Focus: Pod autostradą odkryli grób “księcia Hunów” z głową konia i czymś jeszcze

Pod autostradą odkryli grób “księcia Hunów” z głową konia i czymś jeszcze

Od Poli Dec

Budowy dróg niosą ze sobą ryzyko, że podczas robotnicy natrafią na pamiątki przeszłości, wkraczają wówczas archeolodzy, a prace konstrukcyjne zostają zastopowane. Tak się się właśnie stało w Rumunii, gdzie na placu budowy odkryto grobowiec sprzed 1500 lat, który należał do kogoś z elity Hunów. Poza szkieletem zostało złożonych również wiele cennych kosztowności i… głowa konia.

 

Jak donoszą rumuńskie i węgierskie media, w tym Index.hu, pod koniec listopada 2022 roku na terenie budowy autostrady w pobliżu miasteczka Mizil w południowo-wschodniej Rumunii natrafiono na grobowiec sprzed około 1500 lat, czyli okresu migracji Hunów. Z uwagi na to, że w grobowcu znajdowało się wiele złotych przedmiotów, pochowano w tym miejscu kogoś z elity Hunów, być może jakiegoś „księcia” – sugeruje portal LiveScience.

Grobowiec, który odkopano w ciągu zaledwie jednego dnia w obawie przed rozkradzeniem go, zawierał niemal kompletny szkielet wojownika wraz z bronią, pozłacanymi przedmiotami, a nawet sztyletem ze złotą rękojeścią inkrustowaną kamieniami szlachetnymi. Na tej podstawie wydatowano znalezisko na V w. n.e. Wówczas na terenie Europy Wschodniej na północ od Dunaju dominowali Hunowie, koczowniczy lud przybyły na te tereny z Azji Środkowej.

 

Grób „księcia Hunów” sprzed 1500 lat pod rumuńską autostradą. Cała okolica pełna odkryć z tego okresu

To nie jest jedyne odkrycie z okolic budowanej autostrady. Zlokalizowano również trzy inne stanowiska archeologiczne z podobnego okresu, ale to grobowiec „księcia” jest najbardziej imponujący. W niszy grobowej obok ciała wczesnośredniowiecznego wojownika znaleziono również głowę konia, który prawdopodobnie należał do Huna.

Lokalizacja stanowiska archeologicznego, północny-wschód od Bukaresztu / źródło: Google Maps, domena publiczna

Badania archeologiczne wszystkich artefaktów są już na zaawansowanym etapie. Szczątki mężczyzny zostaną przebadane metodą datowania izotopowego oraz pobierze się próbki DNA do analiz genetycznych. W ciągu najbliższych miesięcy pozostałe przedmioty ze stanowiska wystawi się na widok publiczny, prawdopodobnie na ekspozycji w muzeum, a sam grobowiec bezpowrotnie zostanie zasypany, aby móc dokończyć inwestycję budowy autostrady.

Podziel się!