Miedzy 20 a 26 września Związek Słowiańska Wiara zorganizował obchody święta Plonów – na Pomorzu w Otrębach a na Mazowszu w Zalesiu. pozwalam sobie przytoczyć relację ze strony Związku i kilka pięknych, barwnych zdjęć.
Chleb, rogi ofiarne, miód, czechół
Plony Mazowieckie – Relacja ze Święta. (Zalesie Górne, 19.09.2009)
Reprezentanci Mazowsza, Dolnego Śląska, Ziemi Opolskiej, Pomorza i Kujaw przybyli na teren niewielkiego leśnego amfiteatru w Zalesiu Górnym koło Warszawy, aby wziąć udział w Święcie Plonów.
Większość członków ZZW SW przyjechała już kilka godzin przed Obrzędem, mając możliwość radowania się ciepłym dniem kończącego się lata. Sporo czasu poświecono na przygotowania, a samo Święto
Bębny wyznaczające rytm i odstraszające ciemności Zaświatów
rozpoczęło się z niewielkim opóźnieniem. Donośny odgłos bębna i dźwięk ligawki dał znak do stanięcia w kręgu i rozpoczęcia uroczystości. Reprezentanci wywoływanych przy ogniu przedstawicieli regionów, składali kolejno żertwę. Nie zabrakło obficie lanego do ognia miodu a także kołaczy, chleba, ziół, jaj i owoców.
Rozpalenie ognia przez żerców i guślarzy
Obrzęd prowadzony był przez pięcioro — Żerów i Guślarzy. Wspólnie, modlitwa i pieśnią, dziękowano za obfite tegoroczne plony. Po Obrzędzie swoje rzemiosło zaprezentowali wojowie a dziewczęta okiełznywały ogień. Sława bądź, członkowi mazowieckiego oddziału, który tak zapamiętale zionął ogniem, .e mu sie od tego zajęcia broda palić zaczęła i choć was osmalony nieco, to szczery uśmiech z twarzy nie zniknął.
Obrzędy ogniowe i spełnienie żertwy
Znalazło się paru śmiałków, którzy w chłodna noc spać postanowili pod namiotami, większość jednak, udała sie do odległego o parę kilometrów hotelu, gdzie w salce konferencyjnej odbyły się głośne dysputy i biesiady.
Święty ist Światła Świata w rogu – żertwa
W większej ilości zdjęcia ze Święta Plonów – na stronie www.slowianskawiara.pl/indexplony.html
♦
Święto Plonów w Otrębach (Pomorze)
Pomorze 2009 – Święto Plonów 26 września
Święto Plonów – żertwa – Pomorze, Otręby 26 września 2009
Barwne Święto Plonów z przeszłości
Piękne miejsce, przyroda, współbrzmienie formy i treści
Posąg Światowita, chorągiew – czyli święta stanica – rozpalenie Ognia