CR: Niezwykłe znalezisko na polu ziemniaków

Niezwykłe znalezisko na polu ziemniaków

Od Poli Dec

Bardzo ważne odkrycie, pochowki birytualne – miejmy nadzieję, że badania genetyczne nie zostaną utajnione albo zafałszowane. CB

 

 

Niezwykłe znalezisko na polu ziemniaków

W Wierzbicznach (województwo kujawsko-pomorskie, powiat inowrocławski), na polu, gdzie jeszcze dwa tygodnie temu dojrzewały ziemniaki, prowadzone były badania archeologów, na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ich efektem jest odkrycie cmentarzyska sprzed 2000 lat! Znaleziono groty włóczni i elementy uzbrojenia oraz rzymską monetę z brązu!

Archeologiczne badania ratownicze prowadził dr Józef Bednarczyk z ekipą.

– Liczące 2000 lat cmentarzysko było niszczone od lat przez intensywne prace rolne, a przede wszystkim przez nielegalnych poszukiwaczy. W czasie badań powierzchniowych z użyciem wykrywaczy metali poznańscy archeolodzy natrafili na ciałopalny grób. Przygotowania do jego podjęcia i wykopalisk trwały niemal rok. W obrębie cmentarzyska archeolodzy odkryli kilka pochówków datowanych na początek naszej ery – informuje dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Marcin Woźniak.

Cmentarzysko ma charakter birytualny, stąd występują na nim zarówno pochówki ciałopalne, jak i szkieletowe. Pośród odkrytych grobów na uwagę zasługują dwa pochówki wojowników, z którymi na stosie pogrzebowym złożono tarcze i oszczepy.

Wykopaliska to tylko początek wielkiej naukowej przygody. Szczątki kostne zostaną przebadane przez antropologów. Szczęśliwie pośród pochówków są i groby szkieletowe, niepoddane działaniu ognia, dzięki czemu paleogenetycy mają szansę odczytać zapisane w kościach DNA. Konserwatorzy zajmą się natomiast żelaznymi i brązowymi zabytkami. Archeolodzy zagłębią się w dane uzyskane z odkrytych zabytków i zapisanych w ziemi struktur.

Ozdobą w wykopaliskowym inwentarzu jest brązowa rzymska moneta – sestercja z przepięknym wizerunkiem cesarzowej Kryspiny, żony znanego z filmu „Gladiator” cesarza Kommodusa. Znaleziono m.in. groty włóczni, elementy uzbrojenia, w tym tarczy, noże, zapinki ubioru.
foto: Powiat Inowrocławski
– Zespół osadniczy w Gąskach-Wierzbiczanach to wyjątkowe miejsce. Funkcjonowały tutaj najważniejsze osady na kujawskim odcinku bursztynowego szlaku. To tutaj mieszkali kupcy, rzemieślnicy i strażnicy szlaku. Paradoksalnie dzięki badaniom ich grobów poznajemy ich życie – dodaje Dyrektor Woźniak.

Po opracowaniu zabytki trafią do powiatowego Muzeum im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu.
Źródło: Powiat Inowrocławski
Podziel się!