Polskie Radio RDC: Bajarz Szymon Góralczyk i „Na rozstajnych drogach. Opowieści o demonach słowiańskich”.

Na rozstajnych drogach. Opowieści o demonach słowiańskich

bajarz

Namawiam do dokładnego rozróżnienia kategorii Baji, bajek, bajorków od baśni i baśniuszek – opowieści do snu i śnienia opowiadanych. Te ostatnie muszą być miłe, z dobrym zakończeniem, które nie wywołuje rozmyślań zamiast snu i nie obleka naszej duszy żalem, nie wywołuje też strachów, które zakończą sie sennym koszmarem.

Bajki natomiast, jak ta tutaj o Szczodrym Drzewie, lepiej opowiadać rzeczywiście tak jak to robią współcześni bajarze, gdzieś w jakimś miejscu spotkań, w ciągu dnia. Potrzeba bowiem uwagi i skupienia i czasu na przemyślenie morału, na refleksję nad własnym postępowaniem i na podzielenie się ową refleksją z innymi ludźmi przy ognisku.

Prawdziwa Baja jednak jest jedna.

Prawdziwa Baja  to mitologia danego ludu. I my Słowianie mamy taką Baję. Nasza opowieść pochodzi tak naprawdę znad Bajkału, naszej słowiańskiej Starej Koliby. Przenieśliśmy ją ze sobą nad Dunaj i Wisłę – do Nowej Koliby, do Nowego Gniazda, ponad 10.000 lat temu. I PLECIEMY, WIJEMY, UWIJAMY ją tutaj na naszej odwiecznej ziemi, w Naszym Rodzinnym Iście, w Wielkim Królestwie Północy, w Królestwie SIS (Skołotów-Istów/Indów-Słowian) od setek wieków. Z nią razem nasze Gniazdo i kultTura rozrastają się jako to Drzewo Żywe a OdWieczne, Które Oplata Matkę Ziemię Jednym Korzeniem i Ocienia Ją Jedną Koroną Sypiącą w Trawy Owoc Złoty. Ta Jedna Baja Jedynego Drzewa Świata – Złota Gałąź – Opowieść Nieskończona – jest Księgą Ksiąg, którą czytać można i należy po wielokroć, by wciąż od nowa znajdować w niej mądrości, nowe wątki, znaczenia, nowe słowa i symbole. Odkrywa ONA przed nami w pełni Tajemnice Życia i takiego postępowania w Życiu, aby pozostawać w zgodzie i układności ze Światem – z Siedliskiem, z Przyrodą, z tym co Przyrodzone, z Przyrodzonymi Prawami Świata.  Nasiona tego Drzewa zasiewane w kolejnych młodych pokoleniach owocowały, owocują i owocować będą przez kolejne wieki obfitością naszego Rodowego Bytu, Powodzeniem Zadrug, trwałością Naszej Rodzimej Tradycji i Uważnością, Układnością Narodu ze Światłem Świata – Świadomością Nieskończoną.

http://www.rdc.pl/podcast/poranek-rdc-na-rozstajnych-drogach-opowiesci-o-demonach-slowianskich/

Podziel się!