Słowiańska hudba/gędźba miesiąca – sierpień 2018: Niebo złote ci otworzę… Ewa Demarczyk – Wiersze wojenne

Niebo złote ci otworzę… Ewa Demarczyk – Wiersze wojenne

 

 

 

https://youtu.be/QRZWs__iKoY

https://www.youtube.com/watch?v=XyOPRqdF7X8

 

Bohaterom Powstania Warszawskiego w hołdzie.

Hommage to the Heros of the Warsaw Uprising 1. August — 3. October 1944.

Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wybrzmiewająca głosem tej wielkiej divy polskiej piosenki do muzyki Zygmunta Koniecznego to dotknięcie bliskie absolutu.

DISCLAIMER: All video takes and music are copyrighted to their respective owners. No infringement intended.

Ewa Demarczyk: Czarny Anioł Polskiej

Ewa Demarczyk urodziła się 16 stycznia 1941 roku w Krakowie. Jej miłość do muzyki rozpoczęła się od krakowskiej Szkoły Muzycznej, którą ukończyła w klasie fortepianu. W 1961 r. pojawiła się w kabarecie Akademii Medycznej na deskach „Cyrulika”. Później postanowiła zdawać do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej dostała się za pierwszym razem mimo, że komisja rekrutacyjna nie do końca była przekonana co do jej „warunków zewnętrznych”, ruchów scenicznych czy dykcji.

 

Rok później Demarczyk dołączyła do Piwnicy pod Baranami i tak zaczął się najlepszy czas w jej karierze. W 1963 roku jako debiutantka wygrała festiwal w Opolu.
Następnym milowym krokiem w karierze był początek współpracy z  dyrektorem paryskiej Olympii Bruno Coquatrix, od którego dostała zaproszenie do Francji – artysta uważał ją za drugą Rdith Piaf. Jednak z różnych powodów kontrakt nie doszedł do skutku, a „Czarny Anioł Polskiej Piosenki” (jak nazywał ją Piotr Skrzynecki) rozpoczęła swoją karierę solową występując z powodzeniem w kraju i za granicą.  W 1973 roku Demarczyk rozstała się z Piwnicą pod Baranami.

 

W 1985 r. Ewa Demarczyk założyła w Krakowie swój Teatr Muzyki i Poezji. Z powodu kolejnych problemów administracyjnych i finansowych zamknięto go w 2000 roku. Artystka zaczęła powoli wycofywać się z życia publicznego. Jej ostatni koncert odbył się 8 listopada 1999 roku w Poznaniu. Pożegnał ją tłum wielbicieli owacjami na stojąco. Od tego czasu przestała udzielać się w świecie artystycznym. A jej „odejście” owiała ogromna tajemnica, nad którą fani charyzmy, talentu tej wyjątkowej pieśniarki zastanawiają się do dziś.

Podziel się!