Spalono kolejny, ponad 600 letni Święty Dąb – tym razem na Ursynowie!

Spalono kolejny, ponad 600 letni Święty Dąb – tym razem na Ursynowie!

Palenie Świętych Dębów w Polsce to zdaje się ulubiony narodowy sport LETNI, podobno społeczności w 90% katolickiej. Jak napisałem niedawno w jednym z komentarzy Polacy nie wyssali nienawiści do Świętych Dębów z mlekiem matki tylko z nauką katechizmu. Być może nie spalił tego dębu żaden prawdziwy, porządny katolik, taki co to chodzi do spowiedzi – jest ich w społeczeństwie polskim coś koło 15% – tylko jakiś nieprawdziwy katolik, taki bardziej na pokaz, co to tylko jajeczka na Wielkanoc święci i fascynuje się JP II, czyli ktoś spośród tych pozostałych procentów, do których przyznaje się Międzynarodowa Korporacja Watykan i jej polska faktoria Episkopat Polski.

Jak by nie było, tym razem Warszawa – Stolica Polski, została pozbawiona swojego najstarszego drzewa! TAK WYGLĄDA POLITYKA PROPRZYRODNICZA W NASZYM KRAJU! A wszystko zaczyna się od lekcji religii i podstawówki, a potem robi się masowe wycinki drzew, także w sezonie lęgowym i inne „brzydkie” rzeczy, których nie powinno się robić, gdy ma się trochę oleju w głowie, a nie zwykłe pustynne pakuły, w których bez przerwy coś „brzydkiego” się tli.

wPolityce.pl -autor: Facebook/Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 17 PSP w Warszawie

wPolityce.pl: To jedno z najstarszych drzew w Polsce. Spalił się dąb Mieszko I na warszawskim Ursynowie

źródło: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/451267-splonal-600-letni-dab-mieszko-i

źródło: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/451267-splonal-600-letni-dab-mieszko-i

 

 

Dąb Mieszko w ogniu. „Jest tak mocno spalony, że nie można chodzić dookoła”

W nocy z niedzieli na poniedziałek palił się ponad 600-letni dąb Mieszko na Ursynowie. – Jest tak mocno spalony, że nie można chodzić dookoła – donosi reporter tvnwarszawa.pl.

Otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze wysokiego drzewa na ulicy Noworusynowskiej. Polano na nie dwa prądy wody – poinformował tvnwarszawa.pl Michał Konopka z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Okazało się, że chodzi o dąb szypułkowy Mieszko, jedno z najstarszych drzew w Polsce. Uznane za pomnik przyrody, rośnie przy ul. Nowoursynowskiej.

W akcji gaśniczej brały udział trzy zastępy ratowników. Prace rozpoczęli około 3, a zakończyli o 7.30. – Miejsce zostawiono straży miejskiej – przekazał Konopka.

Straż miejska wygrodziła teren i nikogo nie wpuszcza w okolice dębu. Strażnicy mówią, że istnieje zagrożenie, że dąb się zawali. Jest tak mocno spalony, że nie można chodzić dookoła. Czekają na opinie dendrologów – relacjonuje przybyły na miejsce reporter Artur Węgrzynowicz.

„Drzewo jest mocno spalone, szczególnie u pnia” – czytamy na tvnwarszawa.pl. – Strażnik miejski powiedział też, że strażacy musieli wyciągnąć fragmenty drzewa z wnętrza, z pnia, żeby je ugasić. To tylko pokazuje, jak mocno drzewo jest uszkodzone – zauważa reporter portali.

Specjaliści z Biura Ochrony Środowiska badają pomnik przyrody. Po oględzinach, zapadną decyzje, co dalej – przekazała z kolei Dominika Wiśniewska z wydziału prasowego ratusza.

źródło: https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/600399,dab-mieszko-spalony-pozar.html

Pomnik przyrody spalony

Po nocnym pożarze w poniedziałek przed południem dąb zaczął płonąć ponownie. Strażacy dogaszali ogień. Ze wstępnej analizy specjalistów z BOŚ wynika, że najbardziej spalona jest martwa strona drzewa. Część ulistniona w większości uchroniła się przed płomieniami. – Miejscy specjaliści czekają na całkowite dogaszenie drzewa, aby sporządzić protokół ze zdarzenia. Do pomocy zostali poproszeni eksperci z wrocławskiego Instytutu Drzewa, którzy jeszcze dziś przeprowadzą diagnozę – wyjaśnia Dominika Wiśniewska.

Na podstawie wskazówek dendrologów miasto podejmie kolejne działania. Pierwsze decyzje mają zapaść przed 20 czerwca.

Okoliczności pożaru nie są znane. Biuro Ochrony Środowiska w urzędzie miasta, które opiekuje się pomnikami przyrody w mieście, złoży dziś w sprawie Mieszka I zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa. Urząd dzielnicy Ursynów apeluje do wszystkich, którzy wiedzą cokolwiek o pożarze, aby informacje te przekazać do ursynowskiego komisariatu policji przy ul. Janowskiego 7.Dąb szypułkowy Mieszko I to najstarsze drzewo tego gatunku na Mazowszu. Rośnie na Ursynowie obok parku Natolińskiego, przy ul. Nowoursynowskiej. Od 1962 r. jest chronionym prawem pomnikiem przyrody.

źródło: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24907342,spalil-sie-pomnik-przyrody-ogien-uszkodzil-najstarsze-drzewo.html

inne relacje:

https://www.o2.pl/artykul/dab-mieszko-i-plonal-jak-pochodnia-wielka-strata-6392870383617665a

Podziel się!

    © Czesław Białczyński