Czesław Białczyński: „Mitologia Słowian – jAk SŁOWO CIAŁEM SIĘ STAŁO”; Kraków, Klub pod Gruszką – 13 grudnia 2018!

Czesław Białczyński: „Mitologia Słowian – jAk SŁOWO CIAŁEM SIĘ STAŁO”; Kraków, Klub pod Gruszką – 13 grudnia 2018!

WYDARZENIA

I.
Wernisaż i wystawa „Apokryfy Słowiańskie”
Apokryfy Słowiańskie to projekt zajmujący się problematyką rekonstruowania oraz falsyfikacji świadectw historii. Na wystawie zaprezentowane zostaną zabytki oraz prace graficzne będące świadectwem długotrwałej tendencji do poszerzania skąpego zasobu starożytności słowiańskich o nowe, często fałszywe źródła.
Pokazane będą unikatowe dzieła a wśród nich figury słynnych IDOLI z PRILLWITZ do tej pory nie wystawiane w Polsce, udostępnione przez Mecklenburgischen Volkskundemuseum – Freilichtmuseum Schwerin-Mueß. Zobaczymy też drzeworyty, karty, obrazy i litografie z zasobów Gabinetu Rycin Biblioteki Naukowej PAU-PAN, Biblioteki Jagiellońskiej. Ważnym elementem będą dawno nie wystawiane Kamienie Mikorzyńskie z zasobów Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Czas trwania wystawy od 29 listopada do 31 grudnia 2018 r. Wernisaż wystawy wraz z wprowadzeniem kuratorskim, odbędzie się w czwartek 29 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Archeologicznym w Krakowie ul. Poselska 3.
Kurator wystawy Scott Simpson, dr Anna Olszewska.

II.
„Apokryfy Słowiańskie” sesja naukowa.
Organizatorzy zapraszają do udziału w sesji poświęconej problemom kreowania fikcyjnych wątków mitologii starożytnych Słowian, w której wezmą udział prelegenci zajmujący się tematyką rekonstruowania oraz falsyfikacji świadectw historii. Naszym zamiarem jest konfrontacja stanowisk reprezentantów różnych dziedzin humanistyki, wliczając w to studia kulturoznawcze, antropologię, religioznawstwo oraz archeologię.
Sesja towarzysząca otwarciu wystawy Apokryfy Słowiańskie odbędzie się w godz.12.00 – 15.00 dnia 29-11-2018 (czwartek) w Muzeum Archeologicznym w Krakowie ul. Poselska 3.
Prowadzenie: Anna Olszewska, Scott Simpson – kuratorzy wystawy. Patronat nad sesją naukową objęła Polska Akademia Nauk Oddział w Krakowie.

III.
Wykład – Spotkanie autorskie z panem Czesławem Białczyńskim autorem „Mitologii Słowian”, odbędzie się w dniu 13 grudnia o godzinie 15.00 w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszą” przy ul. Szczepańskiej 1.

IV.
Pasma Filmowe tematycznie związane z myślą przewodnią projektu „Apokryfy Słowiańskie”.
Zostanie zaprezentowana „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” z 2004r. w reżyserii Jerzy Hoffmana.
Pokaz filmu odbędzie się w Kinie Kijów.Centrum w Krakowie w dniach:
27.11.2018 godz. 18.00
03.12.2018 godz. 18.00
19.12.2018 godz. 18.00

Całość ma charakter otwarty. Wstęp wolny.

https://krakow.tvp.pl/40025402/apokryfy-slowianskie

 

Podziel się!
Ten wpis został opublikowany w Bez kategorii. Dodaj odnośnik do ulubionych.