Sztuczna inteligencja pomaga przywrócić prawo naturalne
Od Mariusza Nogalskiego
1. Porozmawiajmy tv: Sztuczna inteligencja pomaga przywrócić prawo naturalne
https://www.youtube.com/watch?v=iQjbeRh2OVs
2. OFF Radio Kraków – pierwsze radio niemal w całości tworzone przez sztuczną inteligencję
Kanał tematyczny OFF Radio Kraków będzie teraz niemal w całości tworzony przez narzędzia sztucznej inteligencji (AI). Program poprowadzą trzy postaci wykreowane przez AI. Pojawia się w nim m.in. „autorskie” programy muzyczne, wywiady oraz informacje i tematy adresowane do młodego odbiorcy przygotowywane przy użyciu AI. Nowa odsłona kanału OFF Radio Kraków to eksperyment badawczo-medialny, próbujący zdiagnozować i odpowiedzieć na pytanie, jakie skutki może nieść ze sobą rozwój sztucznej inteligencji dla kultury, mediów, dziennikarstwa, społeczeństwa. Tworzone przez sztuczną inteligencję OFF Radio Kraków wystartuje we wtorek, 22 października o godzinie 8.00.
Oświadczenie Redaktora Naczelnego Radia Kraków:
Odnosząc się do komentarzy publikowanych po uruchomieniu OFF Radia Kraków w nowej formule (kanał tematyczny nadawany w Internecie oraz w technologii DAB+) informuję, że żaden pracownik OFF Radia Kraków nie został zwolniony. Od rozpoczęcia emisji w 2015 roku OFF Radio Kraków było głównie stacją muzyczną programowaną w sposób zautomatyzowany, uzupełnianą o dwugodzinne pasmo prowadzone na żywo i autorskie programy muzyczne. Programy te, po jednym w tygodniu, prowadzili głównie zewnętrzni współpracownicy i to z nimi (z końcem sierpnia 2024) rozwiązane zostały umowy o współpracę.
Przyczyną nie było wprowadzenie narzędzi sztucznej inteligencji. Po 9 latach istnienia, na początku tego roku, została dokonana analiza słuchalności i zawartości merytorycznej programu. Większość programu anteny OFF Radia Kraków pokrywała się z drugim kanałem tematycznym Radiem Kraków Kultura oraz główną anteną Radia Kraków, a zasięgi słuchalności OFF Radia Kraków były bliskie zeru. To było podstawą do decyzji o dokonaniu zmiany.
Nowe OFF Radio Kraków ma być kierowane do młodszego słuchacza w wieku 18 – 26 lat, pod tym kątem konstruowana jest już playlista. Pomysł, by w okresie przejściowym przeprowadzić eksperyment radiowy z użyciem narzędzi sztucznej inteligencji zrodził się przy okazji. To element naszego udziału w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój AI. Założyliśmy, że po 3 miesiącach zostanie przeprowadzona ewaluacja eksperymentu.
Eksperyment nie będzie prowadzony na antenach Radia Kraków i Radia Kraków Kultura.
Warto jeszcze raz podkreślić, że narzędzia AI są właśnie tym – narzędziami. Swoją funkcję w tym przypadku spełniają tylko dlatego, że posługują się nimi doświadczeni dziennikarze. Testujemy możliwości i ograniczenia tej technologii na obecnym etapie jej rozwoju.
Marcin Pulit
Redaktor Naczelny Radia Kraków
Na antenie usłyszmy, wykreowane przez AI, głosy trojga prowadzących – modelowych przedstawicieli pokolenia Z. Będą to:
20-letnia Emilia „Emi” Nowak – studentka dziennikarstwa, ekspertka od popkultury, z pasją śledząca najnowsze trendy w świecie kina, muzyki i mody,
22-letni Jakub „Kuba” Zieliński – studiujący na AGH Inżynierię Akustyczną, specjalista od technologii i muzyki, pasjonat, poszukujący najnowszych wiadomości z zakresu produkcji dźwięku i nowych rozwiązań technologicznych,
oraz 23-letni Alex – zaangażowany społecznie, z pasją poruszający tematy związane z tożsamością, kulturą queer i wpływem mediów na społeczeństwo, studiujący do niedawna psychologię.
Na początek, każdy z nich będzie prowadził od poniedziałku do piątku po dwie godziny programu dziennie, a raz w tygodniu – autorską audycję muzyczną i ekskluzywny wywiad z wybitnymi postaciami polskiej i światowej kultury, politykami i działaczami. Eksperymentalny program OFF Radia Kraków będzie stopniowo rozwijany i wzbogacany o kolejne elementy. Będzie także mieć odzwierciedlenie w nowej stronie www (offradiokrakow.pl) i w social mediach.
Za oprawę muzyczną (playlistę) nadal odpowiada dotychczasowy szef muzyczny OFF Radia Kraków Wojciech Barczyński, teraz jednak przy programowaniu muzycznym posiłkuje się również narzędziami AI. Za stronę techniczną dotyczącą wykorzystania narzędzi AI odpowiada Wojciech Wasiak, a za generowanie treści przy użyciu AI współpracowniczka Radia Kraków Patrycja Psuj.
Dlaczego zdecydowaliśmy się na realizację takiego eksperymentu?
Narzędzia szeroko rozumianej sztucznej inteligencji coraz szybciej się rozwijają i upowszechniają wzbudzając zarówno zachwyt, jak i obawy o przyszłość. Tegoroczna nagroda Nobla z dziedziny fizyki nieprzypadkowo trafiła do naukowców zajmujących się właśnie sztuczną inteligencją, choć jeden z laureatów Geoffrey Hinton jest jednocześnie uznawany za zagorzałego krytyka AI. Nawet po ogłoszeniu werdyktu miał wyrazić obawę, że narzędzia AI „mogą kiedyś stworzyć zagrożenie egzystencjalne dla ludzkości”. Czy w przypadku mediów, radia i dziennikarstwa sztuczna inteligencja jest bardziej szansą czy zagrożeniem? Na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi nadając eksperymentalny program na antenie OFF Radia Kraków, a także toczyć merytoryczną dyskusję na antenie Radia Kraków i w naszym drugim kanale tematycznym Radio Kraków Kultura. Kreowany przez AI program ma być adresowany do osób z tzw. pokolenia Z, odpowiadać na ich potrzeby i zainteresowania, poruszać kluczowe dla nich tematy, analizować jak AI może wpływać na to, co myślą, jak konsumują informacje. Dzięki narzędziom AI będziemy również korzystać z pomocy krakowskich naukowców i pracowników firm IT.
Zadbamy o to, aby słuchacze – równocześnie ze startem nowej odsłony OFFa – otrzymali od nas potężną dawkę wiedzy dotyczącej tej technologii, postrzeganej przez wielu naukowców jako zagrożenie. Główną antenę i antenę Radia Kraków Kultura zdominuje „Temat tygodnia” realizowany pod hasłem: „Sztuczna inteligencja: co nam daje, co zabiera?”. Przez cały tydzień na obu antenach i w internecie, wspólnie z naukowcami, publicystami, prawnikami i ludźmi kultury będziemy rozmawiać o różnych aspektach rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływie na naukę, media, kulturę, społeczeństwo. Dyskusję otworzyły, przygotowane specjalnie dla Radia Kraków, publikacje Edwina Bendyka i prof. Jana Hartmana.
OFF Radia Kraków można sluchać w Internecie: https://off.radiokrakow.pl/ oraz w systemie DAB+ na multipleksie Polskiego Radia Krakowa (RTCN Kraków Chorągwica), Tarnowa (RTON Góra św. Marcina), Szczawnicy (RTON Przehyba), Zakopanego (RTON Gubałówka) oraz Rabki (RTON Luboń Wielki) na częstotliwości 218.64 MHz.
OFF Radio Kraków rozpoczęło emisję testową 26 stycznia 2015, zaś oficjalnie nadaje od 1 lutego 2015. Program nadawany jest przez Internet oraz poprzez system DAB+ w multipleksie Polskiego Radia . Program od początku był adresowany do młodej grupy odbiorców (17-26). Do sierpnia 2024 program wypełniała głównie playlista a także autorskie programy muzyczne oraz dwugodzinny przedpołudniowy program, w którym najwięcej czasu poświęcano wydarzeniom kulturalnym i społecznym w Krakowie z udziałem krakowskich twórców i osób związanych z krakowską sceną klubową. Częściowo teraz ta oferta znalazła się na głównej antenie Radia Kraków oraz w
Marcin Pulit, Redaktor Naczelny
FB – Mateusz Demmski na FB Joanny Chołuj o Zwolnieniu z pracy w Off Radio Kraków
Kochani, zwracam się do Was z ważną dla mnie (i wierzę, że w pewnym sensie dla Was wszystkich) sprawą.
Niedawno pisałem o tym, że Off Radio Kraków (w którym prowadziłem audycję przez blisko trzy lata) przestaje nadawać w znanej dotąd formule, że wszyscy, którzy dotąd tworzyli to miejsce wylecieli z pracy. Wczoraj poznaliśmy szczegóły – kilkanaście osób z redakcji (mowa o doświadczonych dziennikarkach i dziennikarzach, artystkach i artystach, osobach twórczych) zastąpi sztuczna inteligencja.
https://www.radiokrakow.pl/…/off-radio-krakow-pierwsze…/
Od 22 października na antenie usłyszymy głosy trojga nowych prowadzących. 20-letniej Emilii „Emi” Nowa, studentki dziennikarstwa, ekspertki od popkultury; 22-letniego Jakuba „Kuby” Zielińskiego, specjalisty od technologii i muzyki oraz 23-letniego, zaangażowanego społecznie Alexa – poruszającego tematy związane z tożsamością i kulturą queer.
Żadna z tych osób nie istnieje.
Wszystkie zostały wygenerowane przez AI.
Sztuczne twory mają mówić o kulturze i sztuce, sprawach społecznych, prawach obywatelskich i potrzebach osób queerowych. O kwestiach z zakresu szeroko rozumianej humanistyki – wymagających szczególnej czułości i wrażliwości.
Nie możemy siedzieć cicho, ja na pewno nie mam zamiaru milczeć. Dlatego proszę Was wszystkich o wsparcie i pomoc w nagłośnieniu sprawy – wszystkimi możliwymi kanałami, gdzie tylko się da; UDOSTĘPNIAJCIE ten wpis, naszą petycję (poniżej!!), piszcie do swoich bliskich i znajomych, do osób mniej lub bardziej wpływowych i zasięgowych.
Jeśli znajome dziennikarki i dziennikarze (wiem, że jest Was tu sporo!) albo nasze koleżanki i koledzy po fachu chcieliby zająć się tą sprawą, to każdemu z osobna służę komentarzem (inni ludzie OFF-a również). +48 517 300 673 – to numer do mnie, mogę gdzieś podjechać, mogę połączyć się na Zoomie.
Bo sprawa OFF Radia Kraków to ważne memento dla całej branży. To groźny precedens uderzający w nas wszystkich – w ludzi mediów, w ludzi kultury, we wszystkie słuchaczki i wszystkich słuchaczy.
Ten irracjonalny pomysł narodził się (i został wcielony w życie) w mediach publicznych – miejscu, które, w sposób szczególny, powinno wyznaczać standardy oraz stać na straży wiarygodności, rzetelności i autentyczności. Media publiczne, według statutu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, powinny zapewniać pluralizm, bezstronność, wyważenie i niezależność przekazu oraz wysoką jakość i integralność – wiarygodność treści.
Decyzję o zautomatyzowaniu naszej profesji podjął Marcin Pulit, powołany na likwidatora Radia Kraków, który mianował się redaktorem naczelnym (naczelnikiem?) OFF Radia Kraków. Zmiany w redakcji nazywa „eksperymentem badawczo-medialnym”. Pisze, że „kreowany przez AI program ma być adresowany do osób z tzw. pokolenia Z, odpowiadać na ich potrzeby i zainteresowania, poruszać kluczowe dla nich tematy, analizować jak AI może wpływać na to, co myślą, jak konsumują informacje” (OK boomer).
W żadnym miejscu nie wspomniał (uważajcie na typa), że kilkanaście osób chwilę wcześniej straciło pracę.
(dodatkowo, pod moim ostatnim postem – o zmianach w OFF-ie – ten Pan miał czelność chwalić się swoim wieloletnim doświadczeniem dziennikarskim. Dla mnie, w mojej opinii, ten człowiek nie ma z dziennikarstwem, z tą profesją nic wspólnego – wiele wskazuje, że z tego zostanie zapamiętany; że przekształcił media publiczne w poligon doświadczalny)
I teraz NAJWAŻNIEJSZE – poniżej przesyłam linka do petycji pisanej wczoraj nocą – trochę w niemocy, a trochę w złości. Proszę, podpisujcie, ślijcie w świat, za każdy głos poparcia (i wsparcia) już teraz ściskam Was z całych sił.
https://www.petycjeonline.com/apel_rodowiska_kultury_i…
@wyróżnienie
źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=8467794563301923&set=a.1631356986945749
3. wPolityce: W OFF Radiu Kraków…AI przeprowadziła „wywiad” z Szymborską. Nieżyjąca od 12 lat noblistka „mówi” m.in. o… Instagramie
Opinią publiczną w Polsce wstrząsnęła informacja o „eksperymencie” likwidatora Radia Kraków ze sztuczną inteligencją. Marcin Pulit przekonuje, że zatrudnienie w internetowej rozgłośni „dziennikarzy” wygenerowanych przez AI nie wiąże się ze zwolnieniem pracowników spółki, jednak ci są nieco innego zdania. Żeby było jeszcze ciekawiej, OFF Radio Kraków zaserwowało słuchaczom… „wywiad” z Wisławą Szymborską, polską noblistką nieżyjącą od ponad 12 lat!
Po zmianach w mediach publicznych wielu zapewne spodziewało się, że dziennikarze zatrudnieni za rządów PiS stracą pracę, a wrócą ci, którzy w latach 2015-2016 odeszli z PAP, Polskiego Radia i TVP, często znajdując zatrudnienia w mediach lewicowo-liberalnych. Taką tendencję można zauważyć w TVP czy Polskim Radiu, ale Marcin Pulit, likwidator Radia Kraków, postanowił zaskoczyć wszystkich i nawet „niepisowskich” dziennikarzy zastąpił… nieistniejącymi, wygenerowanymi przez sztuczną inteligencję.
Z kolei nieistniejący dziennikarze wygenerowani przez sztuczną inteligencję przeprowadzili „wywiad” z polską noblistką na temat Literackiej Nagrody Nobla 2024. Nie chodzi, bynajmniej, o Olgę Tokarczuk, tworzącą, wypowiadającą się publicznie, a przede wszystkim – wciąż będącą wśród żywych. Chodzi o Wisławę Szymborską, zmarłą w lutym 2012 r. Czy udało się „przebić” w ten sposób „Gazetę Wyborczą” i jej sławetny „wywiad” z ks. Tischnerem?
W publicznym radiu Off Radio Kraków trwa właśnie wywiad prowadzony przez „redaktora” AI z Wisławą Szymborską wygenerowaną przez AI. Komentują bieżące wydarzenia (Nobel dla Tokarczuk). Oczywiście, bez żadnych oznaczeń, że to AI i nie słowa Szymborskiej
— napisał użytkownik portalu X o nicku Gromota, udostępniając fragment „wywiadu”, a następnie doprecyzowując, że „informacja o wygenerowaniu przez AI była przed i po wywiadzie (nie przy wejściach)”.
„Szymborska” o „Empozjonie” Tokarczuk (wydanym w 2022 r.) oraz… Instagramie
Z wygenerowaną przez AI Wisławą Szymborską „rozmawia” Emilia „Emi” Nowak, 20-letnia studentka dziennikarstwa i radiowa „ekspertka” od popkultury. Jednak podstawową jej cechą jest to, że… nie istnieje.
Dzisiaj mam ogromną przyjemność rozmawiać z jedną z wyjątkową postacią polskiej literatury – noblistką, Wisławą Szymborską. Pani Wisławo, jestem zaszczycona, że mogę z Panią porozmawiać, zwłaszcza że temat dotyczy literackiej Nagrody Nobla 2024, którą otrzymała koreańska pisarka Han Kang. Ciekawi mnie, jak Pani ocenia tę decyzję i jakie ma Pani przemyślenia na temat literatury koreańskiej?
— brzmi pytanie „dziennikarki”.
Wisława Szymborska: Och, droga Emilio, cieszę się, że mogę z tobą porozmawiać, choć… szczerze mówiąc, wolałabym, żebyś nie zaczynała od tej poważnej Nagrody Nobla. Zawsze mnie to peszyło, a przecież lepiej rozmawiać o czymś przyjemniejszym, na przykład o… kotach? Ale dobrze, wróćmy do tematu. Han Kang to zdecydowanie zasłużona laureatka. Znam jej prozę i podoba mi się sposób, w jaki pisze o ciele, bólu i relacji między człowiekiem a otaczającym go światem. Jej „Wegetarianka” to nie tylko literackie arcydzieło, ale też odważna refleksja nad ludzką naturą, co sprawia, że czuję do niej wielki szacunek
— odpowiada „Szymborska”. O tyle dobrze, że Han Kang debiutowała jeszcze za życia polskiej noblistki, bo w drugiej połowie lat 90.
Poetka „wspomina” też dzień, w którym została laureatką Literackiej Nagrody Nobla i „przekonuje”, że to wyróżnienie nie zmieniło jej:
Na szczęście nie zmienił zbyt wiele, a jeśli już, to może bardziej w oczach innych. Po tej całej szopce noblowskiej ludzie patrzyli na mnie z większym podziwem. Ale ja, Emilio, byłam wciąż tą samą osobą, która z ogromną radością dalej robiła wyklejanki! Zresztą, najważniejszy dla mnie był fakt, że mogłam nadal pisać, i to po swojemu – bez nadęcia, bez wielkich słów. Chyba po to się pisze, prawda? Dla własnej przyjemności, a nie dla nagród.
„Wisława Szymborska” ciepło „wypowiada się” także o Oldze Tokarczuk, m.in. o powieści wydanej… 10 lat po śmierci rzekomej rozmówczyni rzekomej dziennikarki OFF Radia Kraków. Jakby tego było mało, „Szymborska” mówi też o… Instagramie:
Moim skromnym zdaniem “Empuzjon” to arcydzieło. A swoją drogą, widziałaś, że Pedro Pascal, TEN Pedro Pascal udostępnił na swoim Instagramie zdjęcie, na którym trzyma w ręku książkę Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”? No aż miło popatrzeć, że proza Tokarczuk podoba się Amerykanom!
„Seanse cyberspirytystyczne”
Nietypowy „wywiad” wywołał falę komentarzy, zarówno „memicznych”:
Jak i werbalnych:
Prawie zasłabłem
— napisał Bartłomiej Wypartowicz z Defence24.
Nowy rodzaj audycji: seanse cyberspirytystyczne
— skomentował Jakub Wiech z Energetyka24.
Chciałbym aby Off Radio zrobiło teraz audycję z udziałem Piłsudskiego, Rozwadowskiego i Witosa na temat autorstwa zwycięstwa w bitwie warszawskiej
— napisano na twitterowym profilu portalu Historia.org.
Wywiad nieistniejącego dziennikarza z nieżyjącą Wisławą Szymborską o żyjącej Oldze Tokarczuk to coś, czego co prawda nie spodziewałem się w mediach publicznych, ale bardzo doceniam. Czy mogę prosić o wywiad z Janem III Sobieskim o tym, dlaczego warto płacić abonament RTV?
— pyta Patryk Słowik z WP.pl.
Uszczypnijcie mnie. Publiczne radio rozsiewa dezinformacje, nazywa to eksperymentem. A my płacimy za to coś swoimi podatkami, w sytuacji gdy brakuje pieniędzy na szpitale
— komentuje Szymon Jadczak, jego redakcyjny kolega.
Ta cała akcja musi prowokacją, który ma pokazać zagrożenia płynąc z AI, prawda? Bo przecież nie mógł ktoś na serio uznać, że zwolnienie załogi i puszczanie wywiadu dwóch botów udających dziennikarkę i Szymborską to dobry pomysł?
— pyta Patryk Strzałkowski z Gazeta.pl.
Pisałem wcześniej o tym, że OFF Radio Kraków wyrzuciło kilkunastu dziennikarzy i zamiast nich na antenie jest od teraz AI.To teraz przekroczyli granice dobrego smaku jeszcze mocniej. Bo jakby ktoś zapomniał, Szymborska nie żyje od 12 lat. A oni wygenerowali jej głos i ZROBILI Z NIĄ WYWIAD. Absolutnie obrzydliwe i odrażające. Podpiszcie petycję zwolnionych dziennikarzy
— apeluje Kamil Niewiński.
„Wywiad” skomentowała także polityk PiS Anita Czerwińska, przypominając o „wywiadzie” z księdzem Tischnerem.
więcej u źródła: https://wpolityce.pl/media/710737-w-off-radiu-krakowai-przeprowadzila-wywiad-z-szymborska