Paulownia, drzewo z kształtu jak i nazwy, z mowy Słowian.
„Paulownia Puszysta to na pewno jedno z najpiękniejszych drzew, pochodzi z Chin, gdzie uważana jest za roślinę przynoszącą szczęście. Jej liście potrafią osiągać imponujące rozmiary a kształtem zbliżone do serca. Zarówno liście, jak i pędy, pokryte są gęsto włoskami. Liście Paulowni mogą osiągać nawet do 40cm długości i 70 cm szerokości. …”
Nazwę dla odmiany tej rośliny, z gatunku trędownikowatych, nadano podobno na cześć księznej Rosji a później Królowej Holandii Anny Pawłownej Romanow. ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Romanowa_(1795%E2%80%931865)
Nie jest to wcale prawda, bo nazywałaby się wtedy Pawłowna lub Pawlownia. Nazwa Puulownia, prędzej kojarzy się z imieniem Paul.
W rzeczywistości, zbiegiem jakiś okoliczności i przedziwnego zakręcania języków zachodnich do swoich presłowiańskich źródeł (stąd łacina od raseńsko – słowiańska ma tyle bliskich mowie słowiańskiej terminów). Tak jest siła dawnej, poarjowej mowy i jej wpływu na języki zachodnie.
To cesarskie drzewo szczęścia, swoim kształtem nawiązuje do słowa „pal” jak i „głownia/głowa”. Termin „pal”, i bliskoznaczne mu „palisada”, „pałac”, „palenisko”, wywodzą się od dwóch morfemów ‚pa’ i ‚al’, oznaczających ; ‚na/ma- wysokie’. Kiedy spojrzymy na kształt tego niezwykle szybko rosnącego drzewa, zauważymy, że zwykle cechuje je prosty i mocny jak pal starozytnych obwarowań obronnych, pień przewodni, przypominający kształtem pal.
Dopiero gatunki wybitnie ozdobne, jak paulownia omszała, są nieco bardziej parasolowate.
Paulownia, jest drzewem, które z uwagi na swój szybki wzrost, pochlania olbrzymie ilości minerałów z gleby. Dlatego ją wyjaławia i nie należy sadzić ich wiele poza przemysłowo nawożonymi plantacjami. Z tego powodu, polecałbym ją polskim samorządom, do nasadzania na zrekultywowanych wysypiskach, gdzie wiele lat będzie wysysać nadmiar związków, nieraz toksycznych, z ziemi, bez szkody dla otoczenia. A jej drzewo może stanowić dodatkowy dochód miast. Jeśli je pozostawimy, dożyje wielu lat i będzie cieszyć nasze oczy fioletowymi wzgórzami.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paulownia
https://plumeria.sklep.pl/paulownia-sadzonka
https://www.youtube.com/watch?v=F1utUILtaJs
http://oxytree.pl/wp-content/uploads/2014/11/5.jpg
http://gisforforestry.blogspot.com/2013/04/paulownia-tomentosa-deciduous-tree.html
Rafał Kopko – Orlicki