Waza z Bronocic sprzed 5500 lat oraz fotoreportaż Jesień Wielkich Bronocic, czy Wiosna już nadchodzi?
W 1976 r., czyli ponad 40 lat temu, podczas wykopalisk prowadzonych na terenie dużej neolitycznej osady w Bronocicach nad rzeką Nidzicą odkryto ceramiczną wazę z dekoracją-rysunkiem, który jest najstarszym znanym dowodem używania pojazdu kołowego na świecie. A na końcu tego tekstu będzie fotoreportaż „Jesień Bronocic, czy Wiosna już nadchodzi?” z pobytu w Bronocicach współczesnych i o tym, jak Bronocice powinny wyglądać. Zapraszam.
Rysunek z wazy z Bronocic oddany na tablicy pod pomnikiem w miejscu byłych wykopalisk Fot. Marian Nosal |
Wieś Bronocice znajduje się między miastami Buskiem-Zdrojem i Krakowem na linii północny wschód-południowy zachód oraz między Miechowem i Nowym Korczynem na linii północny zachód-południowy wschód.
Czyli w centrum historycznym południowej Polski.
Wiek wazy z Bronocic szacuje się za pomocą datowania radiowęglowego na 3635 do 3370 lat przed nasza erą.
Czyli pięć i pół tysiąca lat!!!
Rysunek wozu z dyszlem z wazy z Bronocic oddany na tablicy pod pomnikiem w miejscu byłych wykopalisk Wóz ma jakiś okrągły przedmiot na pokładzie czy to koło zapasowe? czy to beczka z kiszoną kapustą? czy to woźnica? albo jego żona? tego nikt nie wie… a może zbiornik na paliwo, czyli coś do jedzenia dla turów ciągnacych ten wóz? Ktoś wymyślił, że to kamień obciążający siano, żeby go wiatr nie rozwiał Fot. Marian Nosal |
Badania sąsiadujących kości zwierząt wykazały nawet datowanie 4725 ± 50 lat p.n.e. [1]
„… Podczas gdy piktogramy przedstawiające dwukołowe wozy kultury Uruk (dotychczas uznawane za najstarsze znane przykłady ukazujące wóz) są o dwa wieki późniejsze. …” [1]
„…Piktogramy z Uruk oznaczające sanie i wóz (ok. 3100-3050 r. p.n.e.)…” [2]
Waza przez archeologów zaliczana jest do kultury pucharów lejkowatych.
Kultura ta powstała na terenie Kujaw, czyli w centrum Polski, pod wpływem oddziaływania kultury lendzielskiej na lokalne podłoże mezolityczne.
Nazwa Kultury Pucharów Lejkowatych związana jest z charakterystycznym kształtem naczyń z brzuścem baniastym i szeroko rozchylonym, lejkowatym kołnierzem.
I co najwazniejsze Kultura Pucharów Lejkowatych związana była z ludnością o charakterystycznych dla Słowian i Staroeuropejczyków haplogrupach Y-DNA R1a oraz I1 i I2.
Dlatego uważajcie, czy nasi „polscy naukowcy” i dziennikarze obcych, ale polskojęzycznych mediów nie zechcą przypisać znaleziska Celtom, Germanom, wpływom Sumeryjskim i każdemu, kto tylko się nawinie, niezależnie od tego, czy jest w tym sens, byle by to tylko nie byli nasi przodkowie.
Razem z wazą znaleziono szczątki turów.
Otarcia na rogach tych zwierząt pozwalają przypuszczać, że to właśnie tury mogły być pierwszymi w dziejach ludzkości zwierzętami pociągowymi.
Największą zagadką naukową tego artefaktu jest to, że polska nauka, polski system edukacji i polska prasa nie robią nic, aby tę rewelację archeologiczną i historyczną naprawdę rozpropagować.
Przecież czterokołowy wóz z dyszlem, czy bez, jest wynalazkiem epokowym w dziejach całej ludzkości!
Waza z Bronocic sprzed 5500 lat oraz fotoreportaż Jesień Wielkich Bronocic, czy Wiosna już nadchodzi?
więcej u źródła: http://slowianieiukrytahistoriapolski.pl/archeologia/znaleziska_archeologiczne/waza_z_bronocic/index,pl.html