Łubowo – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo, nad jeziorem Lubicko Wielkie (168 ha, na jeziorze znajduje się wyspa Lubicka-ok.25 ha), w pasmie jezior Pojezierza Drawskiego (w promieniu kilkunastu km od wsi liczne zbiorniki jeziorne), przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński – Szczecinek – Gdynia.
W latach 1946-54 siedziba gminy Łubowo.
Pierwsze informacje o osadnictwie na terenach dzisiejszego Łubowa pochodzą z VI-V wieku p.n.e. Natrafiono tu również na znaleziska z epoki brązu. Tzw. „sosnowa górka”, znajdująca się w pobliżu łubowskiego kąpieliska nad jeziorem Lubicko Wielkie, była miejscem kultu słowiańskich bóstw. W 1925 r. niemieccy rybacy wyłowili z jeziora słup kultowy przedstawiający Belbuka – opiekuńczego bożka osady. Na terenie Łubowa-Kolonii odkryto groby skrzynkowe – pozostałość kultury wschodnioeuropejskiej. Przez długi czas ziemie te znajdowały się pod władaniem zakonu templariuszy.
Tak się jakoś dzieje, ktoś powie oczywiście że to zbiegi okoliczności, że większość takich wykopalisk po prostu rozpływa się w powietrzu.
Oto gdzie jest Belbuk – stoi zamknięty w wieży przy galerii w Szczecinku i czeka na lepsze czasy:
http://temat.net/aktualnosci/7456/Belbuk-stoi-i%E2%80%A6-przyglada-sie-jak-kupuja-ciuchy-i-jedza-kebaby
Belbuk stoi i… przygląda się jak kupują ciuchy i jedzą kebaby
2011-03-04 12:30:00
foto
Trzeba przyznać, że widok jest dość osobliwy. Smutny Belbuk (słowiański bożek) stoi w opuszczonej kilka lat temu wieży św. Mikołaja i teraz, zamiast na zwiedzających, „przygląda” się klientom czyniącym zakupy w galerii „Hosso”. Teraz przez pancerne okna (dosłownie pancerne!) z wnętrza wieży doskonale wszystko widać, co się dzieje na poszczególnych piętrach galerii handlowej. Atrakcyjny widok mamy na dział spożywczy (na parterze), wyżej na ciuchy, a jeszcze wyższej kondygnacji wieży – na kebaby.
Zainteresowanym dodajmy, że mimo to wieża nie utraciła na swojej tajemniczości. W dalszym ciągu czeka na remont przystosowujący ją do wymagań współczesnych obiektów wystawienniczych. Jest oświetlona i ogrzewana. Zapraszamy do galerii, zapewne takich zdjęć już w przyszłości nigdy nie zobaczycie. (sw)
dodane: 2011-03-04 15:08:19 | IP: 83.21.46.* zgłoś nadużycie
Morhłot.: Biedny Belbuk
+ odpowiedz
Pamiętam Belbuka z przed lat kiedy to będąc uczniem SP2 po lekcjach chodzilismy do muzeum i na pierwszym piętrze centralnie stał właśnie on, marnie skończył, współczuje mu, przecież przestrzeń kosmiczna dzieli kulturę muzealną od galeryjnej, kto poda ręke Belbukowi ?
dodane: 2011-07-14 16:49:45 | IP: 77.102.184.* zgłoś nadużycie
Wojmir: belbuk
+ odpowiedz
bardzo szkoda, bo jedna z nielicznych figur bóstw słowiańskich w Polsce, bezcenny wręcz eksponat
dodane: 2011-03-04 21:31:19 | IP: 83.2.241.* zgłoś nadużycie
GRO: GRO
+ odpowiedz
To co zostało z muzeum to żenada,projektanta bym powiesił za ?????.
dodane: 2011-03-05 17:55:43 | IP: 84.205.17.* zgłoś nadużycie
mieszkaniec: W sam raz w burmistrzowskie gabinety
+ odpowiedz
Szkoda Belbuka.Może Pan burmistrz zaprosi osamotnionego Belbuka w podwoje swojego gabinetu.We dwoje rażniej i do tego ten oryginalny wystrój.
dodane: 2011-10-16 11:46:38 | IP: 46.238.204.* zgłoś nadużycie
zbynio47: Belbuk, obiekt moich zabaw z kolegami w latach ’50-tych minionego wieku!!! (tak,tak!)
+ odpowiedz
Informacja o tym, jak Belbuk (posążek) znalazł się na brzegu jez. Lubicko Wlk. jest niestety nikomu nieznana, oprócz mnie i, być może, jeszcze paru moim kolegom, wówczas 10-12 letnim urwisom buszującym po Łubowie (k/Szczecinka).Wtedy to(końcówka lat ’50-tych) kopiąc w obmurowanej rabacie kwiatowej w pobliżu dzisiejszego Domu Nauczycielskiego(Kościuszki 37, trafiliśmy na podłużny kamień, posiadający wyraźne rysy twarzy. To był właśnie Belbuk, o czym nie mieliśmy „zielonego pojęcia”. Jak się tam znalazł, tego z pewnością już nikt z żyjących nie wie. Początkowo służył nam do „odprawiania modłów”, jako bożek z czasów pogańskich, a gdy to się znudziło, ot tak stoczyliśmy go nad brzeg pobliskiego(100m w dół) jeziora i tam zapomniany pozostał. Po jakimś czasie, ktoś bardziej zorientowany, powiadomił o znalezisku odpowiednie instytucje i tym sposobem Belbuk został uratowany.Jego wcześniejsze i póżniejsze losy są mniej więcej znane