Focus: A. Kowal – Rytualna plansza z Azerbejdżanu liczy tysiące lat. Tajemnicze znalezisko rozpala wyobraźnię

Rytualna plansza z Azerbejdżanu liczy tysiące lat. Tajemnicze znalezisko rozpala wyobraźnię

Od Poli Dec

Nie wykluczałbym że była to plansza do gry, i zwykła codzienna rozrywka pastuchów. Gdyby nie kolisty kształt mógłby to być pierwowzór wilków i owiec, albo warcabów, albo jeszcze innej gry. Znamy co najmniej dwie gry, które są oparte na Kręgu Bożym – Kręgu Świata: Czarota (inaczej też Koga Jąt, Rota Czaru, Koło Czaru, Talja Czakra, TARROD – Odrodzenie z Tartaru) oraz Krąg (inaczej Słowiański Krąg).

Karty i zasady rozgrywki w pierwszej, która jest słowiano-aryjską grą mogtyczną najwyższej rangi – królewską i kagantyrską – opisałem w Tomirysa i Czaropanowie – Świątynia Dziewięciu Kręgów i wymieniłem ją także w Księdze Tanów w Taji 25 w przypisie 104. Drugą wymieniam w Księdze Tanów (np Taja 25 – akapit o grach obrzędowych oraz przypis 104, czy Taja 26 – Igry Pełni Lata) jako rozstrzygającą o spadkach, przodownictwie lub w nierozwiązywalnych sporach, a opiszę ją dokładnie w Księdze Wiedy. CB

 

Włoscy archeolodzy działający na terenie Azerbejdżanu dotarli do liczącego około 3500 lat stołu. Nie jest to jednak zwykły obiekt. Zdaniem badaczy w odległej przeszłości wykorzystywano go do odprawiania rytuałów.

Przedstawiciele Uniwersytetu w Catanii dokonali tego znaleziska w Tava Tepe. Tamtejsze stanowisko archeologiczne pochodzi z późnej epoki brązu i znajduje się na Kaukazie. Z dostępnych informacji wynika, że było to miejsce odpoczynku grup prowadzących koczowniczy tryb życia, przemieszczających się między dorzeczem Kury a górami Kaukazu.

W toku wykopalisk ich uczestnicy dotarli do wykonanej z ziemi struktury mającej kształt koła. Wydaje się, iż stanowi ona pozostałość budynku, na co wskazuje obecność części kuchennej i ceramicznych naczyń. Największe zainteresowanie członków ekspedycji wzbudził jednak wspomniany stół. Taka rytualna plansza była najprawdopodobniej używana w celu wykonywania czynności o duchowym podłożu.

Poza tym mówi się o odkrytych piecach – te zapewne wykorzystywano w celu przygotowywania żywności. Jedzenie było obrabiane w ceramicznych naczyniach, których fragmenty znaleziono na terenie stanowiska. Według archeologów w pierwotnej formie cały obiekt był oparty na drewnianych kolumnach i pokryty dachem w formie strzechy. Biorąc pod uwagę to, co pozostało do czasów współczesnych, można przypuszczać, że przed tysiącami lat cała struktura miała około 15 metrów średnicy.

Nie bez znaczenia pozostają liczne zwierzęce kości rozrzucone po okolicy. Dotychczasowe ekspertyzy wykazały, iż chodzi o szczątki owiec, świń czy bydła. Zwierzęta te niemal na pewno trzymano jako źródło pożywienia, a być może używano ich też w celu prowadzenia rytuałów. Dawni mieszkańcy Tava Tepe pozostawili po sobie uszkodzoną ceramikę, składowaną zapewne jako śmieci.

Plansza mająca formę stołu, znaleziona na stanowisku Tava Tepe, pochodzi z późnej epoki brązu. Korzystali z niej prawdopodobnie przedstawiciele grupy prowadzącej koczowniczy tryb życia

O prowadzeniu na miejscu rytuałów świadczy nie tylko tytułowa plansza. Poza nią archeolodzy natknęli się na figurki przedstawiające ludzkie postaci. Na stole umieszczono również ceramikę, która wydaje się przytwierdzona do niego poprzez przysypanie tych obiektów warstwą ziemi.

Dokonane odkrycie jest cenne z kilku powodów. Badacze mają możliwość zrozumienia okoliczności codziennego życia koczowników przebywających w tym regionie w późnej epoce brązu. Zebrane informacje powinny doprowadzić do ustalenia, jak wyglądały ówczesne praktyki religijne, w jakich okolicznościach przygotowywano żywność czy też jak stawiano budynki.

 

źródło: https://www.focus.pl/artykul/rytualna-plansza-azerbejdzan-stol-epoka-brazu

Podziel się!