Że tak cicho po nich – film Andrzeja Potockiego zrealizowany w 2001 r. dla TVP Rzeszów

Że tak cicho po nich

Jest to opowieść o nieistniejących bieszczadzkich cerkwiach, ale  dla mnie ten film ma dużo głębszy sens.

https://www.youtube.com/watch?v=m4UqiBJXQ2o&feature=youtu.be

Nostalgia – Tak.

Żal do historii, że tak brutalnie obeszła się na naszej ziemi z ludźmi, z ich wiarą, z dziełem pokoleń, które wiodły tutaj spokojne życie.

Czy ono było kiedykolwiek spokojne? Nie za bardzo.

Komuniści w ramach Akcji Wisła wysiedlili Łemków i Bojków z Bieszczad, a następnie zrównali ich wsie z ziemią. Nie poprzestali na tym.  Ideologia nakazywała im szczególnie pieczołowicie wytępić wszelkie ślady religii i religijności gospodarzy tej ziemi!

Narrator mówi w pewnym momencie filmu rzecz prostą i oczywistą: Po kamiennych cerkwiach zostały ruiny, do drewnianych NIC NIE ZOSTAŁO.

To wszystko działo się zaledwie 60 lat temu. Widać doskonale jak można się pozbyć wszelkiego śladu pogańskiego kultu przez 1050 lat, jeśli świątynie, nawet największe – tak wielkie jak te cerkwie – były zbudowane z drewna.

Wyobraźmy sobie potężną machinę judeo-chrześcijaństwa wprowadzanego do Polski Lechickiej ogniem i mieczem. Opartego o władzę królów Piastowskich, których zadaniem było wytępić wszelką pamięć Lechii i Wiary Przyrodzonej. Wyobraźmy sobie 1050 lat jej działania. Działania o wiele bardziej brutalnego niż „subtelne” pozbywanie się Świętowitów ze Ślęży, Choroszczy i innych miejsc w Polsce przez współczesny polski kościół katolicki XXI wieku – rzekomo światły i ucywilizowany. Podobno jest on wręcz kontr-propozycją cywilizacyjną dla Islamu! Śmiać się czy płakać?!

Cieszmy się, że cokolwiek z naszej Rodzimej Wiary Przyrodzonej Słowiańskiej ocalało. Mamy XXI wiek a kościół katolicki w Polsce nie ustaje w niszczeniu naszego rodzimego kultu. Za ten artykuł w PCh24 o Choroszczy powinno się tej internetowej gadzinówce watykańskiej wytoczyć proces o obrazę uczuć religijnych Rodzimowierców – tak jak oni wytoczyli proces Opolczykowi po tym, jak sami pozbyli się NASZEGO Świętowita ze Ślęży!

http://www.pch24.pl/neopoganie-i-policja-szukaja-posagu-swiatowida,57551,i.html#ixzz5562NnAzm

Ale tak już całkiem na uboczu, ten proces całkowitego usunięcia z Bieszczadów śladów Prawosławia (nie do końca skuteczny, bo komuniści byli we wszystkim niechlujni i w Polsce od początku działali bez przekonania o powodzeniu, a raczej mając pewność klęski ostatecznej), śladów po cerkwiach, uświadamia człowiekowi, jak wielkim zbiorowym wysiłkiem dla nas wszystkich, jest proces odtworzenia dziejów Lechii i starożytnych dziejów Słowian. To prawdziwy cud, że udało nam się tego dokonać i odbudować Korzenie Świadomości Narodowej Polaków.

Ta praca nie jest skończona i trzeba ją uparcie kontynuować, w żadnym razie nie przejmując się pokrzykiwaniami idiotów i podśmichiwaniami Lemingów, prowokacjami klechów, ani prześladowaniami religijnymi, z jakimi zaczynamy mieć do czynienia na poważnie, w dzisiejszej Polsce pod rządami PIS.

 

 

Podziel się!