Kolejne archeologiczne odkrycie w Sarnowie. Mogiła starsza od grobowców mających 5500 lat?
Od Poli Dec
Liczą ok. 5500 lat i zostały zbudowane przez społeczność kultury pucharów lejkowatych. Wymiary grobowców megalitycznych na terenie Parku Kulturowego w Sarnowie są różne. Jeden z nich liczy nawet 77 metrów długości.
– Taki grobowiec składał się z trzech elementów. W pierwszym z nich jest obstawa kamienna, tutaj niestety te wielkie głazy, które tu powinny się znajdować się wokół nasypu ziemnego, zostały usunięte do budowy drogi – przekazuje Joanna Wicha z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Kolejnym elementem był nasyp ziemny, przykrywający pochówek, który znajdował się pod brukiem kamiennym. Taki grobowiec był zazwyczaj budowany dla jednej osoby wysoko postawionej w hierarchii społecznej.
Na terenie dawnego cmentarzyska zachowało się dziewięć takich megalitów. Pierwsze badania rozpoczęli już w roku 1950 archeolodzy z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego z Łodzi.
Od 2010 roku prowadzimy na południowych Kujawach szeroki program naukowy, który przede wszystkim ma na celu ustalenie miejsc zamieszkania i zdobycie wiedzy na temat budowniczych grobowców, bo same grobowce zostały przebadane
Grobowce wciąż kryją tajemnice. Tym razem archeolodzy sprawdzają, co działo się wokół samych megalitów i dodatkowe obiekty archeologiczne. Do tej pory odnaleziono fragmenty ceramiki i przedmioty krzemienne.
To jednak nie koniec odkryć, bo w samym Sarnowie badacze niedawno natknęli się na kurhan, czyli mogiły budowanej w formie kopca. Prawdopodobnie został wzniesiony przez społeczności z epoki kamienia kilkaset lat wcześniej przed grobowcami.
Trwają przeszukiwania wykopaliska. Efekty mamy poznać już wkrótce.
źródło z materiałem video: https://bydgoszcz.tvp.pl/81771354/grobowce-i-mogila-sarnowo