Historia zapomniana i mniej znana [na wordpress.com]: Słupcio ze Słupska – figurka bursztynowego niedźwiadka sprzed 3700 lat

Źródło: https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/

Neolityczna figurka bursztynowego niedźwiadka, datowana na od 1700 r. p.n.e. do 650 r. p.n.e. Została znaleziona w 1887 r. w okolicy Słupska podczas kopania torfu. Figurka była prawdopodobnie amuletem łowcy niedźwiedzi. Zabytek ma wymiary 10,2 cm długości, 3,5 cm szerokości i 4,2 cm wysokości. Obecnie figurka znajduje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. W słupskim ratuszu znajduje się jej replika, gdzie niedźwiadek jest pieszczotliwie nazywany „Słupciem”

 

Wkrótce po odnalezieniu figurka została przekazana do Szczecina, do kolekcji Pomorskiego Towarzystwa Historii i Starożytności. Jego zbiory zostały włączone do powstałego w 1928 roku Pommersches Landesmuseum w Szczecinie.

Pod koniec II wojnie światowej wskutek rozśrodkowania cenniejszych zbiorów przez Niemców znalazł się na terenie Niemiec (NRD). Był przechowywany i eksponowany w Kulturhistorisches Museum w Stralsundzie.

W 1972 roku dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Władysław Filipowiak, rozpoczął starania o powrót całej przemieszczonej kolekcji wraz z figurką niedźwiadka z powrotem do szczecińskiego muzeum. Zakończyły się one powodzeniem w 2009 roku, na mocy porozumienia rządów Polski i Niemiec.

Obecnie figurka znajduje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. W Słupsku niedźwiadek stal się popularnym motywem, a bursztynowe naśladownictwa lokalną pamiątką turystyczną.

 

 

 

Podziel się!