Wspólnie przywróćmy posąg „Światowida” w Choroszczy

Wspólnie przywróćmy posąg Światowida w Choroszczy

Wiemy, że śledztwo w sprawie „zniknięcia” Światowida z Babiej Góry w Choroszczy zostało umorzone. Nie kończy to jednak wcale sprawy.  Na zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/choroszcz-swiatowid) rozpoczęła się właśnie zbiórka publiczna na Nowy Posąg ŚWIĘTOWITA W CHOROSZCZY.

Podaję tę informację za związkami rodzimowierczymi, które tej akcji patronują, popierając je w imieniu Starosłowiańskiej Świątyni Światła Świata.

Od dłuższego czasu, jako Zrzeszenie Słowian czynimy starania, aby posąg Świętowita mógł też powrócić na naszą Słowiańską Świętą Górę – Ślężę. W tym duchu działają związki rodzimowiercze z Dolnego Śląska i Wrocławia, przy wsparciu Ruchu Wolnych Ludzi i aprobacie Republiki Ślężańskiej. Ta sprawa jest skomplikowana ze względu na fakt, że Ślęża to obszar Lasów Państwowych i Park Krajobrazowy oraz że naszym celem nie jest wywoływanie konfliktu religijnego wokół Ślęży.

Zwracamy jednak jednocześnie uwagę, że umieszczanie w przestrzeni parku krajobrazowego na Ślęży drogi krzyżowej przez kościół katolicki nie wymagało specjalnych zgód i starań (przynajmniej my nic o nich nie wiemy). Mamy nadzieję, że i umieszczenie przez Rodzimowierców Świętowita na Ślęży odbędzie się równie gładko, jak poszło księdzu Staszakowi z drogą krzyżową.

W chwili obecnej Świętowit ze Ślęży znajduje się w Żywcu. Na Ślęży musi stanąć inny posąg, o wiele solidniejszy niż poprzedni, taki który przetrwa co najmniej tyle czasu ile przetrwał tamtejszy „Niedźwiadek” czy „Panna z Rybą” – będzie to wymagało większej sumy pieniędzy i rzeźbienia w kamieniu. CB

Poniżej informacja o akcji zbiórki na nowy posąg Światowida w Choroszczy.

Wspólnie przywróćmy posąg „Światowida”

Pragniemy zapobiec zacieraniu śladów naszej słowiańskiej tożsamości. Walczymy o przywrócenie skradzionego i zniszczonego posągu z Babiej Góry w Choroszczy. Skoro najwyraźniej nie możemy w tych staraniach liczyć na wsparcie lokalnych władz, pozostaje nam wspólnie zadbać o przywrócenie i zachowanie naszej etnicznej symboliki. Tym samym zwracamy się do wszystkich Polaków i Słowian, którym nie jest obojętna rodzima kultura, o pomoc…


 

https://zrzutka.pl/choroszcz-swiatowid

Po dwudziestu latach bytności zniknął posąg Światowida z Babiej Góry.

Posąg, który przez ten czas stał się miejscową atrakcją turystyczną, a dla miejscowych rodzimowierców uhonorowaniem historycznego miejsca kultu, został skradziony i najpewniej skrycie zniszczony w wyniku działań inspirowanych przez miejscową Akcję Katolicką, po naleganiach miejscowego radnego gminy Choroszcz. Nasze apele do miejscowych władz, w tym do burmistrza miasta, o przywrócenie posągu i ukaranie winnych zbezczeszczenia miejsca kultu do dziś pozostają bez większego odzewu i jakiegokolwiek wsparcia z ich strony. Policja prowadzi śledztwo, którego przebieg raczej nie przyniesie pozytywnego dla nas rozstrzygnięcia – czyli odnalezienia i przywrócenia na dawne miejsce skradzionego posągu. Z tego względu postanowiliśmy sami zadbać o przywrócenie i zachowanie śladów naszej dawnej, słowiańskiej tożsamości, które najwyraźniej dla władz Choroszczy są jedynie uciążliwym balastem.

 

Podczas protestu 20 stycznia br., dzięki uprzejmości jednego z miejscowych gospodarzy, udało nam się pozyskać nowe miejsce na usadowienie posągu Światowida.
Udało nam się również dotrzeć do rzeźbiarza, który nieodpłatnie zgodził się wykonać dla nas nowy taki posąg. Niestety pozyskanie materiału w postaci drewnianego pnia stosownej wielkości, jego transport i obsadzenie na nowym miejscu to koszt co najmniej 1.000 zł. I tu z naszej strony wielka prośba do Was – wszystkich tych, którym nie jest obojętna rodzima wiara i słowiańska kultura – o wsparcie nas w tych staraniach w ramach niniejszej zbiórki.

. .

Kiedy informowaliśmy o kradzieży posągu i planowanym styczniowym proteście, udało nam się z informacją o podjętych działaniach dotrzeć do przeszło 500.000 osób.
Liczymy, że tym razem również okażecie nam swoje poparcie, gdyż przy takiej liczbie osób uzbieranie środków na nowy posąg lub nawet dwa (gdyby ostatecznie udało się uzyskać zgodę również na przywrócenie posągu w dotychczasowym miejscu na Babiej Górze) nie powinno nastręczać większych trudności. Jeśli natomiast uda się zebrać więcej środków niż to konieczne, wszelka nadwyżka przeznaczona zostanie na projekt „Rodzimowiercy na swoim”, czyli zakup ziemi mającej służyć słowiańskim celom wyznaniowo-oświatowym, z której podobna kradzież i dewastacja posągu nie będzie możliwa.
Nic istotnego nie wydarzy się bez podjęcia rzeczywistych działań. Dlatego Wasze wsparcie jest dla nas tak ważne.

* Uwaga! W przypadku wybrania wsparcia z nagrodą, prosimy najpóźniej do 24 marca o kontakt pod adres RKP.ORG.PL(at)wp.pl w celu ustalenia szczegółów jej wysyłki. W przypadku przesyłki zagranicznej, dodatkowy koszt dostawy pokrywa odbiorca.


Projektowi patronują:

Wolne Wilki
Słowiańska Wataha


Napisali o projekcie:

Tajemnicze zniknięcie Światowida z Babiej Góry
Wyborcza, 05 stycznia 2018

Rzeźba Światowida na Babiej Górze zniknęła?
Gazeta w Choroszczy, 05 stycznia 2018

Co się stało ze Światowidem z Babiej Góry?
Twoja Telewizja Regionalna, 06 stycznia 2018

Z Babiej Góry zniknął pogański posąg Światowida. Rodzimowiercy protestują.
Poranny.pl, 08 stycznia 2018

Tajemnicze zniknięcie Światowida. Obrażał uczucia religijne?
Onet, 08 stycznia 2018

Neopoganie zaprotestowali przeciwko zniknięciu Światowida
Wyborcza, 20 stycznia 2018

Choroszcz. W centrum zorganizowali protest. Neopoganie bronią Światowida z Babiej Góry.
Poranny.pl, 21 stycznia 2018

Podziel się!
Ten wpis został opublikowany w Bez kategorii. Dodaj odnośnik do ulubionych.