Obrona pracy dyplomowej studenta ASP przy Kopcu Kościuszki. W duchu Stacha z Warty i Szukalszczyków!

Niestety dopiero dzisiaj, z tak znacznym poślizgiem, mogę poinformować Was o obronie pracy dyplomowej studenta ASP w Krakowie Tomasza Florka.  Ten blog już dawno powinien być przekształcony w regularny portal, ale niestety brak na to jak na razie środków finansowych. Natłok materiałów sprawia, że wiele dziedzin aktywności Ruchu Wolnych Ludzi i Ruchu Wolnej Polski (np. kuchnia, przyroda, rękodzieło, obrzędy) coraz rzadziej gości na tych łamach.Jest tyle ważnych spraw i wszystko dzieje się tak szybko, że trudno to tutaj wszystko pomieścić.

Ta obrona rzeźbiarskiej pracy magisterskiej jest ważna, bo nawiązuje do ducha Szczepu Rogate Serce i stylistyki samego jego założyciela Stanisława Szukalskiego, o którym pisaliśmy tutaj wielokrotnie. Otrzymałem od Tomasza Florka osobiście zaproszenie na to wydarzenie, ale nie mogłem tam być obecny fizycznie. Byłem za to Duchem i Sercem. Polecam materiał z Radio Kraków na temat tej obrony:

Tomasz Florek w Szczepowym stroju Rogatego Serca – Kopiec Kościuszki 31 maja 2017 – foto Martyna Masztalerz (Polskie Radio Kraków)

Student ASP obronił pracę magisterską na… Kopcu Kościuszki

Słowiańskie totemy z postaciami zaczerpniętymi z popkultury – to pomysł studenta z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – na dyplom rzeźbiarski. Najbardziej nietypowe są jednak okoliczności. Broni on pracy magisterskiej nie na uczelnianej sali, lecz na… Kopcu Kościuszki.

Posłuchaj materiału Martyny Masztalerz

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/student-asp-broni-prace-magisterska-na-kopcu-kosciuszki/

Fot. Martyna Masztalerz

„Było to moim marzeniem. Wiele osób pyta mnie jak wygląda obrona dyplomu na ASP. Więc stwierdziłem, że można to pokazać ludziom. Poza tym moja praca rzeźbiarska dotyczy motywów mitycznych, więc otoczenie gra tutaj sporą rolę” – mówi Radiu Kraków Tomasz Florek, student ASP.

„Kolega zdecydowanie otworzył furtkę na Kopiec. Najczęściej studenci bronią prac w murach akademii. Mój student przedstawia nie tylko postacie mitologiczne, słowiańskie, ale zderza je z tym, co stworzyła popkultura, postaci z bajek i kreskówek. Jak się okazuje one równie mocno kształtują postrzeganie, pamięć wizualną” – dodał dr hab., prof. ASP Karol Badena, promotor pracy.

Profesorowie ASP zachęcają kolejnych studentów do obrony dyplomów w ważnych historycznych miejscach Krakowa. Tym bardziej, że uczelnia obchodzi w przyszłym roku dwusetne urodziny.

 

(Martyna Masztalerz/ew)

Podziel się!