Mieczysław Stobierski (1914 – …) – Szczep Rogate Serce

Mieczysław Stobierski (1914 – …) – Szczep Rogate Serce

Gdy wyszukacie jego nazwisko dowiecie się że po II Wojnie Światowej projektował głównie ołtarze w kościołach oraz że znane są jego rzeźby i rysunki  a nawet całe inscenizacje Zagłady w Auschwitz.

Urodził się w Krakowie w roku 1914.

Cykl jego prac związanych z Auschwitz:

Głód – rzeźba w brązie

Głód (fragmenty)

Raum

Raum

Raum

Raum

Raum

Raum

Raum

·         Modell des Krematoriums II im Vernichtungslager Auschwitz

·         Mieczyslaw Stobierski (geb. 1914)

·         Krakau, 1994/95

·         Gips; L ca. 9m, B ca. 5 m; M 1:15

·         Inv.-Nr.: K 95/1

Mieczysław Stobierski – Dzieci

Prace wykonane dla świątyń

Replika matki Boskiej w Lipnicy


Statua Chrystusa przed kościołem w Krzyżu – w stylu Rogatego Serca, wyraźnie nawiązująca do rzeźb Stanisława Szukalskiego

Kościół w Krzyżu koło Tarnowa

Nazwa wzięła się najprawdopodobniej od Krzyża, który od niepamiętnych czasów stał na tzw. Krzyskiej Górze. Instytucjonalnie wieś „Krzyż” znana była już w XV wieku jako przynależna do rejonu Tarnowa. Posiadała już przed 1404 r. prawo niemieckie.
Pierwsza kaplica na terenie Krzyża została zbudowana przez mieszkańców w latach 1883/1884 jako spełnienie ślubu za odwrócenie straszliwej zarazy cholery, jaka grasowała w okolicach Tarnowa w 1873 roku. W wiosce Krzyż w ciągu trzech miesięcy zmarło na tę chorobę około 150 mieszkańców. Przerażeni mieszkańcy Krzyża błagali Pana Boga o zmiłowanie i złożyli ślub, że jeżeli Pan Bóg odwróci tę straszną zarazę, to gmina na własnym gruncie i własnym kosztem wybuduje, tam gdzie stał krzyż, kaplicę Bogu na podziękowanie.

Projekt statuy Chrystusa Zmartwychwstałego wykonał artysta rzeźbiarz Mieczysław Stobierski z Krakowa, który po zatwierdzeniu przez Władze diecezjalne został przekazany do realizacji. Figurę wysokości 240 cm wykonał w latach 1989 – 1990 tenże artysta rzeźbiarz M. Stobierski. Jest to rzeźba wykonana w kamieniu (marmur mielony z cementem), która przedstawia w bardzo ekspresyjny sposób chwilę opuszczenia przez Zmartwychwstałego Pana grobu wykutego w skale (por. Łk 23,53).

 

ALBUM PRAC

MIECZYSŁAW STOBIERSKI

RZEŹBA

DEDYKACJA OD HELENY STOBIERSKIEJ

 

KRAKÓW 1999

 

NAKŁAD 500 egz. !!!!!!!

 

TWARDA OKŁADKA


66 STRON

SPIS TREŚCI


Podziel się!