Apel o ratunek dla Dębu Bartek z Zagnańska c.d.

Nie namawiam do działania ponad siły i oddawania ostatniego grosza na ten cel. Informujemy o akcji żeby wiedzieli Ci, którzy chcą się włączyć w ratowanie tego drzewa, którego przez ostatnich 70 lat nie leczono, ani nie stworzono mu warunków do naturalnej właściwej egzystencji. Było okaleczane wielokrotnie, a środowisko dokoła niego jest totalnie zdewastowane.

Ja sam nie włączę się w to dzieło, ale życie każdego z nas powinno przebiegać w Wierze Przyrody, a więc w codziennych działaniach proekologicznych i działaniach niecodziennych wyjątkowych. Jeśli o mnie idzie, muszą wystarczyć jako niecodzienne:  coroczne 1% odpisy na azyl dla zwierząt w Krakowie i comiesięczny datek na fundację opiekującą się jeżami, także w Krakowie.Musi też wystarczyć walka medialna o traktowanie Przyrody jako części własnego życia LUDZI.

Ostatnio mój młody przyjaciel Grzegorz-Sambor, który nie jest rodzimowiercą i uczęszcza na lekcje religii powiedział mi że ksiądz kazał im zapisac listę życiowych priorytetów. Pokazał mi tę listę.

1. Najważniejszy jest Bóg.

2. Rodzice.

3. inni ludzie

4. Tablety, komórki zwierzęta i inne rzeczy.

Myślałem, że takich bredni się dzieciom nie wciska, że się już ich w ten sposób nie indoktrynuje. Podałem mu swoją listę priorytetów

1. Przodkowie i rodzice

2. Inni ludzie

3. Zwierzeta rośliny i cała żywa Przyroda

4. Wszystko inne.

Zapytał mnie, a dlaczego nie ma tu boga?

Bo boga czcisz postępując na co dzień według tego katalogu, nie musisz chodzić do kościoła, modlić się, dawać księżom datków. Księża nie są potrzebni  wierzysz albo nie. Jeśli wierzysz stosujesz się do katalogu. Boga w tym katalogu w ogóle można pominąć, całym swoim życiem wyznajesz boskie zasady Natury i w każdej chwili musisz dbać o własne środowisko, dla własnego dobra.

Powinniśmy zawsze działać lokalnie, na swoim podwórku. Oczywiście podstawa życia w Wierze Przyrody to własny codzienny sposób bycia, ale nie będę tutaj wspominał o truizmach w rodzaju oszczędzania wody, energii itp – jestem, bo byłem dawno i pozostałem na zawsze hippisem, więc dla mnie kupowanie używanych ubrań zamiast wciąż nowych, czy noszenie przez dziesięciolecia tych samych sandałów zamiast co miesiąc nowych butów (jak to czynią wzorcowe gwiazdy lansowane przez nowobogackie media) jest czymś oczywistym i prostym w zastosowaniu.

 

CB

 

W Zagnańsku koło Kielc rośnie Dąb Bartek, który we wrześniu obchodził swoje – symboliczne – 1011 urodziny. Choć wygląda dostojnie i ma siły witalne, to grozi mu zawalenie ze względu na słabą statykę (jego pień miejscami ma tylko 5 cm grubości).

Jedynym ratunkiem jest wykonanie futurystycznego łuku (być może nawet z tarasem widokowym), do którego drzewo zostanie podwieszone. Taki łuk to zupełna innowacja – byłby jedyny w Polsce, w Europie a może i na świecie! Czy dla Bartka będzie to łuk triumfalny? Czy drzewo przeżyje do czasu wykonania nowego umocnienia? Choć Ministerstwo Środowiska przyobiecało 2 mln. złotych na tę inwestycję, to gmina Zagnańsk musi wyłożyć ok. 100 tys. złotych na konkretne analizy i przygotowanie dokumentacji.  Gmina nie posiada takich środków, dlatego Fundacja Odzyskaj Środowisko podjęła się realizacji zbiórki funduszy. Obecnie akcja prowadzona jest w szkołach, kieleckich firmach i instytucjach a także poprzez wpłaty na konto. Prosimy o wsparcie finansowe i wpłatę funduszy! Każda, nawet niewielka kwota przybliża nas do zgromadzenia potrzebnej sumy. Już teraz aktywne jest konto zbiórki na serwisie siepomaga, gdzie można dokonać wpłaty w bardzo prosty sposób (bez wprowadzania nr konta itp.) pod adresem: http://siepomaga.pl/f/fosrodowisko/c/384

Wpłat można także dokonywać bezpośrednio na konto zbiórki:

Konto zbiórki:Bank Ochrony Środowiska S. A., Oddział Operacyjny w Kielcach

ul. Warszawska 31 PL 39 1540 1014 2005 7320 6664 0002 nr SWIFT: EBOSPLPW005

Akcja trwa do 2 grudnia 2011 r.

Więcej informacji na stronie: http://odzyskajsrodowisko.pl/

 

 

Podziel się!