Pradawne kamienne kręgi ukrywały tajemnicę. Unikalne odkrycie w Norwegii
Od Poli Dec
Archeolodzy z Norwegii w jednym z kamieniołomów odkryli nieznane dotąd prehistoryczne cmentarzysko. Jednakże jest jeszcze coś, co wyróżnia je na tle innych podobnych kompleksów. Jak podają eksperci, znalezisko jest europejskim unikatem.
Naukowcy w poprzednim roku badali starożytne ludzkie osady z epoki kamienia. W trakcie tych analiz przypadkowo natknięto się na enigmatyczne kamienne formacje, które okazały się kręgami grobowymi. Wyjątkowe znalezisko znajduje się w południowo-wschodniej Norwegii w pobliżu miasta Fredrikstad.
W trakcie następnego etapu badań odkryto, że pod kamiennymi kręgami, na głębokości zaledwie 5-10 cm, znajdują się groby dzieci sprzed około 2800 lat. Wiek dzieci wahał się od niemowlęctwa do sześciu lat. Większość ciał znajdowała się w kunsztownie wykonanych ceramicznych garnkach, które nie przetrwały próby czasu. Szczątki zostały pochowane między 800 a 400 r. p.n.e., co przypada na okres przejściowy między norweską epoką brązu i epoką żelaza.
– Datowanie wskazuje, że miejsce pochówku było użytkowane przez długi czas, więc nie mogli wszyscy zginąć w tej samej klęsce żywiołowej, wybuchu choroby lub epidemii – mówi Guro Fossum, kierownik badań archeologicznych z Muzeum Historii Kultury w Oslo.