RudaWeb: O Popielu, który ugościł Owidiusza i wytruł stryjów

Przenoszenie Popielidów w czasy tuż przedpiastowskie jest zabiegiem, który ma pogmatwać oraz przede wszystkim zacieśnić historię i obszar Lęchii. Komu jest to na rękę? Ponieważ omawiamy czasy Imperium Rzymskiego, to najłatwiej odpowiedzieć z łacińską logiką – is fecit, cui prodest: ten uczynił, czyja korzyść. Raczej nie jest to korzyść dla świadomości tradycji potomków Lęchitów, czyli PoLachów. My kapitulujemy w odkrywaniu swoich dziejów, a inni nie mają kompleksów, jak Rumuni, którzy przygarnęli Owidiusza.

 

źródło: https://rudaweb.pl/index.php/2017/05/24/o-popielu-ktory-ugoscil-owidiusza-i-wytrul-stryjow/

Zaczniemy od końca. Część Tracji bezpośrednio podlegająca Popielowi II to późniejsza rzymska prowincja Mezja. Podobna nazwa dotyczyła dwóch regionów starożytnego świata. Jeden w okolicach Troi, ale także (i przede wszystkim) drugi, położony przy ujściu Dunaju do Morza Czarnego. W grece miano tej krainy brzmi swojsko – Mysja. Mysz jest wyrazem ogólnosłowiańskim (czes. myš, ros. мышь), skąd „trafiła” najprawdopodobniej do innych języków (np. łac. mus, grec. mys, ang. mouse, niem. Maus). Wiedząc, że Trakowie i Getowie należeli do Słowian można rozszyfrować nazwę tego regionu jak myszja albo mysia. Etymologicznie mysz znaczy „ta, która kradnie, rabuje; złodziejka”. Myzja/Mysia to część lęchickiej krainy zamieszkała przez rabusiów, czyli Popiela mogli zabić myzyjscy rozbójnicy – Myszowie, a nie żadne gryzonie.

Popiel wcale nie musiał skończyć w wieży na Gople, ale znacznie bardziej na południu. Przeniesienie jej na Kujawy, to próba „oswojenia” źródłowej opowieści do zmieniających się czasów i okoliczności. Te zapiski, które pozostały w naszej kulturze, powstawały w czasach dramatycznego skurczenia się właściwego obszaru cywilizacji Lęchitów. Później kruszwicka siedziba Popielidów stała się już utrwalonym mitem. Natomiast Miorsz pisał w czasach, w których żyli ludzie bezpośrednio znający Bolesława Chrobrego, a więc ostatniego władcę (przed Jagiellonami), który podjął próbę odtworzenia pierwotnego zasięgu państwowości lęchickiej.

Skąd wziął się Popiel na początku naszej ery?

więcej:https://rudaweb.pl/index.php/2017/05/24/o-popielu-ktory-ugoscil-owidiusza-i-wytrul-stryjow/

Podziel się!