O grzybach inaczej: Czarka Szkarłatna

Czarka Szkarłatna

Dwa lata temu, w dniu śmierci mojej mamy, 5 marca 2016, znalazłem ten grzyb na 1 minutę przed telefonem, w którym zawiadomiono mnie o tym fakcie. Była to specyficzna chwila, tuż po modłach, w których prosiłem by Świadomość Nieskończona zabrała Duszę z ciała mojej Matki, wtedy kiedy przyjdzie na to czas, i w ten sposób w jaki ona sobie tego życzy, czyli w ułamku sekundy. Tak też się stało tego dnia – dokładnie w pięć minut od modłów i w 1 minutę od znalezienia tego grzybka! Sąsiadka poinformowała mnie że jeszcze trwa reanimacja, ale ja wiedziałem, że to już nic nie da. Bo Stało się! Widziałem go wtedy po raz pierwszy w życiu i od tamtego czasu już go nie spotkałem. Jest niesamowicie rzadki i przepiękny.

 

https://www.youtube.com/watch?v=x2jcJV0AizA

Paweł i Grzyby na YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=l1bEfFW5fAU

W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status I – gatunek o nieokreślonym zagrożeniu[5]. W Polsce był gatunkiem ściśle chronionym[6], od 9 października 2014 r. został wykreślony z listy gatunków grzybów chronionych[7].

Rośnie w lasach i zaroślach liściastych, na opadłych gałązkach, w Polsce od grudnia do maja.

Wewnątrz ziarnistości wstawek stwierdzono obecność barwników karotenoidowych: plektaniaksantyny i beta-karotenu[8].

Z owocników wyizolowano lektynę, która po oczyszczeniu wiązała laktozę, N-acetylolaktozaminę, 4-nitrofenylo-β-D-gluko- i galaktopiranozydy[9].

 

Moja czarka szkarłatna marzec 2016:

 

W prezencie świątecznym dla naszych Słowianek – Rodowód Święta Kobiet, Przedwiośnie i Czarka Szkarłatna!

Podziel się!