Historyczne odkrycie w Polsce. Artefakty jak z gry Diablo
Od Poli Dec
Historia Polski i niezwykłe odkrycie archeologiczne. W Wierzbicy koło Tomaszowa Lubelskiego, archeolodzy odnaleźli artefakty sprzed wieków. Badacze historii są zaskoczeni, bo szukali tam zupełnie innego historycznego skarbu.
Archeologiczna sensacja w Polsce. W Wierzbicy koło Tomaszowa Lubelskiego (powiat tomaszowski) natrafiono na historyczny skarb. Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał, że archeolodzy szukali pamiątek na szlaku bojowym z okresu II wojny światowej i września 1939 roku. Natrafili jednak na coś zupełnie innego. Członkowie Stowarzyszenia Pamięci 1 Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza z Lubyczy Królewskiej znaleźli artefakty sprzed wieków. Pochodzą z wczesnego średniowiecza, średniowiecza i okresu staropolskiego. Neolityczny topór, narzędzia i ozdoby – pisze rmf24.pl.
Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że odnaleziono „zaskakującą dużą ilość metalowych zabytków archeologicznych oraz metalowy topór”. Artefakty odkryto poza obszarem znanych stanowisk archeologicznych. Miejsce odkrycia znalezisk obejrzeli eksperci z urzędu konserwatorskiego w Zamościu, przeprowadzono również oględziny terenowe. Wszystkie znaleziska zabytków metalowych posiadają lokalizację GPS, o co zadbali poszukiwacze.
Jedno ze znalezisk to kamienny topór czterościenny, wykonany prawdopodobnie z bazaltu, z wygładzeniem wszystkich ścian i łagodnie zaokrąglonymi krawędziami. Zachowana długość ok. 14 cm, szerokość ok. 8 cm, grubość ok. 4,5 cm, ostrze ok. 5,5 cm. Chronologię topora można określić na epokę neolitu (ok. 2500-2000 lat p.n.e.) i przypisać do kultury ceramiki sznurowej.
Znaleziono również fragment fibuli z brązu, datowanej na okres rzymski i wiązanej z osadnictwem ludności kultury wielbarskiej.
Mamy tu do czynienia z nowym, dotychczas nieznanym stanowiskiem archeologicznym, wyjątkowo wartościowym pod względem naukowym, poznawczym i konserwatorskim, zawierającym zespół zabytków archeologicznych, które bardzo rzadko występują w tak dużych ilościach i pochodzą z różnych okresów pradziejów, wczesnego średniowiecza, średniowiecza i okresu staropolskiego- informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Źródło: Radio ZET, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
https://www.planeta.pl/nauka/historyczne-odkrycie-w-polsce-artefakty-jak-z-gry-diablo