13% prawdziwych katolików w Polsce.

Podaję dane za publikacją Gazety Polskiej Codziennie i innych mediów:

Tylko 40 proc. chodzi do kościoła

Tagi: wiara, kościół, wierni, Msza św., statystyki, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego
Dodano: 11.07.2013 [08:11]
Tylko 40 proc. chodzi do kościoła - niezalezna.pl

foto: Dennis Rassing/SXC

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego alarmuje, że tylko 40 proc. wiernych w Polsce w 2012 r. chodziło w niedzielę na Mszę św. Podobny wynik odnotowano w badaniu przeprowadzonym rok wcześniej.

Badania zostały przeprowadzone we wszystkich 10 tys. parafii w Polsce. W jednym dniu (wybrana niedziela października lub listopada) we wszystkich parafiach liczeni byli wierni uczestniczący w Mszy św., którym księża wręczają specjalnie przygotowane ankiety. Potem ankiety te są wysyłane do ISKK.

Analitycy Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego podkreślają, że ważnym zagadnieniem okazało się jest ustalenie liczby zobowiązanych do udziału w Mszy św. Ustalenia dokonano globalnie przyjmując, iż od uczestnictwa w mszy św. zwolnione powinny być dzieci do lat siedmiu, chorzy, ludzie starsi o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na podstawie analizy struktury demograficznej przeciętnej parafii wiejskiej i miejskiej ustalono, iż jest to 18 proc. populacji, co jednocześnie oznacza, że zobowiązani do uczęszczania na niedzielną mszę św. stanowią 82 proc. wiernych.

Z badania wynika, że w 2012 roku najwięcej osób uczestniczyło w niedzielnej mszy świętej w diecezji tarnowskiej (69,5 proc.), a najmniej w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (25,8 proc.). Do komunii przystępowało średnio 16,2 proc. wiernych. Najwięcej przyjmujących komunię św. było w 2012 roku w diecezji tarnowskiej (22,4 proc.). Najniższy wskaźnik przystępujących do komunii odnotowano w diecezjach: szczecińsko-kamieńskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej (po 11,1 proc.). Na przestrzeni lat największy największą ich liczbę przystępujących do komunii odnotowano w roku 2000 – 19,4 proc.; najmniejszą – w roku 1993 – 13 proc.

Kolejne badania wskazują, że w ciągu ostatnich 30 lat nastąpił wyraźny spadek uczestnictwa wiernych w niedzielnych mszach św. (dominicantes) – z 50 proc. w pierwszym z badań, do 40 proc. obecnie. Natomiast, gdy chodzi o przystępowanie do komunii św. (comunicantes) odnotowano wzrost o 9,2 punktów procentowych. Przy pierwszym badaniu do komunii św. przystępowało zaledwie 7 proc. wiernych uczestniczących w mszy św., a obecnie 16,2 proc.

Autor: pł
Żródło: niezalezna.pl, PAP

Co to oznacza naprawdę?!

To znaczy, że spośród tzw. zobligowanych do bywania w kościele, od których odjęto hipotetycznie zakładając ich katolicyzm oraz hipotetyczną niemożność przybycia na mszę, bywa w kościele regularnie 40% deklarujących to wyznanie.

Pozostaje sie zastanowić czy ci których odjęto – te 18% katolików ciężko chorych i starych to rzeczywiście katolicy praktykujący, czy tylko deklaratywni. Jaką liczbę właściwie należałoby przyjąć jako odzwierciedlającą prawdę.

Statystyka mówi bowiem że wierzących katolików jest w ogóle 61 procent:

WIKI

Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wierzący katolicy stanowią 60,8% ludności Polski[28] W 2011 roku liczba osób ochrzczonych przez polski Kościół katolicki, wynosząca 33 399 328, stanowiła 86,66% populacji Polski, szacowanej na 38 538 447 osób[29]. Liczba ochrzczonych obejmuje również wszystkie osoby, które wystąpiły z Kościoła.

W 2011 zarejestrowano 459 aktów apostazji na terenie Polski[30].

Z badań przeprowadzonych przez ISKK wynika, że w 2011 roku w coniedzielnej mszy świętej uczestniczyło średnio 40% polskich katolików (nie licząc dzieci do lat siedmiu, chorych i ludzi starszych o ograniczonych możliwościach poruszania się), co stanowi spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu z rokiem 2010 (komunię św. przyjmuje 16,1%, spadek o 0,3 punktu procentowego od 2010)[2][31]. W ciągu ostatnich 30 lat systematycznie i stopniowo obserwowany jest spadek liczby osób uczestniczących w niedzielnej mszy św.[32][33].

Zatem:

Na 87 % ochrzczonych = 31 mln obywateli z 36 milionów, które biorę do obliczeń.

Czyli jeśli z tych 61 % regularnie uczęszcza do kościoła 40% , to jest 12 400 000 = niemal dokładnie 30% wszystkich Polaków. Jednakże katolików przestrzegających zasad wiary czyli przyjmujących komunię jest już tylko 16% z tego. Reszta żyje, jak rozumiem w grzechu, czyli nie przestrzega zasad wiary – nie spowiada się, nie przyjmuje komunii. Otrzymujemy cyfrę 5 mln obywateli.

To daje niespełna 13% naprawdę w pełni praktykujących KATOLICYZM Polaków, i to bez uwzględnienia owych 18% którzy w ogóle nie bywają w kościele i maja do tego ponoć prawo bo są zbyt zniedołężniali.

Potwierdza to tylko tezę z mojego wykładu. Polacy są katolikami deklaratywnymi, de facto są półpoganami, poganami bądź ateistami. Zależnie od sposobu liczenia możemy szacować liczbę praktykujących katolików na 13- 30% wszystkich Polaków.

Stąd nie dziwi mnie 30% poparcie dla PISu, lecz dziwi mnie ślepota władz tej partii i cel jakiemu służy samooszukiwanie się samych katolików w Polsce. Wysuwane przez tę grupę żądania antyaborcyjne, zakazu handlu w niedzielę, zawłaszczanie przestrzeni publicznej krzyżami – jak na Ślęzy, czy jak przy drogach publicznych w miejscach kraks i śmiertelnych wypadków, a także w salach poselskich i szkołach oraz innych instytucjach publicznych, jest niczym nieuzasadnionym PRZYWILEJEM, serwilizmem państwa Polskiego w stosunku do Watykanu.

Podziel się!