Rolnik natknął się na niezwykłe znalezisko
Od Poli Dec
Rolnik z Bartoszyc, podczas prac na pastwisku, natknął się na niezwykłe znalezisko — brązowy naszyjnik z epoki brązu. Artefakt, który ma ponad 2,5 tys. lat, został przekazany do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Ełku. Zabytek, po przeprowadzeniu specjalistycznych badań, zostanie zaprezentowany w muzeum. Odkrycie ma ogromne znaczenie dla poznania historii regionu warmińsko-mazurskiego.
Tygodnik Rolniczy: Sensacja na Warmii. Rolnik znalazł niezwykle cenny skarb na swoim polu
Ziemia skrywa niesamowite skarby. Przekonał się o tym rolnik z Bartoszyc (woj. warmińsko-mazurskie), który podczas prac na pastwisku odnalazł prawdziwy zabytek.
Bartoszyce. Skarb przeleżał w ziemi rolnika ponad 2,5 tys. lat
O nietypowym znalezisku poinformował Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Mowa tu o naszyjniku otwartym, wykonanym z brązowego pręta o przekroju okrągłym, zdobionym grupami podwójnych rowków na całej długości. Znalezisko to datowane jest na V okres epoki brązu lub Hallstatt C, a więc ma ponad 2 i pół tysiąca lat!
Prace na pastwisku ujawniły prawdziwy skarb
Znalazcą okazał się syn właściciela gospodarstwa, który udał się na pastwisko w celu wykonania poprawy dostępu bydła do oczka wodnego. Podczas prac natrafił na ten nietypowy przedmiot, który postanowił przekazać do analizy do Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – Delegatura w Ełku.
Specjaliści z Centrum Archeologii Stosowanej, działającego przy Instytucie Archeologii UMK w Toruniu dokładnie zbadali przedmiot i ustalili jego pochodzenie.
„Należy go łączyć ze schyłkiem społeczności grupy mazurskiej kultury łużyckiej lub już pierwszymi przejawami działalności ugrupowań kultury kurhanów zachodniobałtyjskich.” – podaje Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Po dalszych badaniach ten prawdziwy skarb trafi do jednego z muzeów.
Ziemia skrywa nie tylko niewybuchy
Nieczęsto zdarza się, że takie skarby jak ten z Bartoszyc są odkrywane podczas prac polowych. Częściej rolnicy na swoich polach znajdują pozostałości po II wojnie światowej. Jak tłumaczą to specjaliści, jest to spowodowane tym, że niewybuchy w ziemi znajdują się znacznie krócej niż skarby sprzed kilku wieków, zatem znajdują się również płycej, przez co częściej rolnicy natrafiają właśnie na takie, niebezpieczne „skarby” zakopane w polach.
Michał Czubak
Onet: Rolnik natknął się na niezwykłe znalezisko
Pradawny skarb z Mazur
Naszyjnik, wykonany z brązowego pręta o okrągłym przekroju, zdobiony jest na całej długości grupami podwójnych rowków. Znalezisko datowane jest na V okres epoki brązu, znany też jako Hallstatt C. To czas schyłku społeczności grupy mazurskiej kultury łużyckiej oraz pierwszych przejawów działalności ugrupowań kultury kurhanów zachodniobałtyjskich. Zabytek stanowi więc bezcenny wkład w zrozumienie przeszłości regionu.
Badania i przyszłość artefaktu
Chronologię naszyjnika określili specjaliści z Centrum Archeologii Stosowanej przy Instytucie Archeologii UMK w Toruniu. Obecnie zabytek przejdzie analizy metaloznawcze, które pozwolą lepiej zrozumieć techniki wykorzystywane przez dawnych rzemieślników. Po zakończeniu badań naszyjnik zostanie przekazany do jednego z muzeów w regionie, gdzie będzie mógł być podziwiany przez szeroką publiczność.
Znalezisko o nieocenionej wartości
„Naszyjnika datowanego na tę epokę od dawna nikt na naszym terenie nie znalazł. Mieliśmy parę siekierek pochodzących z poszukiwań i trochę zapinek, ale młodszych — z okresu rzymskiego” — powiedziała PAP Magdalena Kozicka, specjalista ds. archeologii w ełckiej delegaturze WUOZ. Odkrycie zostało dokonane przypadkowo podczas prac mających na celu poprawę dostępu bydła do oczka wodnego. To pokazuje, jak wiele nieodkrytych skarbów może kryć się jeszcze w ziemi warmińsko-mazurskiej.
Źródło informacji: Polska Agencja Prasowa
https://www.onet.pl/styl-zycia/ppo-aipap/rolnik-natknal-sie-na-niezwykle-znalezisko/tdtnyn4,0666d3f1