Okiem Vrana: Pomnik Arianta z 8,5 miliona spiżowych grotów, czyli liczba Scytów (12.2017)

Pomnik Arianta z 8,5 miliona spiżowych grotów, czyli liczba Scytów

Dzieje Herodota
„ów kocioł scytyjski obejmuje z łatwością sześćset amfor, a grubość jego wynosi sześć palców. Otóż sporządzony on jest, jak mówili krajowcy, z grotów strzał. Mianowicie ich król, imieniem Ariantas, chciał się podobno dowiedzieć o liczbie Scytów i wydał rozkaz, żeby każdy Scyta przyniósł jeden grot; kto by go nie przyniósł, temu groził śmiercią. Zniesiono tedy wielką masę grotów od strzał, a on postanowił stworzyć z nich pomnik i przekazać go potomności. Z tych więc grotów kazał zrobić ów spiżowy kocioł i ofiarował go do Eksampajos. – To słyszałem o liczebności Scytów.”

 

źródło:https://vranovie.wordpress.com/2017/12/16/pomnik-arianta-z-85-miliona-spizowych-grotow-czyli-liczba-scytow/

Amfora grecka miała objętość dzisiejszych 26 litrów, sześć palców to ok 11cm. Czyli mamy objętość kotła 15,6 m^3, taką pojemność ma obojętnie czy będzie to walec o średnicy 2,5 m na 3m wysokości, czy sześcian o boku 2,5m, czy kula o promieniu 1,55m, to w każdym wypadku trzeba na taki kocioł ponad 3.3m^3 spiżu, masa właściwa brązu to ok 8,9 tony na 1m^3, czyli nasz kocioł ważył ok 30 ton. To ile ważył przeciętnie grot scytyjskiej strzały znajdziemy np tu:

SMOLENICE-MOLPIR

„They found nearly 400 bronze arrowheads of the Scythian type with two or three wings or of three-edged shape. By the authoress of this article, the researches showed that these arrowheads belong to the different tribes of the riding nomads, which destroyed the settlement in the late 7th century BC. The analysis of distribution of the different weights of arrowheads (light: 2-3 g; middle: 3-4 g; heavy: more than 4 g) resulted in following: In some areas of Smolenice-Molpir”

Jeśli nawet weźmiemy jako średnią wagę, masę bliską cięższych grotów, czyli 3,5 grama, to otrzymamy liczbę 8,5 miliona Scytów… jest to dolna liczba Scytów i raczej mężczyzn, bo z informacji Herodota nie wynika, że rozkaz dotyczył też kobiet i dzieci, kobiety Scytów zajmowały się domem i kobiecymi zajęciami, nie strzelały z łuku i nie walczyły, w przeciwieństwie do Sarmatek/Amazonek, co zresztą opisuje sam Herodot. Czyli pośrednio pomnik Arianta mówi nam o bardzo ludnym imperium znajdującym się we władzy Arianta, gdyby dodać do każdego Scyty jedną kobietę i dwoje dzieci to będziemy mieli liczbę 30-40 milionów ludności.

Tu u Herodota mamy *dezinformację, rzeka Gerros oddziela Scytów Bazylidów (Królewskich) i koczowników na zachód od Dniepru, tu mamy Kulturę Łużycką, Królestwo Północy.

„Ci koczownicy zajmują ku wschodowi(faktycznie zachodowi) długie na czternaście marszów dziennych terytorium, które ciągnie się aż do rzeki G e r r o s. Po drugiej strome rzeki Gerros leży owa tak zwana ziemia królewska; tę zajmują najdzielniejsi i najliczniejsi Scytowie (Pośród plemion scytyjskich bowiem plemię Awarów jest najbitniejsze) , którzy innych Scytów uważają za swych niewolników.”

więcej u źródła: https://vranovie.wordpress.com/2017/12/16/pomnik-arianta-z-85-miliona-spizowych-grotow-czyli-liczba-scytow/

Podziel się!
Ten wpis został opublikowany w Słowianie i otagowany jako . Dodaj odnośnik do ulubionych.