Zaskakujące odkrycie naukowców. Kobieta na czele starożytnej cywilizacji
Zespół archeologów pracujących w dolinie rzeki Nepeña w zachodnim Peru odnalazł królewską salę, która może świadczyć o tym, że prekolumbijską cywilizacją Moche w VII wieku przewodziła kobieta.
Królewska sala została odkryta na stanowisku archeologicznym Panamarca, gdzie niegdyś kwitła kultura ludu Moche, rozwijająca się między 350 a 850 rokiem n.e. W trakcie badań natrafiono na filary, malowidła oraz tron, które sugerują obecność przywódcy lokalnej społeczności. Badacze z Uniwersytetu Columbia oraz Muzeum Przyrody i Nauki w Denver (USA) wskazują, że znaleziska te mogą świadczyć o kobiecej liderce.
W tak zwanej sali wyobraźni Moche odnaleziono malowidła przedstawiające postać „silnej kobiety”. Jej wizerunek zdobi również tron, co zdaniem naukowców potwierdza, że była rzeczywistą przywódczynią, a nie postacią mityczną czy boginią. Dodatkowo tron został ozdobiony zielonymi koralikami i cienkimi nićmi – materiałami cenionymi przez kobiety tej kultury.
Archeolodzy natrafili także na malowidła ukazujące mężczyzn, kobiety oraz zwierzęta, takie jak psy, jelenie i węże. Częstym motywem są sceny bitew prowadzone przez lud Moche, co daje wgląd w ich życie społeczne i militarne.
Cywilizacja Moche
Cywilizacja Moche to starożytna cywilizacja preinkaska, która słynęła ze stosowania zaawansowanych technik budowlanych. Budowali piramidy schodkowe z suszonej cegły adobe i rozległe miasta, z których najbardziej znane jest Chan Chan. Cywilizacja znana była także z zaawansowanej obróbki metali, zaawansowane techniki ceramiczne i tkackie. Stosowali także zaawansowane techniki rolnicze związane z nawadnianiem pól.
Dotychczasowe badania archeologiczne potwierdziły, że cywilizacja Moche współtworzyły wysoce zorganizowane społeczeństwo, w którym istniał hierarchiczny system klasowy.
Odkrycia w Panamarca rzucają nowe światło na strukturę społeczną tej starożytnej cywilizacji i sugerują, że kobiety mogły odgrywać w niej kluczowe role.