Burak liściowy ma korzonki wielkości rzodkiewek, no może trochę większe
Wśród warzyw liściastych również można spotkać te mniej popularne jarzyny, takie jak boćwina, czy wspomniany już rabarbar. Boćwina, inaczej zwana burakiem liściowym, to roślina, której jadalną częścią są liście i ogonki liściowe. Liście boćwiny mają wyraźne żyłki i są bardziej czerwone od liści buraków ćwikłowych, czasami nawet przybierają barwę purpurową. Łodygi buraka liściowego są grube, mięsiste i również barwy czerwonej. Warzywo to przeważnie używane jest w kuchni wiosną, gdyż wtedy właśnie jest najsłodsze i najbardziej kruche. Młode liście boćwiny doskonale nadają się do sałatek i surówek oraz zup. Dorzuca się je także do tradycyjnego czerwonego barszczu, przygotowywanego z buraków ćwikłowych. Nie mylmy boćwiny, czyli liści buraków liściowych z botwiną. Ta druga to nazwa liści buraków ćwikłowych, które także doskonale nadają się do zup, jednak nie są tak intensywnie czerwone i mają nieco odmienny smak. W dawniej Polsce boćwina była niezwykle ceniona i jadali ją także sami królowie. Obecne coraz częściej burak liściowy gości na grządkach naszych ogródków.
Zwykły burak i burak pastewny (karpiel) mają solidne korzenie – nadają się do jedzenia oczywiście, a ich liście także są używane do wiosennej zupy czy chłodnika latem
Chołodziec litewski i inne potrawy z boćwiny – buraka liściowego
- duży pęczek boćwiny wraz z młodymi buraczkami
- 2 ogórki
- pół szklanki posiekanego koperku
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku
- 2 jajka ugotowane na twardo
- 2 ząbki czosnku
- 6 szklanek kefiru lub naturalnego jogurtu (nie słodzonego!)
- pół szklanki kwaśnej śmietany
Chłodnik litewski – sposób przygotowania
Boćwinkę wypłukać i posiekać, buraczki cieniutko obrać i pokroić w kostkę. Włożyć do garnka, zalać niedużą ilością wody (ok. pół szklanki) i dusić ok. 10 min. Odstawić do ostygnięcia. Wymieszać z kefirem i śmietaną, dodać zgnieciony czosnek, szczypiorek, koperek i pokrojone w drobną kostkę ogórki, posolić do smaku, odstawić na kilka godzin do lodówki. Podawać z połówkami jajka na twardo.
Jeśli ktoś lubi wersję bardziej kwaśną, do gotowanej boćwinki dodać można garść liści świeżego szczawiu. W wersji klasycznej do chłodnika dodaje się obrane szyjki rakowe lub kawałki pieczonej cielęciny, piersi z kury czy indyka.
Buraki liściowe – zwane na Zachodzie swiss-chard, mogą mieć różne kolory łodyg i liści – wszystkie doskonale nadają się na sałatki
Sałatka wiosenna z boćwiną – składniki
- 1 sałata
- po 1 garści liści botwinki i mniszka lekarskiego (mlecza)
- 1 mała kalarepka
- 1/2 szkl. mrożonego zielonego groszku
- 5 rzodkiewek
- 1 mały ogórek
- 100 g niskotłuszczowej fety
- 2 kromki pieczywa tostowego
- 1 łyżka masła
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- świeżo mielony pieprz biały i czarny
- 1 łyżeczka soli ziołowej
- sok z 1/2cytryny
- 1/2 szkl. jogurtu naturalnego.
Sałatka wiosenna z boćwiną – sposób przygotowania
Sałatę, liście botwinki i mniszka dokładnie umyj, osusz i porwij na drobne kawałki. Umyj również resztę warzyw. Groszek zalej litrem wrzątku, przykryj i odczekaj 10 minut. Odcedź, przelej zimną wodą. Kalarepkę obierz i pokrój na cieniutkie kawałki w kształcie frytek. Ogórek ze skórką i rzodkiewki pokrój w cieniutkie plasterki. Fetę i chleb tostowy pokrój w sześciany o boku 1,5 cm. Na patelni rozgrzej masło z 1 łyżką oliwy i wsyp kosteczki chleba. Smaż, często mieszając, do złotego koloru. Odsącz na papierowym ręczniku. W dużej misce wymieszaj porwane na kawałki liście z pokrojonymi warzywami, groszkiem, fetą i grzankami. W osobnej miseczce połącz pozostałą oliwę z sokiem z cytryny, solą ziołową i odrobiną pieprzu białego i czarnego. Zalej sosem sałatkę i wymieszaj. Podawaj porcje udekorowane czubatą łyżką jogurtu naturalnego. Po mniszek lekarski najlepiej wybrać się za miasto, na łąkę z dala od spalin i zanieczyszczeń. Należy zrywać malutkie jasnozielone listki, starsze są gorzkie, łykowate i po prostu niesmaczne. Jeżeli nie masz liści mniszka, możesz je zastąpić listkami rzodkiewki.
Sałatka z boćwiny z sosem Camembert
Przygotowanie: 20 minut
Smażenie: 3 minuty Gotowanie: 3 minuty Trudność: łatwy Składniki na 4 porcje
Etapy przygotowania
|
To też buraki liściowe – białe, niektórzy na zachodzie nazywają je szpinakiem, ale to burak – beta vulgaris
Sałatka z boćwiny w sosie majonezowym
Skladniki:
50 dkg ogonkow lisciowych boćwiny
sol
cukier
1/2 porcji sosu majonezowego
Przybranie:
listki zielonej salaty
mloda czerwona rzodkiewka lub ćwiartki pomidorow
1 jajo
Liscie boćwiny oplukać, ostrym nozem wyciać ogonki, ogonki ugotować wkladajac do wrzacej wody z sola i cukrem, odcedzić, pokrajać na kawalki 2 cm dlugosci. Sporzadzić gesty sos majonezowy (pare lyzek odlozyć do polania powierzchni Boćwine wymieszać z sosem, przyprawić, wylozyć na polmisek, wyrownać, polać rozrzedzonym nieco sosem. Polmisek przybrać mlodymi listkami salaty przekrajanymi na pol, krazkami jaj i rzodkiewka albo pomidorami.
Sałatka z boćwiny po grecku
Składniki: boćwina, cytryna, czosnek, oliwa, oliwa z oliwek, oliwki, owoce, sok, sok z cytryny, warzywa.
- 2 pęczki boćwiny z buraczkami
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- łyżka soku z cytryny
- 4 ząbki czosnku
Sałatka z boćwiny po grecku – sposób przygotowania
Boćwinę umyć, odciąć buraczki i wrzucić do osolonego wrzątku. Gotować 10 min. Dorzucić liście, gotować następne 5 min, odcedzić. Buraki obrać ze skórki i pokroić w plastry, liście pokroić w paski. Sok z cytryny posolić i popieprzyć, dodać rozgnieciony czosnek i mieszając wlewać oliwę, aż powstanie sos. Liście przełożyć do salaterki, zalać sosem, obłożyć plasterkami buraków, oziębić i podawać jako przystawkę lub dodatek do mięs z rusztu.
Zupa z boćwiną i kapustą pekińską
Składniki
- boćwina – burak liściowy – 300 g
- kapusta pekińska – 500 g
- burak korzeniowy – 2 średnie szt
- cebula 1 duża szt
- masło – 1 łyżka
- śmietana – 1/2 – 2/3 szkl
- lubczyk (magi) – 1 gałązki
- sok z cytryny
- sól
- cukier
- fasolka szparagowa – 15 dag
- czosnek – 2 ząbki
Opis przygotowania
Buraki umyć, oczyścić, opłuka. Cebulę obrać, opłukać. Kapustę pekińską oczyścić z zewnętrznych liści, umyć wraz z liśćmi boćwiny, magi i selerem naciowym. Buraki i cebulę poszatkować na tarce do warzyw. Warzywa liściaste drobno pokroić. Zagotować 5 – 6 szklanki wody z dodatkiem soli i masła, do wrzątku włożyć wszystkie przygotowane warzywa, ugotować je do miękkości (ok. 12 – 15 minut). Odstawić, zakwasić sokiem z cytryny – do smaku, dodać roztarty z odrobiną soli i łyżeczką cukru czosnek i śmietanę. Przyprawić do smaku solą, cukrem i ew. sokiem z cytryny. Dodać oddzielnie ugotowaną fasolkę. Wyporcjować na talerze, wkładając do każdej porcji 1 jajo ugotowane na twardo i pokrojone w cząstki. Podawać z ziemniakami.
Sałatka z ogonków boćwiny
Składniki
- 50 dag ogonków boćwiny
- 2 ząbki czosnku
- 2 jaja na twardo
- 3 łyżki posiekanej naci pietruszki ze szczypiorkiem
- 3-4 ugotowane młode ziemniaki
- 2/3 szklanki majonezu
- sól
- pieprz
- sok z cytryny
- cukier
Opis przygotowania
Ogonki boćwiny umyć, pokrajać na kawałki 1-2 cm, a następnie ugotować w wodzie z dodatkiem cukru i posiekanego czosnku. Miękkie odcedzić, ostudzić, włożyć do miski. Dodać pokrajane w kostkę młode ziemniaki, posiekaną nać pietruszki ze szczypiorkiem i drobno posiekane jaja ugotowane na twardo. Przygotowane warzywa wymieszać z majonezem. Przyprawić solą, cukrem, pieprzem i sokiem z cytryny.
Jeszcze inna sałatka
Składniki
- pęczek boćwiny
- pęczek szczypiorku
- sól
- cukier
- 3 łyżki oleju
- sok z 1/2 cytryny
Opis przygotowania
Młode buraczki oczyścić z zewnętrznych liści, dokładnie wymyć, a delikatne młde korzenie wyszorować szczotką, pokroić w cienkie paski. Szczypiorek posiekać. Połączyć i przyprawić surówkę do smaku solą i cukrem, polać olejem wymieszanym z sokiem cytrynowym. Amatorzy ostrych surówek mogą do sosu dodać łyżeczkę musztardy.
Boćwina z czosnkiem i jogurtem
- 2 pęczki boćwiny z buraczkami
- 4 łyżki oliwy
- 4 ząbki czosnku
- kubek jogurtu (nie słodzonego)
- 2 łyżki posiekanej natki
Boćwina z czosnkiem i jogurtem – sposób przygotowania
Buraczki wrzucić na osolony wrzątek, po 10 min dorzucić liście i gotować jeszcze 5 min. Odcedzić, ostudzić, buraki obrać ze skórki i pokroić w kostkę, liście w paski. Oliwę wlewać stopniowo do jogurtu, dodać zmiażdżony czosnek, posolić i popieprzyć. Boćwinę przełożyć do miski, zalać jogurtem z oliwą, odstawić na godzinę do lodówki. Podawać posypaną natką, z białym pieczywem, na przystawkę.
Boćwina jak szpinak
Składniki
- boćwina liście 20 liści
- woda 1 litr
- masło 1/2 kostki
- mąka 2 łyżki
- mleko 4 łyżki
- śmietana 4 łyżki
- czosnek 1 ząbek
- sól 1 szczypta
- pieprz 1 szczypta
- jajko sadzone 1 szt.
Sposób przyrządzenia
Liście boćwiny razem z łodygami umyć,wrzucić do gotującej się wody. Odcedzić, posiekać. Zrobić zasmażkę z masła i mąki, rozprowadzić mlekiem. Dodać do boćwiny, przyprawić paroma łyżkami śmietany, ząbkiem czosnku, solą i pieprzem. Dekorować jajkiem sadzonym.
Sałatka z buraków liściowych – swiss chard z Wisconsin
Sałatka z buraków liściowych z octem malinowym i olejem orzechowym, Liście buraków zwykle są twarde i trzeba je gotować, ale zdarzają się też wyjątkowo delikatne młode liście, wtedy można zrobić pyszną sałatkę bez ich gotowania. Sałatkę taką najlepiej wykonać z surową marchwią<garścią orzechów włoskich i czerwoną cebulą. Najważniejsza sprawa to bardzio dobrze wypłukać liście, zwłaszcza ogonki w których głębokich kanalikach lubi się ukryć ziemia lub piasek. Piszczysta sałatka to najfatalniejsza rzecz na swiecie. Liście buraków liściowych mają fantastyczną teksturę i bardzo subtelny smak.
Oto proporcje:
1 pęczek różnokolorowych liści buraka liściowego z łodygami
1 mała czerwona cebula
2 marchewki, pokrojone w cienkie paski lub przetarte na grubej tarce o dużych oczkach
2 łyżki octu malinowego
¼ szklanki świeżego oleju orzechowego
½ łyżeczki miodu
1 / 3 filiżanki orzechów włoskich prażonych
sól i pieprz do smaku
Oddziel liście od łodyg. Suche liście pokroić we wstążki szerokości około ½ centymetra. Łodygi pociąć w drobne słupeczki. Marchew pokroić w okrągłe plastry lub zetrzeć na grubej tarce. Pokroić w cienkie płatki cebulę. Wszystko to wrzucić do miski i pomieszać. Dolać ocet i olej i dobrze wszystko wymieszać. Pokruszyć orzechy włoskie i dosypać do sałatki, posolić i popieprzyć do smaku.
swiss chard bisque (przepis dla anglojęzycznych)
I brought in my first harvest from the garden today: a big bunch of basil, some pineapple sage, one zucchini, one summer squash, and an armload of both red and yellow Swiss chard. After I came in, I started looking for chard recipes and fooled around until I made something I liked.
1 bunch (1 lb) Swiss chard
1/2 c chikcen broth
4 T butter
1 Vidalia onion, diced
4 cloves garlic, chopped
2 c Crimini mushrooms, chopped
3 T flour
1/2 t curry powder
3 c light cream
salt and pepper
Wash and drain the chard. Pull the leaves off the stems and then dice the stems and cut the leaves seperately. Place the leaves in a saute pan, add 2 or 3 T chicken broth, cover, and cook over medium heat for about five minutes (until tender). Add the elaves and a couple more T of broth, cover, and cook for another 3 or 4 mintues (until the leaves wither). Put the chard and the broth in a food processor and puree.
In a stock pot, melt the butter and add the onion and garlic; cook over medium heat until onion is translucent. Add mushrooms and saute about five minutes. Stir in flour and curry powder and cook until bubbly. Add cream slowly and cook until thickened. Add chard puree and salt and pepper. When the seasoning tastes right to you, ladle the soup in batches into the food processor and puree until smooth.
The soup has a lovely rich green color and a great taste.
Inna boćwina
- 60 dag liści boćwiny (po oczyszczeniu z ogonków liściowych)
- 1/4 szklanki mleka
- 3 ząbki czosnku
- sól
- pieprz
- 1 pęczek naci pietruszki
Boćwinę i pietruszkę umyć i osączyć. Przebrać liście boćwiny, odcinając ogonki liściowe, które odłożyć do przygotowania innej potrawy. Liście włożyć do wrzącej, osolonej wody i ugotować w odkrytym rondlu z dodatkiem naci pietruszki. Po 2-3 min odcedzić, lekko przestudzić i drobno posiekać lub zmiksować z dodatkiem mleka. Włożyć do rondla, zagotować, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać na gorąco do potraw z jajek, drobiu i ryb.
Na koniec barszcz wschodni
Barszcz wschodni
|
|
|
|
Fasolę opłukać, moczyć przez kilkanaście godzin w przegotowanej zimnej wodzie, ugotować, posolić, gdy jest miękka. Z połowy buraków i opłukanej, oczyszczonej włoszczyzny ugotować wywar. Resztę opłukanych i oczyszczonych buraków i warzyw pokroić w cienkie paseczki lub zetrzeć na tarce o dużych otworach. Ugotować w niedużej ilości osolonej wody. Pod koniec gotowania dodać poszatkowaną kapustę włoską. Ziemniaki opłukać, obrać, pokroić w kostkę, ugotować w przecedzonym wywarze. Pomidory ugotować w małej ilości wody, przetrzeć. Do wywaru wlać mąkę rozmieszaną z 1/8 litra zimnej wody, zagotować, włożyć jarzyny, fasolę, pomidory, wszystkie składniki połączyć ze śmietaną i kwasem burakowym. Przyprawić do smaku czosnkiem roztartym z solą i cukrem.
I chłodnik ogórkowy
Chłodnik ogórkowy
[19.07.2003] Przepis na sezon ogórkowy, idealny na takie upalne dni jak dzisiejszy, odchudzający i nieprawdopodobnie tani chłodnik. Robi się w 3 minuty. Jak się boimy źle pachnąc to nie dodawajmy czosnku i cebuli. Koszt: 2 zł.
|
|
|
|
|
Warzywa obrać, umyć, zmiksować na gładką masę z kefirem lub jogurtem (jeden ogórek można zostawić, a potem dodać w postaci cienkich plasterków), posypać posiekanym szczypiorkiem i koperkiem, jeść schłodzone.
I CIEKAWOSTKA prosto z polskiego Wschodu, czyli z Białorusi
ZUPA Z GŁOGU I DERENIA –lub z samego DERENIA albo z samego głogu
Zupa z głogu lub z derenia
40. Zupa z głogu lub z derenia (na 12 osób). Wziąć półtora kwarty (l5/s litr.) suchego głogu, nalać wodą. aby głóg objęła, zagotować, a potem dolać butelkę wina. Dodać funt (500 gr.) cukru, nieco cynamonu, trochę cytrynowej skórki. po zagotowaniu wszystkiego odstawić i przetrzeć przez gęste sito, aby tylko łuska w nim została. Dodać do wazy grzanek lub pianki z białek.
Letnią porą można tę zupę dawać zamiast zwyczajnego chłodniku, ale w tym razie trzeba dodać do niej nieco kwaśnej śmietany.
A to dereń