Piramidy w Visoko (Bośnia)

Piramidy w Visoko (Bośnia)
visoko piramida symulacja

Są albo ich nie ma, ale gdyby były ?… Dlaczego nie zbadać tej sprawy do końca? Szkoda grosza? Może dać sobie spokój z paroma wojnami, które mają wszystkim udowodnić ponad wszelką watpliwość która Małpa jest najsilniejszą małpą Świata.

Bo przecież nie chodzi chyba o to żeby w nieskończoność gdybać co jest w środku.

Żeby było śmieszniej od dawna wiadomo, w jaki sposób świat naukowy podchodził do odkrycia Heinricha Schliemanna  – który twierdził że odnalazł Troję. Dzisiaj w opracowaniach pisze się delikatnie, że z biegiem czasu odkrycie to potwierdziło się. „Z biegiem czasu”…  co przeżywał Schliemann, kiedy go lżono i wyśmiewano.Wszystko dlatego, że miał taki oto życiorys:

„… W 1836, mając 14 lat, był zmuszony podjąć pracę. Pracował jako praktykant sklepowy w Fürstenbergu i Hamburgu, a w 1841 zaciągnął się na statek w charakterze chłopca okrętowego. Jednak statek, w pierwszym swoim rejsie ze Schliemannem na pokładzie, zatonął, a morze wyrzuciło rozbitka na wybrzeże holenderskie. Po opuszczeniu szpitala Schliemann postanowił pozostać w Holandii. Zatrudnił się w kantorze, a następnie w firmie handlowej, wolny czas poświęcając jednocześnie nauce języków obcych. W 1846, w trakcie służbowej podróży do Rosji, zawarł szereg korzystnych kontraktów dla firmy i awansował na prokurenta. Jednak niskie zarobki skłoniły go do decyzji rezygnacji z tej pracy i podjęcia samodzielnej działalności handlowej. Wyjechał do Rosji, a później do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadził bank w Sacramento w Kalifornii. Działalność kupiecka w Rosji i Stanach Zjednoczonych przysporzyła mu wielką fortunę….”

Dziś śmieją się z hipotez, które lokują Troję-Ilion czyli Widłużę-Wiłużę  (według nazewnictwa Hattów – Vilusa), w kręgu Królestwa Sis – czyli Kaganatu Słowian- Istów-Skołotów, tak zwanej Wielkiej Scytii.

Ale to nie jest hipoteza śmieszna. Zwraca uwagę fakt, że Słowianie, Istowie i Skołoci także uważają się i zawsze się uważali – czego niezbicie dowodzi etymologia – za Dzieci Słońca i Światła. Głoszenie takich poglądów nawiązujących do idei Atlantydy i Lemurii ma być dowodem jego szaleństwa w każdej innej sprawie, ma niby ośmieszyć i i podważyć wiarygodność Osmanagiczia. Wystawia tylko świadectwo negatywne tym, którzy takich twierdzeń używają jako argumentów w dyskusji. Tylko ludzie o płytkim umyśle i niepewni  wartości własnego intelektu boją się ośmieszyć głosząc poglądy, które paru sztywniaków może wziąć za irracjonalne brednie. Największe odkrycia narodziły się właśnie z „irracjonalnych bredni”, które przez dziesiątki lat odrzucali „matołkowie” w togach mędrców (przeważnie  miernoty intelektualne).

Nawet jeżeli te trzy góry w Bośni nie okażą się piramidami to z pewnością są Świętym Miejscem Wiary Przyrody jako:

Góra Słońca-Swarożyca,
Góra Księżyca-Mjeseca – Chorsa
i Góra Żmija – Welesa.
Piramidy w Bośni
Z Wikipedii

Współrzędne: 43°59’33″N 18°10’21″E / 43.9925, 18.1725

1973_Visoko

Wzgórza Visočica widziane z Visoko, foto z 1973

Bosnian_Pyramid
Visočica widzina z Visoko, foto z 2007

Visoko6Wzgórze Visočica – domniemana Piramida Słońca w   Bośni
MoonpyramidVis

Domniemana Piramida Księżyca w Bośni

Piramidy w Bośni – hipotetyczny zespół trzech piramid, którego odkrycie ogłosił w październiku 2005 mieszkający i pracujący w Stanach Zjednoczonych kontrowersyjny bośniacki archeolog-amator Semir Osmanagić. Piramidy mają się znajdować w pobliżu miejscowości Visoko (około 30 km na północ od Sarajewa) pod pobliskim wzgórzami Visočica i Križ, przykryte warstwą ziemi i porośnięte roślinnością. Ze względu na ich postulowane podobieństwo do budowli zachowanych w Teotihuacan w Meksyku, odkrywca nazwał je Bośniacką Piramidą Słońca (bośn. Bosanska Piramida Sunca), Bośniacką Piramidą Księżyca (Bosanska Piramida Mjeseca) i Bośniacką Piramidą Smoka (Bosanska Piramida Zmaja).

Pierwsze podejrzenia wobec 213-metrowego wzgórza wzbudziły jego równo nachylone stoki oraz ich ułożenie względem stron świata. Semir Osmanagić rozpoczął prace i po kilku miesiącach badań archeologicznych i geologicznych ogłosił, że kolejne odkrycia potwierdzają jego teorię o istnieniu tutaj jedynej w Europie piramidy.

Argumenty przytaczane przez zwolenników teorii [edytuj]

 • Badania satelitarne wahań temperatury wzgórz Visočica i Križ potwierdziły jego szybsze wychładzanie się, co może dowodzić istnienia zlokalizowanych pod jego powierzchnią pustych przestrzeni. Takie same wnioski wyciągnięto na podstawie badań geologicznych, geodezyjnych, analizy georadarowej i termograficznej.
 • Wykopaliska przeprowadzone po usunięciu roślinności i warstw ziemi, potwierdziły istnienie struktur kamiennych i kamiennych bloków o przypuszczalnej masie dochodzącej do 30 ton, mogących dowodzić istnienia budowli.

Hipotezy Osmanagicia

 • Zdaniem badacza domniemana piramida posiada cztery zlokalizowane, z dużą dokładnością, zgodnie z kierunkami geograficznymi boki, spłaszczony wierzchołek i kompleksy wejściowe na zachodnim i północnym boku.
 • Wiek budowli jest oceniany na około 14 000 lat
 • Jako prawdopodobnych budowniczych piramidy uważa się Ilirów zamieszkujących tereny zachodnich Bałkanów.

Krytyka teorii Osmanagicia

Teorie Osmogonića i prawidłowość interpretacji wykopalisk kwestionowane są przez archeologów. Do krytyków hipotezy o istnieniu piramid należą m.in. profesorowie: Garrett Fagan z Penn State University, Curtis Runnels z Boston University, Enver Imamović z Uniwersytetu w Sarajewie a także Anthony Harding, przewodniczący Europejskiego Związku Archeologów.

 • Głównym tematem dyskusji ekspertów jest domniemany wiek budowli, gdyż 14 000 lat temu w tej części Europy trwała epoka lodowcowa, której zakończenie datuje się na około 10 000 lat temu.
 • Wielu archeologów jest zdania, że odkryte w wyniku sondaży fragmenty budowli pochodzą z późniejszego okresu i dotyczą mniejszych obiektów, m.in. stanowiąc część kompleksu grzebalnego z młodszej epoki kamienia.
 • Sam Semir Osmanagić w książce ‚The World of the Maya’ wysuwa pseudonaukowe trącące New Age hipotezy łącząc piramidy Majów z Atlantydą i Lemurią oraz twierdząc, iż stanowią one bramy do innych światów oraz innych wymiarów:
Majowie odziedziczyli wiedzę po swoich przodkach z Atlantydy i Lemurii (Mu). Miasta projektowano i budowano wokół głównego placu, ku któremu zwrócone były piramidy i świątynie. Ich położenie odzwierciadlało ruch Słońca i innych ciał niebieskich (…) Członkowie wielu kultur świata, z Indii, Sumeru, Egiptu, Peru, Indianie Ameryki Północnej i Środkowej, Inkowie i Majowie, określają siebie jako ‚Dzieci Słońca’ albo ‚Dzieci Światła’. Ich przodkowie, należący do cywilizacji Atlantydy i Lemurii, wznosili pierwsze świątynie w miejscach mocy na Ziemi. Ich najważniejszą funkcją było stworzenie bramy do innych światów i wymiarów.
 • Semir Osmanagić kilkakrotnie został przyłapany na kłamstwie, m.in. podawał, że w jego zespole znajdują się archeolodzy z kilku państw (podając nazwiska tych osób). Jak się okazało, rzekomi współpracownicy nic nie wiedzieli o swoim „zaangażowaniu” w „odkrywanie” piramid.
 • Wykopaliska prowadzą głównie niedoświadczeni ochotnicy i zwykli amatorzy, a sposób prowadzenia wykopalisk urąga wszelkim zasadom archeologii.
 • Główny egipski ekspert z zespołu Osmanagića okazał się geologiem, nie posiadającym dorobku z zakresu archeologii czy architektury.
 • Zawodowi archeolodzy już dawno ustalili, że na wzgórzu Visočica istniała osada Ilirów, a następnie obóz rzymski i średniowieczny zamek. Odkrywane przez Osmanagića „budowle” mogą być pozostałością tych wcześniej oficjalnie odkrytych konstrukcji. Tym bardziej, że Osmanagić nie przeprowadził żadnego datowania mogącego potwierdzić jego teorie na temat wieku rzekomych piramid.
 • Powiązanie obiektu wzniesionego – zdaniem Osmanagića – 14 000 lat temu z kulturą Ilirów, stoi w sprzeczności z szacowanym okresem przybycia ludów indoeuropejskich (a więc i Ilirów) na tereny Europy.
 • Bloki skalne podobne do tych odnalezionych na zboczu domniemanej piramidy powstają regularnie na krasowych terenach wapiennych na skutek procesów naturalnego wietrzenia.

Wykopaliska

Piramida Słońca

Pir Słon ExcavationsVisocica

Pir Słon ExcavationsVisocica2

Piramida Księżyca

MoonPyramid2

MoonPyramid

Podziel się!