TVP Info: Świętokrzyski kompleks pradziejowych kopalń (3900-1600 p.n.e.)

TVP Info: Świętokrzyski kompleks pradziejowych kopalń (3900-1600 p.n.e.)

Pradawni górnicy z okolic Gór Świętokrzyskich drążyli podziemne korytarze, zanim jeszcze w Egipcie powstały pierwsze piramidy.

 

Pozostawione przez nich kopalnie krzemienia pasiastego wkrótce mogą trafić na Listę Światowego Dziedzictwa i stać się turystycznym hitem. – Na początku lipca dostaniemy oficjalną decyzję UNESCO – zapowiada w rozmowie z portalem tvp.info Ewa Działowska, p.o. dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Kompleks pradziejowych kopalń, eksploatowanych w latach 3900-1600 p.n.e., jest teraz oddziałem ostrowieckiego muzeum i funkcjonuje pod nazwą Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. Stosunkowo niewiele osób wie o istnieniu na terenie Polski tak cennego zabytku. Turyści trafiają raczej do pobliskiego Parku Dinozaurów w Bałtowie, często nie zdając sobie sprawy z możliwości zwiedzenia neolitycznych kopalń.

– O wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Krzemionki starają się już od kilku lat. Na początku zeszłego roku został złożony wniosek. We wrześniu gościliśmy eksperta UNESCO, który przez tydzień bardzo dokładnie zapoznawał się z zabytkiem i jego zarządzaniem. Teraz czekamy; komitet ds. UNESCO zbiera się na początku lipca i wtedy otrzymamy oficjalną decyzję. Mamy nadzieję, że tak się stanie, dochodzą nas pozytywne opinie z Paryża – mówi p.o. dyrektor Ewa Działowska.

– Wpis na listę UNESCO jest niezwykle prestiżowy, tylko najcenniejsze zabytki na świecie mogą zostać na tę listę wpisane. Byłby potwierdzeniem, że jesteśmy rzeczywiście wyjątkowym zabytkiem w skali całego świata – dodaje.

więcej: https://www.tvp.info/42774817/podziemny-skarb-o-ktorym-bedzie-glosno-polskatowiecej

Podziel się!