Half science non-fiction: Der Stein der Dolmengöttin

Rewelacyjne odkrycie i świetny lakoniczny tekst – Gorąco Polecam! – zwłaszcza, że wbrew tytułowi dotyczy Kamienia z Zebrzydki. CB

 

Chyba jednym z najbardziej znanych obiektów , który ściśle wiąże się z archeoastronomią , jest tzw. Dysk z Nebry. Niejako w jego cieniu pozostaje równie ciekawy obiekt – menhir, określany mianem Dolmengöttin .
Na stronie poświęconej projektowi Himmelswege możemy zapoznać się z naukową teorią,  dotyczącą przeznaczenia tego obiektu. Jak zwylke w takich przypadkach chyba najbardziej zadowoleni z takiej interpretacji są jej twórcy.
Popuśćmy jednak nieco wodze wyobraźni , by spojrzeć na ten obiekt z nieco bardziej praktycznej strony. Na początki warto przyjrzeć się obiektowi i jego otoczeniu
Tym , co niewątpliwie przykuwa naszą uwagę , jest „rysunek” w górnej części menhiru. Zostawmy w tym miejscu wydumane teorie, co do jego znaczenia  i popatrzmy na menhir i sam rysunek w sposób jak najbardziej współczesny. Mnie obiekt ten w pewnym sensie przypomina często widziane na ulicach automaty. Skąd takie skojarzenie?

źródło: http://halfsciencenonfiction.blogspot.com/2017/05/der-stein-der-dolmengottin.html

pierwsze wielkość i kształt obiektu odpowiadają mniej więcej wzrostowi przeciętnego człowieka, po drugie ideogram umieszczono na wysokości ludzkich oczu, zupełnie jak np. w przypadku współczesnych nam parkomatów , czy też innych „matów”. No dobrze , ale co tak naprawdę „automatyzuje” ów obiekt? Kluczem do zrozumienia funkcji tego urządzenia jest umieszczony na nim ideogram. Zauważmy , że składa się on z „podziałki- instrukcji” , która została obwiedziona elipsą, tworząc wydzielony obszar – trochę  tak jak w przypadku wyświetlaczy lub instrukcji obsługi we współczesnych nam automatach.
Teraz warto zwrócić uwagę na to jak zachowuje się nasz obiekt w różnych porach roku,
Z łatwością zauważymy, że tak jak w przypadku każdego gnomonu , wraz ze zmianą wysokości Słońca nad  horyzontem w różnych porach roku zmienia się długość cienia rzucanego przez menhir.
Latem kiedy Słońce osiąga swą maksymalną wysokość , cień jest najkrótszy
Podziel się!