Jeden z kilku które przybyły do Polski po to żeby je myśliwi zastrzelili – zdjęcie z Dolnego Śląska.

Czy zgoda na polowania na szakale złociste została wycofana panie aktualny Ministrze Ochrony Środowiska w obecnym rządzie PIS?!

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=XiwUEZaXXlM

Profesor Maciej Trojan pracuje w Zakładzie Psychologii Zwierząt Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego – jedynej tego typu jednostce badawczej w Polsce. Prowadzi wraz z zespołem badania zarówno terenowe dotyczące zachowań zwierząt w naturalnym środowisku, jak i laboratoryjne, w których testowane są hipotezy związane funkcjonowaniem umysłu innych gatunków. Jest autorem książki „Na tropie zwierzęcego umysłu”.

Some elements of intro footage are taken from freepik.com. The intro music is a fragment of „Readers! Do You Read?” by Chris Zabriskie (CC BY 4.0).

 

wersja skrócona – 60 minut:

https://www.youtube.com/watch?v=ZU-jaNwMF30

https://www.youtube.com/watch?v=NG-Ack_uvqU

Podziel się!