Zagadka – Jaki to strój ludowy z terenu I Rzeczpospolitej? (5) [Szczepan Sadurski]

Zagadka – Jaki to strój ludowy z terenu I Rzeczpospolitej? (5)

 

 

 

 

 

Znany polski satyryk Szczepan Sadurski wykonał plansze, przedstawiających pary (kobietę i mężczyznę) w polskich strojach ludowych. Postacie są wykonane jego znaną od lat, charakterystyczną kreską. Autor przestudiował dostępne źródła i „ubrał” te postacie w polskie stroje ludowe. Malując plansze, starał się dokładnie oddać szczegóły, charakterystyczne dla strojów ludowych z różnych regionów Polski. Tak powstało 12 plansz, które ukazały się w specjalnym kalendarzu.

Od dawna tego kalendarza nigdzie nie można kupić, za to rysunki można obecnie pokazać na wystawie. Okazją zorganizowania takiej wystawy może być spotkanie Polaków mieszkających z dala od kraju, występ zespołu folklorystycznego, albo prezentacja polskiego folkloru w bibliotece, polskiej szkole czy klubie.

Pliki (skany plansz) w dużej rozdzielczości zostanie przesłany pocztą elektroniczną. Na miejscu można je wydrukować na kolorowej drukarce, po czym stworzyć z nich niedużą ekspozycję, która uraduje polskie oczy i serca oglądających.

Rysunki udostępnione zostaną każdemu chętnemu – za darmo.

Zapraszamy do kontaktu organizacje polonijne, które chciałyby zorganizować u siebie taką mini-wystawę.

Dodatkowo portal SuperPolonia.info chętnie napisze o takiej wystawie, jeśli potem dostanie informacje gdzie i z jakiej okazji miała miejsce oraz jeśli otrzymamy zdjęcia z tej wystawy.

Lista strojów:
1) Strój górali szczawnickich
2) Strój Krakowiaków wschodnich
3) Strój kujawski
4) Strój kurpiowski
5) Strój łowicki
6) Strój opoczyński
7) Strój piotrkowski
8) Strój podlaski
9) Strój sandomierski
10) Strój sieradzki
11) Strój świętokrzyski
12) Strój Zagórzan

 

źródło: http://www.naszswiat.net/y-we-w-oszech/zyc-we-wloszech/nasze-sprawy/polskie-stroje-ludowe-na-wesolo.html

Podziel się!