
Od Poli Dec
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich archeolodzy odnaleźli bardzo dużą nekropolię z epoki żelaza. To pierwsze takie cmentarzysko, jakie odkryto w tym kraju.
Cmentarzysko dla archeologa to istna kopalnia wiedzy. Dziesiątki, a czasem i setki historii ludzkich i każda czeka na swoje odkrycie. Często w nekropoliach pochowano ludzi z różnych okresów. Przede wszystkim dlatego, że miejsca pochówku niekiedy bywały wykorzystywane przez całe stulecia, przechowując szczątki ludzi z różnych kultur i społeczności.
Największe cmentarzysko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Niezwykłego odkrycia dokonali arabscy archeolodzy, którzy prowadzili wykopaliska w okolicy miasta Al-Ajn w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podczas kilkumiesięcznych prac wykopaliskowych natrafili na nekropolię, która funkcjonowała ok. 3000 lat temu. Na cmentarzu zidentyfikowano ponad 100 pochówków, co oznacza, ze jest to prawdopodobnie największa nekropolia, jaką znaleziono w tym kraju.
Niestety, większość grobów nie przetrwała do dziś i została splądrowana. W części jednak archeolodzy odnaleźli przeróżne dary grobowe, takie jak ceramika, biżuteria, broń i różne przedmioty osobiste, a oprócz tego oczywiście szczątki ludzkie. – Odkrycia te rzucają światło na to, jak wyglądało codzienne życie, wierzenia i rzemiosło ludzi, którzy zamieszkiwali ten region tysiące lat temu – napisali w oświadczeniu badacze.
Prawie wszystkie groby były splądrowane
Uczeni zwrócili w szczególności uwagę na sposób wykopania grobowców. Wiele z nich znajdowało się ok. 2 metrów pod ziemią i miało owalną komorę grobową. – Po umieszczeniu ciała i darów grobowych, wejście było zabudowywane cegłą suszoną lub kamieniami, a cały szyb był zasypywany. To utrudniało „wykrycie” takiego grobu – wyjaśniają naukowcy. Dodają, że to wyjaśnia, dlaczego do tej pory cmentarzysko to pozostawało nieznane, a więc pochówki musiały zostać splądrowane w czasach, gdy rabusie wiedzieli o istnieniu nekropolii.
– Pomimo grabieży, przetrwały fragmenty złotej biżuterii, co wskazuje na bogactwo przedmiotów, które niegdyś zdobiły grobowce – czytamy w oświadczeniu. – Znaleźliśmy również przedmioty osobiste, takie jak naszyjniki z koralików, pierścienie, brzytwy i swego rodzaju pojemniki wykonane z muszli – wyliczają archeolodzy.
W kolejnych badaniach eksperci chcą dokonać analiz DNA szczątków, aby określić wiek, płeć, a nawet choroby, które przechodzili zmarli pochowani na cmentarzu. Co więcej, uczeni mają nadzieję, że multidyscyplinarne prace pomogą ustalić nawet wzorce migracji osób, które zamieszkiwały dzisiejsze Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Brakujący element układanki
– Przez lata tradycje pochówku z epoki żelaza pozostawały tajemnicą. Teraz mamy namacalne dowody, które przybliżają nas do ludzi, którzy żyli tutaj 3000 lat temu – powiedział Jaber Saleh Al Merri, dyrektor Departamentu Historycznego emiratu Abu Zabi. – To odkrycie nie tylko pogłębia naszą wiedzę na temat zwyczajów pogrzebowych, ale także pokazuje wyjątkowe dziedzictwo naszego regionu – dodaje.
– Wiemy, jak ludzie w epoce brązu i późnym okresie przedislamskim chowali swoich zmarłych, ale epoka żelaza zawsze była brakującym elementem układanki. Teraz jesteśmy w stanie zrozumieć ewolucję zwyczajów pogrzebowych na przestrzeni czasu i dowiedzieć się, jak zmieniały się wierzenia i tradycje ludzi, którzy tu mieszkali – powiedziała Tatiana Valente, archeolożka, która brała udział w wykopaliskach.
Region Al-Ajn w czasach starożytnych był znaną oazą i ma bardzo duże znaczenie kulturowe. Obszar ten jest zamieszkany od prawie 8000 lat. Wczesna kultura Hafit budowała grobowce „ule” dla swoich zmarłych oraz zajmowała się polowaniem i zbieractwem. Tamtejsze oazy były głównym punktem zaopatrzeniowym w wodę dla wczesnych gospodarstw rolnych. Jednak to epoka żelaza była kluczowym okresem dla Al-Ajn, bo właśnie wtedy powstały tu systemy irygacyjne, które miały olbrzymi wpływ na rozwój rolnictwa.
Źródło: DCT Abu Dhabi
źródło polskojęzyczne: https://www.national-geographic.pl/historia/pierwsze-w-tym-miejscu-tak-znaczace-odkrycie-cmentarzysko-sprzed-3000-lat/