Wielcy Polacy – Maria Siemionow (z domu Kusza)

Nie tak często mamy okazję prezentować sylwetki kobiet pośród wybitnych Polaków. Tym razem kobieta-chirurg, mikrochirurg, transplantolog. Skromna, fantastyczna osoba, lekarz. Przeprowadziła jako pierwsza na świecie w grudniu 2008 roku operację przeszczepu całej twarzy – niestety nie w Polsce. Żeby się spełnić zawodowo musiała wyjechać do USA.

Był to pierwszy PEŁNY PRZESZCZEP TWARZY NA ŚWIECIE

Poprzednio były wykonywane 3 operacje przeszczepu twarzy (2 Francja i 1 Chiny), ale żadna tak kompleksowa, na taką skalę, z towarzyszącymi przeszczepowi rekonstrukcjami i połączeniami nerwowymi, które umożliwiły pacjentce odzyskanie możliwości normalnego oddychania, oraz przywróciły zmysł węchu i smaku, a także możliwość czucia przy przełykaniu pokarmu i możliwość mowy.

Pani Maria Siemionow właśnie w tych dniach (od 28 marca 2011 ) odwiedziła Polskę, o której wcale nie zapomina i walczy o to żeby rozszerzyć współpracę szpitala w którym pracuje z klinikami polskimi a także by jak najwięcej polskich lekarzy miało możliwość pracować w najważniejszych ośrodkach medycznych w USA.

 


Oto ze strony absolwentów  kilka SŁóW O NIEJ I WYWIAD: CAŁOŚĆ NA STRONIE – Sp.74.eu

Nowa twarz – Polka jako pierwsza przeprowadzi przeszczep twarzy (21-08-05, 15:00)

„New York Times” zapowiada przygotowywaną przez jej zespół transplantację twarzy jako „najbardziej szokującą operację medyczną ostatnich dekad”. Dr Maria Siemionow, wykształcona na poznańskiej Akademii Medycznej, jest dziś dyrektorem naukowym wydziału eksperymentalnej chirurgii plastycznej w Cleveland Clinic, jednym z pięciu największych i najlepszych szpitali w USA.

Jeszcze w czasie studiów jeździła na praktyki do Finlandii. Do dziś wspomina swoje emocje, gdy obserwowała pierwszą operację przyszywania ręki, którą nieuważny drwal odciął sobie piłą mechaniczną. W 1985 r. z Kliniki Chirurgii Ręki przy Akademii Medycznej w Poznaniu wyjechała na dwa lata na praktykę do cenionego szpitala akademickiego w Louisville w Kentucky, wówczas numer 1 w USA w dziedzinie replantacji (przyszywania własnych palców, rąk, stóp). – Chcieliśmy wprowadzić do Polski najnowsze techniki mikrochirurgii, a Louisville to był wtedy światowy lider w tej dziedzinie – wspomina. – Po powrocie do Polski w 1987 roku szybko dotarły do mnie różnice. Już wiedziałam, jak dużo w Ameryce łoży się na badania naukowe, że tu tylko „sky is the limit”.

W 1989 r. wróciła do Louisville, potem przez pięć lat pracowała w szpitalu w Salt Lake City.

Od 11 lat pracuje w Cleveland Clinic.

Do dziś 55-letnia Siemionow ma część etatu w klinice Akademii Medycznej w Poznaniu, jeździ tam też na wykłady przynajmniej dwa razy w roku.

Jest promotorem kilku polskich doktorantów.

W Cleveland Clinic, oprócz tego, że przygotowuje zespół do transplantacji twarzy i prowadzi własne badania, jest również dyrektorem naukowym całego wydziału badań nad transplantacją, koordynując i nadzorując badania kilkudziesięciu lekarzy naukowców. Obecnie pełni również funkcję prezesa Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgii Nerwów Obwodowych.


Rozmowa z dr Marią Siemionow, kierującą zespołem przygotowującym się do pierwszego na świecie przeszczepu twarzy

Ten temat łatwo jest zmienić w tanią sensację. Przypomnieć film z Travoltą i ludzie natychmiast sobie wyobrażają, że ktoś będzie mógł sobie przeszczepić twarz Brada Pitta. A nam chodzi o to, by pomóc bardzo chorym, cierpiącym ludziom.

Kiedy po raz pierwszy zostanie człowiekowi przeszczepiona twarz innego człowieka?

Jesteśmy już gotowi pod każdym względem: naukowym, medycznym, logistycznym. Mamy też zgodę naszej rady etycznej w Cleveland Clinic. Ale unikam podawania konkretnych terminów. Najpierw musimy wybrać pierwszego pacjenta. Gdy już będziemy go mieli, telefon z wezwaniem na operację może zadzwonić w każdej chwili. Ale może się też okazać, że mamy świetnego kandydata, ale bardzo długo nie można dobrać dawcy.

Kim będzie osoba z przeszczepioną twarzą?

Pozostanie sobą.

Słyszę czasem zarzut, że po przeszczepie twarzy pacjent będzie już kimś innym, że chcemy dokonać „transferu tożsamości”. W takim razie kim była ta osoba po urazie, który kompletnie zmienił wygląd jej twarzy? A kim była po serii operacji rekonstruujących jej rysy?

Celem takich operacji nie jest przecież przywrócenie dawnego wyglądu – dziś to raczej niemożliwe – lecz sprawienie, że ten ktoś będzie wyglądał „normalniej”.


Z Wikipedii

Maria Siemionow

Maria Siemionow zd. Kusza (ur. 5 maja 1950 roku w Krotoszynie[1]) – polska chirurg i transplantolog, pracująca w USA.

W roku 1974 ukończyła studia medyczne w Akademii Medycznej w Poznaniu i uzyskała tytuł zawodowy lekarza. Stopień naukowy doktora z mikrochirurgii uzyskała w 1985[2],habilitowała się w dziedzinie nauk medycznych w 1992. Prezydent Lech Kaczyński nadał Marii Siemionow tytuł naukowy w 2007. Po emigracji do USA przebywała od 1985 na stypendium naukowym w Instytucie Christine Kleinert w Louisville (Kentucky), gdzie specjalizowała się w zakresie chirurgii ręki. Od 1995 kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland w stanie Ohio; od 2005 jest profesorem na tamtejszym wydziale chirurgicznym[3][2]. Wciąż podtrzymuje współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu; dzięki jej poparciu ponad 20 polskich stażystów otrzymało stypendia i mogło uczyć się w klinice w Cleveland[4]. Jest poliglotką, zna 5 języków, w tym polski.

Przeszczep twarzy

W grudniu 2008 dokonała czwartej na świecie i pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy[5][6][7]; w wyniku 22-godzinnej operacji ośmioosobowy zespół pod jej kierunkiem przeszczepił kobiecie będącej ofiarą postrzelenia ok. 80% powierzchni twarzy pochodzącej od zmarłej dawczyni[8]. Pierwsza udana operacja tego typu miała miejsce w 2005 roku we Francji (biorcą była kobieta pogryziona przez własnego psa), kolejną przeprowadzono w 2006 w Chinach (biorca został zaatakowany przez niedźwiedzia) oraz ponownie we Francji (pacjent cierpiał na deformującą twarz chorobę von Recklinghausena)[4][9], jednak żaden z tych przeszczepów nie obejmował tak rozległego obszaru twarzy[2]. Przeszczep wymagał połączenia licznych kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych; dzięki operacji pacjentka odzyskała utraconą w wyniku wypadku szczękę wraz z podniebieniem, górną wargę, policzki, nos, powiekę dolną[8], a także odzyskała zdolność samodzielnego oddychania, mówienia i jedzenia. W cztery miesiące po zabiegu pacjentka jest w dobrej kondycji psychofizycznej, wychodzi na ulicę, oddycha przez nos (przed operacją oddychała przez rurkę podłączoną do tchawicy), odzyskała zmysł smaku i węchu[4] oraz funkcje mimiczne.

Pacjentka

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 5 maja 2009 pacjentka ujawniła swoje personalia, pozwoliła na upublicznienie dokumentacji medycznej oraz ujawniła pochodzenie defektu[10]. Urodzona ok. 1963 Connie Culp została we wrześniu 2004 roku postrzelona w twarz przez swojego męża, Toma Culpa. Próbował ją zabić strzałem z odległości 2.5 metra[11] ze strzelby śrutowej, następnie usiłował zabić również siebie. Tom Culp został skazany na 7 lat pozbawienia wolności[12]. Connie Culp, przed operacją przeszczepienia twarzy, przechodziła 30 innych zabiegów operacyjnych[13]. Po przeszczepie nie nastąpiło jeszcze całkowite zagojenie ran, w związku z czym jej nowa twarz jest opuchnięta i nie pozwala jeszcze na w pełni wyraźną artykulację mowy.

Odznaczenie

W związku z sukcesem przeszczepu, postanowieniem Prezydenta RP z dnia 9 kwietnia 2009, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chirurgii plastycznej, za zasługi w pracy naukowej i badawczej, Maria Siemionow została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[14][2][15], który przyjęła 17 kwietnia 2009 z rąk Roberta Kupieckiego, ambasadora Polski w Waszyngtonie[16][17].

Życie prywatne

Żona dr n. med. Włodzimierza Siemionowa, siostra dr hab. n. med. Krzysztofa Kuszy.

Z amerykańskiej Wikipedii

Maria Siemionow is a Polish surgeon at the Cleveland Clinic in Cleveland, Ohio. She gained public notice in December, 2008, when she led a team of six surgeons in a 22-hour surgery, performing the first face transplant in the United States on Connie Culp.[1] She is currently Director of Plastic Surgery Research and Head of Microsurgery Training at the Cleveland Clinic. She is also Professor of Surgery in the Department of Surgery at the Cleveland Clinic Lerner College of Medicine. She is multilingual, speaking five languages (Polish, Russian, German, English, and Spanish).

Education

Siemionow received her MD from Poznan Medical Academy in 1974, receiving her PhD in microsurgery from the same institution in 1985 and „habilitation” in medical sciences in 1992. In 2007 President of Poland Lech Kaczyński honored her with the title of professor.[2]

Awards

Siemionow has received the Commander’s Cross of the Order of Merit of the Republic of Poland (presented by Ambassador Robert Kupiecki) for her contribution to the development of microsurgery and transplantation medicine.[3]

External links

46-letnia Connie Culp przed i po operacji (źródło: AFP)

Dostała nową twarz

 

 

 

We wtorek w USA została ujawniona tożsamość pierwszej pacjentki po przeszczepie twarzy, który został wykonany przez chirurgów z kliniki Cleveland w stanie Ohio. Przypomnijmy, że zespołem lekarzy kierowała polska lekarka pracująca w USA – Maria Siemionow.

Na wtorkowej konferencji prasowej, pacjentka – 46 letnia Connie Culp wraz z gronem lekarzy ukazała światu dokonania lekarzy.

Pięć lat temu kobieta została postrzelona przez swojego męża strzelbą z odległości 2,5 metra. Cudem uratowano jej życie, jednak twarz Connie była całkowicie zdeformowana: straciła podniebienie, policzki, nos oraz górną szczękę.

Lekarze robili wszystko co było w ich mocy, aby przywrócić częściowe funkcje twarzy. Niestety, 30 operacji rekonstrukcji nie przywróciło możliwości spożywania pokarmów stałych, jak również oddychania przez nos.

Ambitny zespół wraz z prof. Siemionow przeprowadził w grudniu 2008 r. niesamowicie trudną operację przeszczepu twarzy pozyskanej od zmarłej kobiety. Dawczyni ofiarowała Connie Culp nowe powieki, nos, policzki oraz górną wargę.

Pacjentka może obecnie normalnie jeść i pić oraz oddychać przez nos. Lekarze zapewniają, że Connie będzie z każdym dniem wyglądać lepiej, a zwiększone szanse na nie odrzucenie przeszczepu ma zagwarantować immunosupresja do końca życia.

Być może pacjentką zajmą się również specjaliści od urody, dzięki czemu Pani Culp szybko odzyska naturalny wygląd skóry.

Woman gets ‚new face to face the world,’ surgeon says

Last Updated: Wednesday, December 17, 2008 | 4:05 PM ET

In this undated photo, Dr. Risal Djohan, left, Dr. Maria Siemionow, centre, and Dr. Daniel Alam perform a near-total face transplant at the Cleveland Clinic. Reconstructive surgeon Siemionow replaced 80 per cent of the woman’s face with that of a deceased female donor. (Cleveland Clinic/Associated Press)

A woman who had suffered severe facial trauma got essentially a whole new face — including bones, muscle and nerves — in a first-of-its-kind operation at the Cleveland Clinic in Ohio, hospital officials said Wednesday.

Only the woman’s upper eyelids, forehead, lower lip and chin were left — the other 80 per cent of her face was replaced with one donated from a female cadaver during the 22-hour surgery.

It was the first face transplant in the U.S. and the fourth worldwide.

The patient’s name and age were not released, and the hospital said her family wanted the reason for her transplant to remain confidential.

Dr. Maria Siemionow answers questions during a news conference at the Cleveland Clinic on Wednesday. Siemionow participated in the first near-total face transplant in the U.S.Dr. Maria Siemionow answers questions during a news conference at the Cleveland Clinic on Wednesday. Siemionow participated in the first near-total face transplant in the U.S. (Tony Dejak/Associated Press)

The woman’s injuries were so severe that she lacked a nose and palate, and could not eat or breathe on her own without a special opening into her windpipe.

„I must tell you how happy she was when with both her hands she could go over her face and feel that she has a nose, feel that she has a jaw,” said the lead surgeon, Dr. Maria Siemionow. of the woman’s reaction after the transplant.

She said the woman is „doing well” and the surgery went according to plan. The transplant was done within the past two weeks….

ciąg dalszy na stronie: http://www.cbc.ca/news/health/story/2008/12/17/face-transplant.html

Madame Marie Sklodwoska Curie Statue
Dedication Ceremony in Polish Garden
June 7, 2009

It’s not surprising that Marie Siemionow, MD, PhD of the Cleveland Clinic considers Madame Marie Sklodowska Curie to be a role model. Madame Curie is a role model for all scientists – especially women.

Most of us know that Madame Curie discovered the elements radium and polonium and that she helped create the theory of radioactivity. Anyone who has ever had an X-ray, owes a debt to Marie Curie.

Madame Curie bust

What you may not know are the many struggles that young Maria Sklodowska had to face to learn. She was born on November 7, 1867, in Warsaw which was under the control of the Russian Tsar.Women were not permitted to study at the University of Warsaw. So Maria and her older sister Bronya joined other students at a „floating university.” The classes met at night, at changing locations to avoid detection by the czar’s police.

Dr. Marie Siemionow at the new Madame Curie statue

Dr. Marie Siemionow at the new Madame Curie statue

Throughout her career, Marie met resistance because she was a woman but she managed to overcome them. She became the first woman to win a Nobel Prize and is one of only two people to win 2 Nobel prizes in different fields. She won in Chemistry and Physics. Linus Pauling was the other winning in Chemistry and Peace.Despite her achievements, in 1911 the French Academy of Sciences refused to abandon its prejudice against women and she failed by two votes to be elected to membership. Though discouraged and ill, Marie Curie kept working and mentored students. Curie’s doctoral student, Marguerite Perey, would be the first woman elected to the Academy – in 1962, over half a century later.

She is recognized by a newly rededicated bust at the Polish Cultural Garden in Cleveland. It was fitting that Marie Siemionow, MD, PhD gave the keynote address at the ceremony.

The beautiful weather, the statue of Madame Curie and the pride of the Cleveland Polish community all contributed to the overflowing crowd at the event. As people entered the Polish Cultural Garden, the bust was covered with a red cloth and later unveiled during the ceremony.

Madame Curie statue covered before rededicaion - Polish Garden

Dr. Marie Siemionow

Dr. Marie Siemionow

See more about Dr. Marie Siemionow at ClevelandWomen.Com

Next, Polish Garden president Ben Stefanski told how women were most responible for the restoration of the Madame Curie statue. Restoration Donors were: Christine and Barbara Burke, the Cooke Family, Elizabeth Dabrowski, the daughters of Helen Karpisnki, Grazyna Palczewski, Maria Siemionow, Margaret Wong and the Liberty Holden Trust Fund.

Stefanski also revealed some terrific news. He invited the crowd back next year when the Chopin bust would be restored and in 2 years for the Paderewski statue.

These items are covered in the video below as well as a story that Stefanski tells about General Pulaski

 

Książka

 

Maria Siemionow is a Polish surgeon at the Cleveland Clinic in Cleveland, Ohio. She gained public notice in December, 2008, when she led a team of six surgeons in a 22-hour surgery, performing the first face transplant in the United States on Connie Culp.[1] She is currently Director of Plastic Surgery Research and Head of Microsurgery Training at the Cleveland Clinic. She is also Professor of Surgery in the Department of Surgery at the Cleveland Clinic Lerner College of Medicine. She is multilingual, speaking five languages (Polish, Russian, German, English, and Spanish).

Contents

[hide]

[edit] Education

Siemionow received her MD from Poznan Medical Academy in 1974, receiving her PhD in microsurgery from the same institution in 1985 and „habilitation” in medical sciences in 1992. In 2007 President of Poland Lech Kaczyński honored her with the title of professor.[2]

[edit] Awards

Siemionow has received the Commander’s Cross of the Order of Merit of the Republic of Poland (presented by Ambassador Robert Kupiecki) for her contribution to the development of microsurgery and transplantation medicine.[3]

[edit] References

  1. ^ USA Today News Release on Face Transplant. Accessed March 7th, 2009
  2. ^ Personal Profile at Cleveland Clinic. Accessed March 7th, 2009.
  3. ^ Commander’s Cross of the Order of Merit of the Republic of Poland for Professor Maria Siemionow – Polish Embassy in Washington, D.C. – April 21st, 2009.

[edit] External links

Podziel się!