RudaWeb: Topór, miedź i korab ponad Atlantykiem

Topór, miedź i korab ponad Atlantykiem

Wielkie zagłębie górnictwa miedzi, założone przez jasnoskórych żeglarzy w centrum północnej Ameryki. Połączone transatlantyckim szlakiem żeglugowym z Europą, gdzie w tym samym czasie Słowianie opanowali metalurgię. Tym morskim traktem przepłynęły setki tysięcy ton rudy w ciągu tysięcy lat. W końcu w Europie zaczęła się epoka żelaza i amerykańskie wydobycie oraz import ustały.

 

źródło: http://rudaweb.pl/index.php/2018/07/18/topor-miedz-i-korab-ponad-atlantykiem/

Najwięcej kopalni znajdowało się na Isle Royale – wyspie leżącej na Jeziorze Górnym, niedaleko dzisiejszej granicy USA i Kanady. Niektóre odkrywki mierzą od 3 do 10 metrów głębokości i połączone są podziemnymi tunelami. Według jednego z wyliczeń, wykonanie systemu o takim zasięgu wymagałoby pracy 10 tys. ludzi przez tysiąc lat. Wydobycie na Isle Royale zaczęło się ok. 5000 r. p.n.e. Dopiero od ok. III tys. p.n.e. pojawiają się dowody na wytapianie metalu w Ameryce i to także po to, by półprodukt gdzieś wywieźć. Prace wydobywcze zatrzymały się ok. XIII w. p.n.e., a ok. roku 1000 p.n.e. wróciły i trwały aż do 1320 r. n.e. W czasie drugiej fazy wydobyto 2 tys. ton, skromne w porównaniu z czasami pierwszej – ponad 250 tys. ton. Obok kopalni znajdowały się liczne przystanie oraz port z długim na pół kilometra drewnianym pirsem. Badacze twierdzą, że stąd urobek był dostarczany do Europy. W okolicy natrafiono także na ślady pochówków. W co najmniej 70. kopcach odnaleziono spalone szczątki kilku tysięcy ludzi. Indiańskie legendy opowiadają o jasnoskórych żeglarzach, którzy licznie przybyli i wykopywali „kości Matki Ziemi”. W tym rejonie występuje najczystsza na całym globie miedź w naturalnych pokładach, bo o zawartości ponad 99-proc. minerału.

W czasach kiedy ruszyło wydobycie w tej części świata tylko jedna ludzka kultura opracowała już i stosowała metalurgię miedzi – winczańska na Bałkanach

W południowej Serbii odkryto piec hutniczy z wyposażeniem kuźni – miedzianym dłutem, młotkiem oraz toporkiem. Obok spoczywały odlane tam przedmioty. Podczas prac natrafiono również na kilka figurek. Archeolog Julka Kuzmanović-Cvetković uznała na ich podstawie, że kobiety kultury Vinča „chodziły pięknie ubrane, podobnie jak dzisiejsze dziewczęta – w krótkich topach i mini spódniczkach. Nosiły również bransolety.” Zabytki te oszacowano na 5400-4700 p.n.e. Żyjący tu wówczas ludzie znali więc przemysł wydobywczy i hutniczy, rzemiosło i sztukę. Najstarsze na świecie centrum wytopu miedzi odkryli archeolodzy w Belovode w Serbii. Badacze znaleźli liczne dowody na to, że 7 tys. lat temu przedstawiciele kultury winczańskiej prowadzili tam działalność metalurgiczną na znaczną skalę. Stanowisko Belovode było zamieszkane od 5 350 p.n.e. i wyprzedza o kilkaset lat znane stanowiska wytopu miedzi z Bliskiego Wschodu.

 

więcej u źródła: http://rudaweb.pl/index.php/2018/07/18/topor-miedz-i-korab-ponad-atlantykiem/

Podziel się!