Na początek jednak wspomnienie wnuka Adama Bochnaka o nim, z Gazety Wyborczej z roku 2014
Pożegnania
Adam Bochnak (1899-1974)
Adam Bochnak urodził się w Krakowie 17 września 1899 roku i z tym miastem związał niemal całe życie osobiste i naukowe. Był synem kupca Władysława i Józefy z d. Spysz.
W 1917 zdał maturę w krakowskim Gimnazjum św. Anny (obecnie Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Bartłomieja Nowodworskiego), a następnie rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako student historii i historii sztuki walczył w szeregach krakowskiego batalionu Legii Akademickiej, który stanowił część obsady pociągu pancernego „Śmiały”, działającego na froncie ukraińskim na przełomie lat 1918/1919.
Historia sztuki pojawiła się w życiu Adama Bochnaka trochę przez przypadek: w szkole średniej interesował się głównie historią i dopiero podczas wakacji pomaturalnych przeczytał rozprawę Juliana Pagaczewskiego, poświęconą krakowskiemu okresowi działalności Baltazara Fontany, włoskiego rzeźbiarza doby baroku. Podczas studiów, właśnie pod wpływem erudycyjnych wykładów doc. Pagaczewskiego, postanowił specjalizować się w historii sztuki. Z czasem serdecznie zaprzyjaźnił się ze swoim mistrzem, czego owocem była wieloletnia współpraca oraz liczne wspólnie napisane prace naukowe.
Adam Bochnak uzyskał tytuł doktora filozofii w 1922 r., a już trzy lata później habilitował się jako docent historii sztuki narodów chrześcijańskich. Jeszcze podczas studiów podjął pracę w Zakładzie Historii Sztuki UJ, zrazu jako asystent, a następnie jako adiunkt. Od 1923 r. uczestniczył w pracach Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności. Przez wiele lat był sekretarzem tego gremium, a od 1952 r. piastował stanowisko przewodniczącego.
Działalność uniwersytecka Adama Bochnaka została gwałtownie przerwana przez wybuch II wojny światowej. Szczęśliwie uniknąwszy aresztowania w Sonderaktion Krakau, docent Bochnak wyjechał do Ciężkowic koło Tarnowa, gdzie przez cały okres okupacji kierował tajnym nauczaniem. Działalność ta została upamiętniona w powieści Stanisława Pagaczewskiego zatytułowanej „Szkoła bez dzwonka”, a ciężkowickie zajęcia ukończyło blisko 150 uczniów, z których wielu zostało później inżynierami, nauczycielami i lekarzami. W Ciężkowicach Adam Bochnak poznał i poślubił Ewę Mossoczy, z którą miał dwóch synów, Jacka i Wojciecha.
Po powrocie w lutym 1945 r. do Krakowa Adam Bochnak, jako jedyny wówczas obecny w kraju samodzielny pracownik naukowy w zakresie historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, organizował działalność zakładu historii sztuki. W tym trudnym okresie przyjmował transporty powracających zabytków sztuki (w tym również „portret Cecylii Gallerani, który wisiał tej nocy w naszym mieszkaniu” – jak pisał w liście do pozostającej w Ciężkowicach teściowej), uzupełniał zdziesiątkowane zbiory pomocy naukowych, nadzorował remont pomieszczeń uniwersyteckich, a przede wszystkim prowadził wykłady i seminaria, kształcąc pierwsze powojenne pokolenie krakowskich historyków sztuki.
W 1954 r. Adam Bochnak został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w trzy lata później – profesorem zwyczajnym. Pełnił funkcję prodziekana Wydziału Filozoficznego UJ (przemianowanego na Wydział Filozoficzno-Historyczny), a następnie dziekana i prorektora. Równocześnie kierował katedrą historii sztuki, a następnie katedrą historii sztuki nowożytnej, wchodzącą w skład zespołu katedr historii sztuki, późniejszego Instytutu Historii Sztuki UJ.
Adam Bochnak pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim nieprzerwanie, do chwili przejścia na emeryturę w 1969 r. Prowadził intensywną pracę naukowo-badawczą, pozostawiając ponad 200 prac, nierzadko o pionierskim charakterze, z których istotna część zachowała aktualność. Interesował się szczególnie epoką baroku, poświęcając wiele uwagi zagadnieniom rzemiosła artystycznego, a zwłaszcza złotnictwa.
W dorobku naukowym Adama Bochnaka nie brak też prac o charakterze źródłowym, popularyzatorskim oraz biograficznym. Był m.in. członkiem komitetów redakcyjnych „Polskiego Słownika Biograficznego” i „Słownika Starożytności Słowiańskich”. Uczestniczył w redagowaniu licznych publikacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, PAU i PAN, Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK), Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu i innych.
W swoich badaniach naukowych biegle posługiwał się aparatem fotograficznym, czego świadectwem pozostaje katalog pod redakcją A. Betleja i P.J. Jamskiego „Adam Bochnak Naświetlanie rzeźby lwowskiej”, wydany w 2008 roku staraniem Instytutu Sztuki PAN. Wspomniany katalog towarzyszył wystawie fotografii wnętrz i detali kościołów Lwowa i Buczacza autorstwa Adama Bochnaka, wykonanych w okresie międzywojennym.
Pracując w Instytucie Historii Sztuki UJ, Adam Bochnak przejawiał aktywną działalność dydaktyczną, podejmując się prowadzenia wykładów poświęconych całości dziejów historii sztuki średniowiecznej i nowożytnej. Przygotował skrypty i podręczniki poświęcone tej tematyce, przy czym w ówczesnej sytuacji politycznej częstokroć musiał opisywać kluczowe zabytki zachodnioeuropejskiego średniowiecza i renesansu, bazując jedynie na literaturze, bowiem nie było mu dane np. wyjechać do Cluny lub Kolonii. Pod kierunkiem prof. Bochnaka powstało około 200 prac magisterskich, był też promotorem 24 rozpraw doktorskich i recenzentem kolejnych 31 dysertacji. Przeprowadził 12 habilitacji na UJ, a uczestniczył też w procedurach habilitacyjnych na innych uczelniach.
Należy też odnotować poważne zasługi Adama Bochnaka na polu muzealnictwa krakowskiego. Jeszcze przed II wojną światową opiekował się zbiorami Muzeum Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1934 r. zidentyfikował nieznany fragment poematu Mickiewicza „Kartofla”, a także pełnił funkcję konserwatora Gabinetu Rycin PAU.
Po wojnie przez pewien czas kierował Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a przede wszystkim związał się z Państwowymi Zbiorami Sztuki na Wawelu, pracując najpierw jako kustosz, a następnie, do 1957 r., jako wicedyrektor. Zrezygnował z tej funkcji, gdy powołano Go na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. Podczas sześciu lat pracy na tym stanowisku doprowadził m.in. do otwarcia trzech wystaw stałych w oddziałach MNK oraz przyczynił się do wzniesienia siedziby biblioteki i archiwum Muzeum Czartoryskich przy ulicy św. Marka 17. Po wielu latach miasto uhonorowało prof. Adama Bochnaka, nadając Jego imię ulicy w Dzielnicy X (Swoszowice).
Zmarł w Krakowie 27 maja 1974 roku, niespełna pół roku po narodzinach swego jedynego wnuka. Był moim Dziadkiem, którego nie pamiętam, i bardzo tego żałuję.
Wnuk
Inni bohaterowie ukrycia Insygniów Uniwersytetu Jagiellońskiego
Stanisław Kutrzeba:
Stanisław Marian Kutrzeba, ps. „Władysław Wyruga” (ur. 15 listopada 1876 w Krakowie, zm. 7 stycznia 1946 tamże) – polski historyk prawa, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, działacz polityczny, poseł do Krajowej Rady Narodowej, członek Koła Krakowskiego Towarzystwa Historycznego[1].
Był synem Jana (introligatora) i Walerii z Pawlików. Uczęszczał do Gimnazjum Św. Anny w Krakowie (1886–1894), następnie podjął studia prawnicze i historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1894–1898), uwieńczone doktoratem praw (1898). Uzupełniał studia w Paryżu (College de France i Ecole des Hautes Etudes, 1900–1901). Przez kilka lat prowadził prace badawcze w archiwach paryskich oraz Archiwum Watykanu; w 1902 na podstawie pracy Sądy ziemskie i grodzkie w wiekach średnich habilitował się i został docentem w Katedrze Prawa Polskiego i Jego Historii UJ. Pracował jednocześnie jako adiunkt w Archiwum Krajowym Aktów Grodzkich i Ziemskich w Krakowie (do 1908). W 1908 otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego i objął Katedrę Prawa Polskiego; kierował nią do końca życia, od 1912 z tytułem profesora zwyczajnego[2]. Był członkiem Komisji Sejmowo-Konstytucyjnej Tymczasowej Rady Stanu[3]. W 1917 opiniował opracowane przez Komisję Archiwalną Tymczasowej Rady Stanu projekty nowej ustawy i regulaminów archiwalnych. Jego stanowisko zostało potem wykorzystane podczas prac nad reskryptem Rady Regencyjnej o archiwach[4].
Był delegatem i doradcą w sprawie zagadnień prawnych na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku[5].
Dwukrotnie pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa (1913/1914, 1920/1921), był prorektorem (1933/1934) i rektorem (1932/1933) UJ[2].
Pełnił funkcję członka Rady Przybocznej Miasta Krakowa (1939-). Po aresztowaniu przez nazistów w ramach tzw. Sonderaktion Krakau był więziony od listopada 1939 do lutego 1940 w Krakowie, Wrocławiu i obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. W późniejszym okresie okupacji działał w Komitecie Trzech, pomagającym pracownikom UJ i ich rodzinom, szczególnie materialnie; brał także udział w tajnym nauczaniu uniwersyteckim[2].
Był aktywnym uczestnikiem życia środowiska naukowego; należał do dwóch prestiżowych towarzystw naukowych (PAU i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego).
Jerzy Żarnecki:
Jerzy Żarnecki, George Zarnecki (ur. 12 września 1915 w Starej Osocie, zm. 8 września 2008 w Londynie) – polski historyk sztuki. Swoje badanie koncentrował na sztuce romańskiej.
W 1938 roku ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, został magistrem filozofii w zakresie historii sztuki. Od 1936 do ukończenia nauki pracował jako asystent w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego[1]. Podczas II wojny światowej walczył w Armii Polskiej we Francji, w latach 1940-42 przebywał w niewoli niemieckiej. Po okresie internowania w Hiszpanii przeniósł się do Wielkiej Brytanii. Od 1945 roku pracował w Courtauld Institute of Art, został zastępcą dyrektora i tę funkcję pełnił w latach 1961-1974. Pracował również na Uniwersytecie Londyńskim, gdzie w 1957 obronił pracę doktorską oraz na Uniwersytecie Oksfordzkim. Od 1966 był członkiem Institute for Advanced Study w Princeton, a od 1994 członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk.
Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i francuskim Krzyżem Wojennym.
Ojciec Johna Zarneckiego, od 2016 prezydenta Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego[2].
- English Romanesque Sculpture, 1066-1140, London 1951.
- Later English Romanesque Sculpture, 1140-1210, London 1953.
- Sztuka romańska, Kraków 2005.
- Wybór członków Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, Polskie Towarzystwo Naukowe na Ojczyźnie s. 27. docplayer.pl. [dostęp 2016-09-27].
Election results 2015: New President (ang.). Royal Astronomical Society, 8 maja 2015. [dostęp 2017-03-20].