Niezalezna.pl: Netflix i DiCaprio zrobili o nim film. Praca Szukalskiego wreszcie do zobaczenia w Polsce

Netflix i DiCaprio zrobili o nim film. Praca Szukalskiego wreszcie do zobaczenia w Polsce

Netflix zrobił o nim film. Wyprodukował go sam Leonardo DiCaprio. Ale nie to jest najbardziej niezwykłe w postaci Stanisława Szukalskiego. To co zaskakuje, to fakt, że jest uznawany za geniusza i wizjonera, mimo że jego prace niemal w całości uległy zniszczeniu. Już 25 lutego nadarzy się niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć jedno z niewielu istniejących dzieł Szukalskiego – obraz „Showing the way”. Wystawa Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie w DESA Unicum to okazja do obejrzenia także wielu innych unikatów, m.in. wartego blisko 2 miliony złotych obrazu „Powitanie stepu” Józefa Brandta.

 

 

Tylko 26 prac Szukalskiego pojawiło się na rynku od śmierci artysty w 1987 roku. Część przedwojenna została doszczętnie zniszczona, prace powojenne były nieliczne i są pilnie strzeżone głównie w amerykańskich prywatnych kolekcjach. Stanisław Szukalski był gwiazdą polskiej sztuki XX-lecia międzywojennego. W czasach komunizmu postanowiono o nim w Polsce zapomnieć. Artysta większość swojego życia spędził w Stanach Zjednoczonych. To dzięki grupie „wyznawców”, którzy nazwali go „Michałem Aniołem XX wieku”, jego twórczość ujrzała ponownie światło dzienne. Dziś o artyście znów jest głośno. Również wśród kolekcjonerów. Każda praca, która pojawia się na rynku, jest prawdziwą sensacją. Obraz „Showing the way” przez dekady przechowywany był w prywatnej kolekcji w Londynie. Dzieło powstało na specjalne zamówienie króla Arabii Saudyjskiej, Chalida ibn Abd al-Aziz Al Su’uda, dla którego artysta wykonał serię obrazów.

więcej u źródła: https://niezalezna.pl/259989-netflix-i-dicaprio-zrobili-o-nim-film-praca-szukalskiego-wreszcie-do-zobaczenia-w-polsce

Podziel się!

    © Czesław Białczyński